Bevált eljárások és új fejlesztések a Corteva bemutatóin

Agrofórum Online

Az előd vállalatok gyakorlatát követve az újonnan alakult Corteva Agriscience is megszervezte ez év júniusában az ország több helyszínén szántóföldi növényvédelmi tanácskozásait és bemutatóit az új termékek és technológiai javaslatok ismertetésére. Írásunkban a Rádpusztán elhangzottakat foglaljuk össze.

A három korábbi nagy céget, a DuPont Pioneert, a DuPont növényvédelmi üzletágát és a Dow AgroScience-t egyesítő, amerikai székhelyű, világszinten meghatározó agrárvállalkozás, a Corteva Agriscience közép-európai régióigazgatója, Jean-Philippe Riffat Rikk Istvánnak, a hazai marketingvezetőnek tolmácsolásával köszöntötte a megjelenteket. Mint mondta, a közelmúltban a New York-i tőzsdére bevezetett és nyílt részvénytársasági formában működő cégnek világszerte 22 ezer munkatársa dolgozik azon, hogy innovatív termékeket és minél hatékonyabb megoldásokat nyújtsanak a mezőgazdaságnak. Azonban nem elegendő csak innovatív termékekkel szolgálni a termesztést, arra is szükség van, hogy ezeket megismertessük a társadalom azon rétegeivel, akik e körön kívül vannak, mindenekelőtt a fogyasztókkal és a médiával.

Rikk István és Jean-Philippe Riffat köszöntötte a résztvevőket

Borsos László, a Corteva Agriscience hazai leányvállalatának ügyvezetője hangsúlyozta: cél, hogy javítsák a termelők és a fogyasztók életminőségét, fenntartva ezt a folyamatot az eljövendő generációk számára is. Ennek egyik módja a kiváló hatékonyságú termékek felhasználásával elért és megszolgált profit, de hosszú távon gondolkodva mindezt olyan technológiákkal, amelyek a környezetet kímélik. A jobb életminőség feltétele a jobb élelmiszer-ellátás, amelyhez jó alapot jelentenek a Pioneer kiváló genetikai tulajdonságú hibridjei, illetve az ezek sikeres termesztését szolgáló – a korábbi Dow és DuPont fejlesztésű – növényvédő szerek. A Corteva forgalmának legnagyobb részét az amerikai kontinens adja, Európa részesedése kb. 25%.

A világ globális vetőmagpiacán 66%-ot képvisel a kukorica, ugyanilyen mértékű részesedése e kultúrának a Corteva vetőmag-portfóliójában is, míg a szója 19, a napraforgó 5, a repce 3%-ot tesz ki. A cég növényvédő- és vetőmag-üzletágának forgalma az európai régióban nagyjából fele-fele arányban oszlik meg, 40 országban 3000 munkatárs, továbbá 10 gyár, ill. kiszerelési egység, valamint 15 kutatóállomás és kísérleti telep tevékenykedik. A vetőmag-portfólió vezető növényei a kukorica, a napraforgó és a repce. A Corteva növényvédőszer-kínálatában számukat tekintve vezetnek a gyomirtó szerek, közülük legújabbak a repce őszi posztemergens kezelésére alkalmas Belkar, valamint a Viballa, amely a napraforgóban vethető be eseti engedéllyel a nehezen leküzdhető parlagfű ellen. Felhívta a figyelmet a Corteva technológiai bónusz programjára, amelyben a termékeiket jelentős mennyiségben felhasználók vásárlási kedvezményekhez juthatnak.

Rádpusztán is megtelt a konferenciaterem

Repce hibridekről és csávázásról

A Corteva repce fajtakínálatát Dr. Piukovics László vetőmag termékmenedzser ismertette részletesebben. Előbb arról szólt, hogy a hazánkban meghatározóvá vált repce vetésterülete az elmúlt három évben 300 ezer hektár felett alakult. A szélsőséges időjárási körülmények miatt az elmúlt év őszén számos esetben újra kellett vetni, ami végül a vetésterület némi csökkenéséhez vezetett. A sikeres fejlődést mutatja, hogy a tavalyi vetések után az ország harmadik legnépszerűbb repcéje a Corteva PX113 hibridje lett. Emlékeztetett arra, hogy a Pioneer éppen harminc évvel ezelőtt kezdte a repcenemesítést, és 1996 óta csak hibridek előállításával foglalkozik. Fontos állomás e munkában, hogy a Pioneer 2011-ben elsőként Bulgáriában és Magyarországon vezette be Clearfield hibridjeit Európában. A 2019. évi hibridrepce ajánlat három szegmensre osztható: a féltörpe MAXIMUS hibridek, a hagyományos magas növésű repcék és a Clearfield gyomirtási technológiához ajánlott hibridek.

A MAXIMUS hibridek előnyei között említette, hogy ezek őszi túlnövekedési veszélye minimális, ezért esetükben az őszi regulátoros kezelés a jobb télállóság elérése miatt fontos. Kedvezőbb növénymagasságuk (120-140 cm) révén jobb az állóképességük, kisebb a megdőlés veszélye, és az állományvédelmi munkák is kisebb taposási kárral járnak. Az egyenletes, egyöntetű érés miatt könnyebb a deszikkálás időzítése, és a kisebb biomassza miatt gyorsabb és olcsóbb a betakarításuk. Ide tartozik a hazánkban legnépszerűbb Pioneer hibrid, a PX113, amely erőteljes, gyors őszi növekedéssel, jó télállósággal és kiváló növénykórtani tulajdonságokkal jellemezhető. Új hibrid a PX128, amelyben a nagy termőképesség és a magas olajtartalom ötvöződik előnyösen. Szintén újdonság a legnagyobb termőképességű MAXIMUS hibrid, a PX131, amelynek további előnye a termésstabilitása és a jó pergés-ellenállósága. A csoport legkorábbi érésű és legalacsonyabb növésű tagja a PR44D06, amely Sclerotinia-ellenállóságával is kitűnik.

Részletesen szólt a hagyományos, magas növekedésű repcék (PT271, PT275, PT248) nagy termőképességéről és kiváló agrotechnikai értékeiről, továbbá bemutatta a Clearfield-technológia alkalmazására nemesített PT200CL-t és a PT279CL-t.

Az előadó kitért a repce legújabb vetőmagcsávázási technológiájára, a LumiGEN eljárásra is. Ezzel a jelenleg elérhető vezető megoldások olyan kombinációját nyújtják a repcetermesztőknek, amellyel már a vetéssel kezdődően biztosítják az erős, egyöntetű növényállományt. A LumiGEN csávázási technológia a repcében három fő elemből áll: az Integral Pro fungicid, a Lumiposa inszekticid és a Lumibio Kelta biológiai csávázószer együttes alkalmazásából. Az Integral Pro (Bacillus amyloliquefaciens nevű baktériumot tartalmaz) az első biológiai csávázószer a talajból fertőző csírakori kórokozók ellen. Fungicid hatású vegyületeket termel és stimulálja a növény védekező képességét. A Lumiposa (ciantraniliprol) rovarölő csávázószer a korai kártevők, pl. levélbolhák ellen nyújt védelmet a repce 4 leveles állapotáig. A Lumibio Kelta biostimulátor, amely elősegíti a gyors és erőteljes kelést és a biztonságos áttelelést. Serkenti a hajszálgyökérzet kialakulását, segíti a csíranövények könnyebb, gyorsabb tápanyag-felvételét.

Végül összefoglaló ábrán mutatta be a repce őszi növényvédelmi technológiájában ajánlott Corteva készítményeket és felhasználásuk idejét.

Új gyomirtó hatóanyag

A repce gyomirtás újdonságáról, a hazánkban 2019 tavaszán engedélyezett Belkar gyomirtó szerről Papp Zoltán termékmenedzser számolt be. A Belkar egyik komponense a korábbi DowDuPont mezőgazdasági divíziójának új fejlesztése, az Arylex™ nevű herbicid hatóanyag, amely a szintetikus auxinok egy új hatóanyag-csoportjának, az arilpikolinátoknak az első tagja (kémiai neve: halauxifen-metil). A kétszikű gyomok ellen széles posztemergens hatással bíró hatóanyag a repcén kívül a kalászosokban és a napraforgóban is perspektivikus. A növény szállítószöveteiben, a floemben és a xilémben felszívódva áramlik, és az osztódószövetekben felhalmozódva fejti ki hatását. Hosszú kijuttatási lehetőség, kis adagban is nagy hatékonyság, a talajban és a növénymaradványokban zajló gyors lebomlás, továbbá kedvező környezetvédelmi és toxikológiai tulajdonságok jellemezik. Hatását nem befolyásolják a klimatikus körülmények, és a herbicid-rezisztencia elleni új eszköznek is tekintik a szakemberek. Repcében való felhasználását a piklorám hatóanyaggal együttes kombinációban Belkar néven engedélyezték. Az őszi posztemergens kijuttatásra alkalmas új gyomirtó szer bármilyen őszi káposztarepce fajtában vagy hibridben felhasználható a repce 6-8 leveles, a gyomok 2-8 leveles állapotában, 0,5 liter/ha adagban, utóvetemény korlátozás nélkül.

A napraforgó növényvédelmi technológiai javaslatait Papp Zoltán foglalta össze

A bemutató parcellák mellett

Kukorica

A Corteva kukorica vegyszeres gyomirtási technológiai javaslataiból Lövényi Zsolt területi képviselő mutatott be néhány kezelést, amelyek gyári kombinációk vagy kereskedelmi csomag formájában adnak megoldást a legkülönbözőbb gyomosodási helyzetekben. Új posztemergens lehetőség a Principal Plus + Python összetételű kereskedelmi csomag választása, amelyben öt hatóanyag fejti kihatását az egy- és kétszikűek ellen. Hosszabb hatástartamot nyújt a magról kelő kétszikűek ellen, de jó eredményt mutat az évelő mezei acat ellen is. Ugyancsak öt hatóanyagból áll a Principal Plus Gold kereskedelmi csomag is (Principal Plus + Successor-T), ami biztosítja az egy- és kétszikű gyomok ellen egy kezeléssel elérhető széles hatásspektrumot. Rugalmasan kijuttatható, a kukorica 7 leveles állapotáig. További sikeres kombinációk hatását láthatták a résztvevők a rugalmasan kijuttatható Victus 40 OD + Colombus és a költséghatékony megoldást jelentő Victus 40 OD + Python Flexi kezelés parcelláin.

A kukoricában ajánlott herbicid kombinációkat Lövényi Zsolt ismertette

Kalászosok

Ismert és új készítmények gyomirtó hatását mutatta be a hibrid búzával bevetett kalászos parcellákon Vízhányó Róbert területi képviselő. A Bizon kiemelkedően széles hatásspektrumú őszi gyomirtó, de egyben a nagy széltippan és a kétszikűek egyik fő „ellenszere” is. Még a fejlettebb széltippant és a vadzabot is elpusztítja a Genius WG, de az évelő mezei acat ellen is jó hatású. Már a tanácskozás bevezető előadásaiban is említett új hatóanyagot, az Arylexet is tartalmazó, széles kétszikű hatásspektrumú herbicid az engedélyezés alatt álló Rexade WG, amely az egyszikűek ellen is megnövelt hatóanyag mennyiséggel (piroxszulám + floraszulám) kerül majd forgalomba. Utónövény korlátozás nélkül használható. Technológiába illesztése a rezisztencia elleni védelmet is szolgálja. Szintén az Arylex az egyik hatóanyaga (a floraszulámot is tartalmazó) Quelex WG általános kalászos gyomirtó szernek, amely a legfontosabb kétszikű gyomok ellen használható, és a zászlós levél kiterüléséig juttatható ki.

A Corteva főbb kalászos fungicidjeit Árgyelán Gábor területi képviselő ismertette. A kórokozók széles köre ellen használható a preventív és kuratív hatású, felszívódó Wirtuoz 52 EC (proquinazid + tebukonazol + prokloráz), amelynek mindhárom összetevője hatásos a fuzárium ellen. A levélbetegségek elleni korai kezelés bokrosodás végétől a 2 nóduszos állapotig, míg a kalász védelmét szolgáló második permetezés kalászhányás és virágzás között időszerű. A repcében kiemelkedően fontos regulátor hatásáról is ismert a metkonazol hatóanyagú Metkon 60 fungicid, amely a kalászosokban bokrosodás végétől a virágzás végéig hatásos gombaölő szerként jön számításba az ismert levélbetegségek és a fuzárium ellen.

Árgyelán Gábor: 2019-ben nem lehetett elhagyni a fungicides állományvédelmet

Repce 

A repceblokkban Amador Gergely fejlesztőmérnök mutatta be a Corteva által ajánlott technológiai javaslatokat. A repcét a Lumiposa inszekticid csávázószerrel kezelve vetették el, ami a korai kártevők (pl. repcebolha, repcedarázs) ellen adott védelmet. Ennek jelentőségét a neonikotinoid-tartalmú csávázószerek korlátozásának ismeretében kell értékelni.

A gyomirtásra térve elmondta, hogy a kísérleti területen ebszékfű, pipacs, fehér libatop, pokolvar libatop és sebforrasztó zsombor voltak az uralkodó gyomfajok, de a szeptemberi nagy esők nyomán az újra csírázó parlagfű is megjelent. 2018-ban a repce vetése után röviddel – három nap alatt – 90 mm eső hullott, majd ez után másfél hónapig nem volt csapadék, ami a repcének nem, de melegigényes nyári gyomoknak igen kedvezett.

Háromféle gyomirtó kezelést végeztek: korai poszt, normál poszt és egy tavaszi késői posztemergens permetezést. A korai posztemergens gyomirtást a repce 2-4 leveles állapotban a Runway herbiciddel végezték. Bár a talajon keresztül ható metozaklór gyomirtó hatása az elmaradt bemosó csapadék hiányában kevésbé érvényesült, de a levélen keresztül ható másik két komponens (aminopiralid és piklorám) néhány napon belül látványosan teljesítette feladatát. Mivel a tábla előveteménye őszi árpa volt, elkerülhetetlen lett az árvakelés elleni védelem is, amit a Perenal speciális egyszikűirtó a várakozásnak megfelelően teljesített. Ebben a blokkban került beállításra az új fejlesztésű Arylex hatóanyagot (és piklorámot) tartalmazó Belkar herbicid is, amit osztott kezelésként, korai + normál posztemergens permetezés formájában juttattak ki. Kitűnő eredménnyel, mert nagyon jó hatást adott a sebforrasztó zsombor ellen is (keresztes virágú kultúrából keresztes gyom irtása).

A repce termesztéstechnológiájában alkalmazott regulátoros kezelések célja kettős: a túlfejlett őszi állapot elkerülése és a télállóság biztosítása. Erre szolgál a 6-8 leveles állapotban kijuttatott 1 liter/ha Metkon 60 (metkonazol), ami fungicid hatásánál fogva jó hatású a fómás és a szklerotiniás betegség ellen is.

Napraforgó

A napraforgó növényvédelmi technológiai kérdéseit és az ezekre tett ajánlatokat Papp Zoltán termékmenedzser foglalta össze. A kísérleti területen a kevés csapadék mellett is főként egyszikűek ellen jó hatást nyújtó Encarit (dimetenamid-P) herbicidet juttatták ki, amely erős hatást mutat a kétszikű parlagfű, disznóparéj és a libatop ellen is. Széles hatásspektrumú posztemergens gyomirtó szer a napraforgóban az imazamox hatóanyagú Relay gyomirtó szer, amely a Clearfield Plus gyomirtási technológia mellett használható.

A Viballa egyedülálló tulajdonsága, hogy a fejlett parlagfű ellen is hatásos, mutatja Papp Zoltán

Újdonságként mutatta be az Arylex hatóanyagú Viballa gyomirtó szert, amellyel hektáronként mindössze 3 gramm hatóanyagot adunk ki. A készítmény a termesztési cél, ill. gyomirtási eljárás szerint bármilyen típusú napraforgóban alkalmazható; kiváló hatása van a selyemmályva, a szerbtövis és a libatop fajok ellen. Posztemergensen kell kijuttatni a napraforgó 6 leveles állapotától a vegetatív növekedési stádium végéig (csillagbimbós állapot előtt). Egyedülálló tulajdonsága, hogy a fejlett parlagfű ellen is hatásos. E célból felhasználásának optimális ideje a parlagfű 6-8 leveles fejlettsége, de eredményesen használható annak 30 cm-es nagyságáig is. Más gyomirtó szerek használata után leghamarabb 7-10 nap múlva juttatható ki. Jelenleg csak szükséghelyzeti engedéllyel és csak önmagában használható.

Felszívódó hatású a napraforgó levél-, szár- és tányérbetegségei elleni állományvédelemre használható Optimo Care (piraklostrobin), amit a 6 leveles fejlettségtől citromérésig javasolt kipermetezni, lehetőség szerint preventív jelleggel.

Az előadó szakemberek növényvédelmi témájú ismertetéseik után kitértek a nitrogén hasznosulását javító N-Lock készítmény adott kultúrában javasolt felhasználására, technológiába illesztésére is.

Dr. Princzinger Gábor

ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen