Növényvédelmi előrejelzés

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére

Agrofórum Online

Az elmúlt héten folytatódott a tavasziasan enyhe idő, de a szárazság aggasztóan súlyos továbbra is. A kisebb csapadékok nem enyhítettek a talajok nedvességhiányán, az eddig eltelt két és fél hónapban 100-150 mm az elmaradt csapadék.

A gyümölcsöskertekben még nem látható a szárazság jele, de a korai vetésű szabadföldi zöldségfélék biztonságos kelését minden valószínűség szerint hátráltatja. Kelesztő öntözés nélkül nem várható sikeres termesztés.

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére, illetve a télvégi lemosó permetezések lebonyolítására, de a kajszi esetében már a piros bimbós állapot miatt vigyázni kell a permetlé töménységének beállításával. A lemosó permetezést nemcsak a gyümölcsfák, hanem a fás szárú díszkerti növények, rózsák, valamint az örökzöldek is meghálálják.

Már figyelni kell a puszpáng bokrokat, mert a hernyó alakban áttelelt selyemfényű puszpángmoly ismét megkezdi károsítását. Akkor járunk el helyesen, ha a bokrok belsejét vizsgáljuk át alaposan, mert a hernyók itt táplálkoznak, és csak a levelek elfogyasztása után rágnak a bokrok felületén.

Már itt az ideje beszerezni a különféle kártevők rajzásmegfigyelésére szolgáló feromoncsapdákat és ragacsos fogólapokat. Ezekkel az eszközökkel jól követhető a kártevők megjelenése, rajzásdinamikája, ezért hatékonyan használható a permetezések pontos időzítésére. Ezzel a módszerrel kiküszöbölhető a programszerű permetezéssel járó felesleges növényvédelem, helyette csak akkor védekezünk, amikor a legjobb eredményt érhetjük el, ráadásul még kevesebbe is kerül.

Kevesebb növényvédelemmel egészségesebb termést állíthatunk elő a szexferomon csapdák és színes ragacsos fogólapok használatával. Hazánkban legelterjedtebben a „Csalomon” csapdacsalád eszközeit használják, de más típusú csapdák is kerülnek kereskedelmi forgalomba.

Örökzöldjeink alaposan megszenvedték a tél viszontagságait. A növények alja terítve van az elszáradt és lehullott levélmaradványokkal. Ezek egy része természetes levélváltás következménye, de más részük a kártevők és kórokozók tevékenységének a nyoma. Feltétlenül kedvező hatással lesz növényeink állapotára, ha a még rajtuk található elszáradt, beteg ágrészeket eltávolítjuk, azokat elégetjük.

Az örökzöldek egészségi állapotán sokat javíthatunk, ha alaposan lemossuk réztartalmú gombaölő szerrel. A rezes lemosás ugyan csak a gombás eredetű betegségek ellen hatékony, de egyúttal javít a növények kondícióbeli állapotán is. Ha a növények vizsgálata során szúrágás vagy más rovar kártétel nyomaira bukkanunk, kérjük a növényorvosok szaktanácsát a védekezés mikéntje felől.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.

Egyelőre kevesebb a kórokozó, de fontos a korai felismerésük

2019. március 26. 11:43

A gabonát károsító kórokozók közül továbbra is a meleg, párás körülményeket kedvelő gabonalisztharmat a domináns betegség, de a növényállományok besűrűsödésével a többi, levélfoltosságot előidéző betegség tünetei is láthatóvá válnak.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

Rajzik az áprilisi és a májusi cserebogár is

2020. április 22. 04:36

Változékony idő ide vagy oda, szinte egy időben megkezdődött az áprilisi vagy vörhenyes és a májusi cserebogár rajzása.