Növényvédelmi előrejelzés

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére

Agrofórum Online

Az elmúlt héten folytatódott a tavasziasan enyhe idő, de a szárazság aggasztóan súlyos továbbra is. A kisebb csapadékok nem enyhítettek a talajok nedvességhiányán, az eddig eltelt két és fél hónapban 100-150 mm az elmaradt csapadék.

A gyümölcsöskertekben még nem látható a szárazság jele, de a korai vetésű szabadföldi zöldségfélék biztonságos kelését minden valószínűség szerint hátráltatja. Kelesztő öntözés nélkül nem várható sikeres termesztés.

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére, illetve a télvégi lemosó permetezések lebonyolítására, de a kajszi esetében már a piros bimbós állapot miatt vigyázni kell a permetlé töménységének beállításával. A lemosó permetezést nemcsak a gyümölcsfák, hanem a fás szárú díszkerti növények, rózsák, valamint az örökzöldek is meghálálják.

Már figyelni kell a puszpáng bokrokat, mert a hernyó alakban áttelelt selyemfényű puszpángmoly ismét megkezdi károsítását. Akkor járunk el helyesen, ha a bokrok belsejét vizsgáljuk át alaposan, mert a hernyók itt táplálkoznak, és csak a levelek elfogyasztása után rágnak a bokrok felületén.

Már itt az ideje beszerezni a különféle kártevők rajzásmegfigyelésére szolgáló feromoncsapdákat és ragacsos fogólapokat. Ezekkel az eszközökkel jól követhető a kártevők megjelenése, rajzásdinamikája, ezért hatékonyan használható a permetezések pontos időzítésére. Ezzel a módszerrel kiküszöbölhető a programszerű permetezéssel járó felesleges növényvédelem, helyette csak akkor védekezünk, amikor a legjobb eredményt érhetjük el, ráadásul még kevesebbe is kerül.

Kevesebb növényvédelemmel egészségesebb termést állíthatunk elő a szexferomon csapdák és színes ragacsos fogólapok használatával. Hazánkban legelterjedtebben a „Csalomon” csapdacsalád eszközeit használják, de más típusú csapdák is kerülnek kereskedelmi forgalomba.

Örökzöldjeink alaposan megszenvedték a tél viszontagságait. A növények alja terítve van az elszáradt és lehullott levélmaradványokkal. Ezek egy része természetes levélváltás következménye, de más részük a kártevők és kórokozók tevékenységének a nyoma. Feltétlenül kedvező hatással lesz növényeink állapotára, ha a még rajtuk található elszáradt, beteg ágrészeket eltávolítjuk, azokat elégetjük.

Az örökzöldek egészségi állapotán sokat javíthatunk, ha alaposan lemossuk réztartalmú gombaölő szerrel. A rezes lemosás ugyan csak a gombás eredetű betegségek ellen hatékony, de egyúttal javít a növények kondícióbeli állapotán is. Ha a növények vizsgálata során szúrágás vagy más rovar kártétel nyomaira bukkanunk, kérjük a növényorvosok szaktanácsát a védekezés mikéntje felől.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Mezei pocok, levéltetvek és kabócák károsítanak a vetésekben

2018. október 31. 09:10

A vetésekbe rendületlenül folytatódik a mezei pocok betelepedés és a fejlettebb vetésekben már megjelentek a gabona levéltetvek és a kabócák is.

Egyre több az árvakelés, újra sok a mezei pocok

2020. július 22. 10:23

A mérsékelten meleg, de viszonylag száraz időjárásban jól halad a búza aratása. A már korábban learatott őszi árpa és a repce tarlóján a korábbi esők hatására kizöldültek az árvakelések, valamint az elfekvő gyommagvak egy része. Most fontos feladat a tarló folyamatos ápolása, és szükség esetén a kihajtott évelő gyomnövények gyérítése a tarlón.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a folyamatos nedvességborítás kedvez a levélfoltosság terjedésének

2022. november 1. 07:08

A regulátoros és egyúttal fungicides kezelést nem kapott repcevetéseken a hosszan tartó nedvességborítás elősegítette a fómás levélfoltosság tüneteinek a terjedését.

Veszélyben a repcevetés, kémiai beavatkozás szükséges

2020. szeptember 16. 05:36

Szeptember második hetét a kora őszi nyárias időjárás jellemezte. A térséget nagy ívben elkerülték az időjárási frontok, nappal 27-31 Celsius fok hőmérséklet volt, éjszaka viszont felfrissült a levegő, erős harmatképződéssel. Csapadék sehol sem esett. A napraforgó betakarítása jó ütemben halad, bár még sok az aratásra váró terület. Megkezdődött a korai érésű hibrid kukoricák aratása is. Az őszi káposztarepcét gyakorlatilag elvetették, sőt az augusztus végi vetések már ki is keltek.