Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Lisztharmat, tűzelhalás, varasodás – Ezek ellen is védekezni kell a napokban

Lisztharmat, tűzelhalás, varasodás – Ezek ellen is védekezni kell a napokban

Agrofórum Online

Gyümölcsöseinkben lezajlott a bogyósok, a cseresznye, a meggy és a kajszi betakarítása. Ennek ellenére további gondozásra szorulnak a fák.

Az időjárás kedvez a sztigminás levéllikasztóbetegség és a blumeriellás levélfoltosság terjedésének. Kajszin emellett még jelentős károkat okozhat a gnomóniás levélfoltosság, szilván pedig a vörösfoltosság megjelenése. Erős fertőzés esetén ezek a betegségek korai levélhullást okozhatnak, ami komoly kihatással van a jövő évi termés nagyságára. Már lezajlott az intenzív hajtásnövekedés, ezért a védekezés során eredményesen támaszkodhatunk a kontakt hatású gombaölő készítményekre, beleértve a kéntartalmúakat is. A kénes készítmények fungicid hatásuk mellett nem elhanyagolható atkaölő hatással is bírnak, ez most jól jön, mert felszaporodóban vannak a takácsatkák. A fákról lehullott moníliával fertőzött gyümölcsöket összeszedéssel vagy pedig a talajba történő bemunkálással okvetlenül semmisítsük meg, mert a későbbiekben más gyümölcsöket is megfertőzhetnek.

Almástermésű fáinkon a sok csapadék és a párás meleg elősegíti a varasodás gombák valamint a lisztharmat további terjedését, ezért folytatni kell a védekezést. A gyümölcsmolyok folyamatos rajzása miatt nem hagyható el a rovarölő szeres kezelés sem. Az alma foltosodásának elkerülése érdekében továbbra is kezeljük a fákat kalcium tartalmú levéltrágyákkal, egészen a szüret előtti időszakig. Több helyen ismét felütötte a fejét birs ültetvényekben a baktériumos tűzelhalás. Csak erős csonkolással és rezes permetezéssel akadályozható meg a fertőzés további terjedése. A levágott ágakat azonnal meg kell semmisíteni.

A szőlő intenzív növekedése miatt ismét előtérbe kerültek a zöldmunkák. A hajtások csonkázása fontos az önárnyékolás és a növényvédelem miatt. Így lesz szellősebb a növényállomány. A fürtök záródása miatt fontos a mostani védekezés, főként a lisztharmat ellen, de a fiatal hajtásokon újabb peronoszpórás olajfoltok jelentek meg, illetve néhány érzékenyebb fajtán friss nemezes gubacsatka tünet is látható. Most kell blokkolni a fertőzéseket, nehogy tovább terjedjenek. Figyeljük a záródott fürtöket, nehogy molyrágás okozzon sérülést rajtuk, mert a szürkerothadás könnyen felütheti a fejét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 27. 15:10

Március utolsó hetének időjárására a nagyfokú változékonyság a jellemző. Az ilyenkor megszokottnál még mindig melegebb az átlaghőmérséklet, de éjszakánként gyakran csökkent a hőmérséklet fagypont közelébe. A számára kedvező időjárás miatt erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat.

Meggondolandó a talajfertőtlenítés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 26. 17:10

Március utolsó hetére a változékony időjárás nyomta rá bélyegét. A nappali hőmérséklet még most is átlag feletti volt, de éjszakánként gyakran fagyközeli értékeket mérhettünk.

Kísérjük figyelemmel a kártevők rajzását – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 21. 07:10

A gyümölcsészek ezekben a napokban aggódva figyelik a reggeli hőmérsékleti adatokat, lesz-e fagy, és mekkora kárt okozhat. A már elvirágzott és éppen most virágzó mandula és kajszi ültetvényekben jogos a félelem.

Erősödhet a gabona-lisztharmat terjedése – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 19. 16:10

Március 19-én hajnalra fagyos reggelre ébredtünk, és ez így várható néhány napig, de ez a lehűlés nem befolyásolja a szántóföldi tevékenységet, azonban a virágzásban levő gyümölcsfák idei termése veszélyben van.

Napraforgó-peronoszpóra. Miért most?

2022. augusztus 27. 05:32

A fenti cím első részét olvasva sokaknak juthat az eszébe a kérdés, miért éppen most, a vegetációs időszak végén beszéljünk egy gombabetegségről? Praktikus okok állnak a háttérben.

Szinte minden gyümölcsöt veszélyeztet a keleti gyümölcsmoly

2019. augusztus 20. 14:33

Az almamoly továbbra is folyamatosan rajzik, nem különíthető el, hogy valójában a mostani hányadik nemzedék lehet. Más gyümölcsökön szintén repked a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly.

Rézzel vagy anélkül?

2020. július 27. 08:47

A RELACS projekt rézkiváltást célzó kísérletének első eredményei a szőlő növényvédelmében.

Érdemes lemosó permetezést végezni a rózsáknál?

2022. november 19. 05:42

Érdemes-e lemosó permetezni a rózsákat? Véd-e a lisztharmat ellen?