Növényvédelmi előrejelzés

Lisztharmat, tűzelhalás, varasodás – Ezek ellen is védekezni kell a napokban

Agrofórum Online

Gyümölcsöseinkben lezajlott a bogyósok, a cseresznye, a meggy és a kajszi betakarítása. Ennek ellenére további gondozásra szorulnak a fák.

Az időjárás kedvez a sztigminás levéllikasztóbetegség és a blumeriellás levélfoltosság terjedésének. Kajszin emellett még jelentős károkat okozhat a gnomóniás levélfoltosság, szilván pedig a vörösfoltosság megjelenése. Erős fertőzés esetén ezek a betegségek korai levélhullást okozhatnak, ami komoly kihatással van a jövő évi termés nagyságára. Már lezajlott az intenzív hajtásnövekedés, ezért a védekezés során eredményesen támaszkodhatunk a kontakt hatású gombaölő készítményekre, beleértve a kéntartalmúakat is. A kénes készítmények fungicid hatásuk mellett nem elhanyagolható atkaölő hatással is bírnak, ez most jól jön, mert felszaporodóban vannak a takácsatkák. A fákról lehullott moníliával fertőzött gyümölcsöket összeszedéssel vagy pedig a talajba történő bemunkálással okvetlenül semmisítsük meg, mert a későbbiekben más gyümölcsöket is megfertőzhetnek.

Almástermésű fáinkon a sok csapadék és a párás meleg elősegíti a varasodás gombák valamint a lisztharmat további terjedését, ezért folytatni kell a védekezést. A gyümölcsmolyok folyamatos rajzása miatt nem hagyható el a rovarölő szeres kezelés sem. Az alma foltosodásának elkerülése érdekében továbbra is kezeljük a fákat kalcium tartalmú levéltrágyákkal, egészen a szüret előtti időszakig. Több helyen ismét felütötte a fejét birs ültetvényekben a baktériumos tűzelhalás. Csak erős csonkolással és rezes permetezéssel akadályozható meg a fertőzés további terjedése. A levágott ágakat azonnal meg kell semmisíteni.

A szőlő intenzív növekedése miatt ismét előtérbe kerültek a zöldmunkák. A hajtások csonkázása fontos az önárnyékolás és a növényvédelem miatt. Így lesz szellősebb a növényállomány. A fürtök záródása miatt fontos a mostani védekezés, főként a lisztharmat ellen, de a fiatal hajtásokon újabb peronoszpórás olajfoltok jelentek meg, illetve néhány érzékenyebb fajtán friss nemezes gubacsatka tünet is látható. Most kell blokkolni a fertőzéseket, nehogy tovább terjedjenek. Figyeljük a záródott fürtöket, nehogy molyrágás okozzon sérülést rajtuk, mert a szürkerothadás könnyen felütheti a fejét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

2018. július 12. 05:50

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.

Országszerte erős a szilvamoly rajzása

2020. május 6. 13:31

Szilvaültetvényekben a szilvamoly rajzása országszerte erősnek mondható, a 3 naponkénti fogás 25-30 db/csapda. A hajtásvégeket és a fiatal leveleket együttesen fertőzi a levéltetű és a gubacsatka.

Miért szárad ki nyár közepén az uborka?

2023. augusztus 21. 04:39

Miért szárad ki minden nyár közepén az uborkám? A leveleken kezdetben barnuló foltosodás jelenik meg, mely egyre nagyobb mértékben terjed és a levél leszáradását okozza. Hogyan előzhetném meg ezt a problémát?