23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek
Növényvédelmi előrejelzés

Lótücsök tizedeli a palántákat

Agrofórum Online

Az elmúlt hetet igen változékony időjárás jellemezte. A nyáriasan meleg napokat időnként hidegfront szakította meg, főként széllel, annál kevesebb csapadékkal. A növények fenológiai fejlődésükben előbbre járnak az ilyenkor megszokotthoz képest. Az egész országot sújtó aszály nem kíméli a kertészeti növénykultúrákat sem.

A száraz, meleg idő kedvez az almafák lisztharmat fertőzésének, a fertőzött hajtásvégek aránya elérte a 10- 15 %-os szintet. Ez a fertőzés még elsősorban a fertőzötten áttelelt vesszőkből, rügyekből ered, de kiváló kiinduló forrása a másodlagos fertőzéseknek, a meleg, párás idő kedvező lehetőséget biztosít erre. A varasodás első tünetei még nem láthatók, de egy esetlegesen előforduló nedvesebb periódus elindíthatja a varasodás aszkospóráinak szóródását. A száraz idő ellenére almában, körtében, birsen nagy a veszélye a baktériumos tűzelhalás megjelenésének, hiszen a virágzás alatti és utáni időszakban a legérzékenyebbek a fák a fertőzésre. Most, más lehetőség híján, réztartalmú gombaölő szeres preventív permetezéssel enyhíthetünk a járványveszélyen.

Már a múlt héten is találni lehetett almamoly lepkéket a feromon csapdákban, tovább folytatódik a megkezdődött rajzás. Mellette megkezdődött a lombosfa fehérmoly repülése is, így hamarosan gondoskodni kell a lombozat megfelelő védelméről, ami főként a repülő lepkék elleni védelmet jelenti. Egyre több hajtásvégen figyelhető meg a hajtáspirosító almafa levéltetű fertőzés tünete. A bepirosodott és összesodródott levelek fonákján megtalálhatók a szívogató levéltetű kolóniák.

A poloskaszagú szilvadarazsak lárvái már kikeltek és rágnak a szilva terméskezdeményeiben. Védelem híján a fertőzött termés hamarosan beteríti a fák alját. Felszívódó készítménnyel ez még megelőzhető. Vele egyszerre kezeljük a fákat a moníliás hajtásfertőzés ellen is, mert a száraz idő dacára még nem múlt el a fertőzés veszélye.

Zöldséges kertjeinkben a kiültetett palánták környezetében, sőt fénycsapdában is megjelent a lótücsök. Rágásával egyetlen éjszaka több növényt is képes tönkretenni, ezért fontos védekezni ellene, csalétek kihelyezésével.

Díszkertjeinkben a rózsafajták némelyike már virágzás közeli fejlettségű. A bimbókon megjelentek az első levéltetű kolóniák. Fajtától függően sajnos ismét támad a rózsa hajtáshervasztó darazsa. A kikelt álhernyók éppen a legértékesebb virágot képző hajtásokat teszi tönkre. Egyúttal védjük meg a most még egészséges lombozatot a lisztharmattól és a diplokarponos (csillagrozsdás) fertőzéstől. Ha virágzik a rózsa, csak méhkímélő permetezés jöhet szóba.

Fenyőinken több helyen is támad a fenyődarázs álhernyója. Rágásával lecsupaszítja a hajtásvégeket. Maga által készített szövedéke védelmében nehéz ellene védekezni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Szabaduljon meg már ősszel a gabonagyomoktól!

2023. szeptember 23. 13:10

A korán vetett búza- és árpafajták és az elnyúló őszi vegetációs időszak új problémákat generál. Mutatjuk a megoldást.

Ritka kártevők a repcében

2019. december 6. 04:37

Az őszi káposztarepce az a szántóföldi növénykultúránk, amelynek növényvédelmében az állati károsítók döntő jelentőséggel bírnak és amelynek a termesztési költségeiben az ilyen károsítók elleni védekezés adja az egyik legnagyobb tételt.

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.

Eltűnt a gyapottok-bagolylepke?

2023. július 22. 06:40

Az idei évben az elmúlt évi tapasztalatokkal szöges ellentétben a gyapottok-bagolylepke károsítása eddig csak minimális mértékben jelentkezett. A kártevő „eltűnése” viszont kb. idáig tartott és várhatóan a károsító populáció a soron következő hetek, hónapok során jókora növekedésnek indulhat.