A korábbi jelentős mennyiségű csapadékot már elnyelte a talaj, így nagy erőkkel folyik a napraforgó és a kukorica betakarítása, az őszi káposztarepce vetése, valamint az őszi kalászosok alá a talaj-előkészítés.
Szeptember harmadik dekádjában visszatért a kora ősszel megszokott, csendes, nyugodt, időjárási frontoktól mentes időjárás. A nappali hőmérséklet 20-25 °C között stabilizálódott, éjszakánként viszont csupán 10 °C körüli léghőmérsékletet mérhettünk.
Már látható, hogy a napraforgó és a kukorica termésében az esőzések nem okoztak károkat, a korábbi tartós aszály viszont országszerte alaposan lecsökkentette a várakozásokat.
Növényvédelmi szempontból idén terméscsökkentő tényezőként elsősorban a makrofominás szárfertőzést kell kiemelni, mely ezen két növénykultúrán túlmenően még számos más növénynél is fellépett.
A kórokozó az ilyen, szélsőségesen meleg évjáratokban tud mérhető károkat okozni a szár bélszövetének elpusztításával, mely ellen kémiai védekezéssel aligha vagyunk képesek védekezni. Az okszerű vetésváltás a számba jöhető kevés növénykultúra miatt nem opció, hosszú távon csak a rezisztencianemesítés lehet a megoldás záloga.
A rovarkártevők közül a kukoricamollyal és a gyapottok-bagolylepke kártételével kellett tartósan számolni. A kukoricamoly országos szinten a növények mintegy 20%-án okozott érdemi kárt, míg a gyapottok-bagolylepke hernyói még most is károsítják a számba vehető növénykultúrákat.
A károsítás egyre inkább áttevődik a szabadföldi zöldségfélék termésére, így már most jelentős a kár paprikában, csemegekukoricában, zöldbabban, paradicsomban. A folyamatos betakarítás miatt már lehetetlen a védekezés a kártevő ellen.
Az esők előtt elvetett őszi káposztarepce már kikelt, de az esők utáni vetések 80-90%-a is kelőfélben van. A repcét károsító bolhafajok áttelepülése a vetésekre folyamatos, jelentősebb bolhakárral eddig a rovarölő szerrel nem csávázott növényeken lehet találkozni.
Folyamatos a repcedarázs áttelepülése is, a peterakás elkezdődött, szórványosan már lárvakártétel is megfigyelhető. A vetések rendszeres megfigyelése fontos, mert a darazsak betelepedése és az álhernyók kelése a napokban tovább fog növekedni.
Szórványosan már megkezdődött a mezei pocok áttelepülése a rezervoár területekről a frissen kikelt repcevetésekbe, melynek erősödése várható az elkövetkező hetekben.
Az esők után rohamosan nő a kalászos árvakelés. A kikelt növényeken már megjelentek a vírusvektor levéltetvek és a kabócák. Tarlóápolás nélkül gyors betelepülésre kell számítani az első őszi kalászos vetéseken.