A cseresznye és a meggy számára rosszkor jött az eső, sok a felrepedt termés, ezeken a szemeken pedig megjelent a gyümölcsmonília.
A betegség által okozott veszteséget csak néhány napos várakozási idejű készítmények bevetésével lehet enyhíteni.
Bogyós gyümölcsű növényeinken megjelent a foltosszárnyú muslica, mely ellen a védekezési lehetőségek a néhány napos szedési forduló miatt igen korlátozottak. Folyamatos rajzása miatt nehéz a védekezés ellene, valamint kevés az engedélyezett készítmény.
Mind több zöld vándorpoloska telepszik be az érőfélben levő bogyókra, nincsenek jó hatással a termés ízére. Kifejlett imágó és különböző fejlődési fokozatú lárva egyaránt előfordul a növényeken.
Néhány hetes rajzás után a napokban már kikeltek az első selyemfényű puszpángmoly hernyók is. Azokon a buxus növényeken, ahol sok a hernyó, megtalálhatók a bokor belsejében és a külső leveleken egyaránt. A megrágott levél és az ürülékcsomó alapján könnyen felismerhető a kártevő. Ne késlekedjünk a védekezéssel, mert tragikus következménnyel járhat a növény számára. Ez most a nyári nemzedéke, melyet még egy követ majd az ősz elején.
A gyümölcsmolyok rajzása a korábbi időszaknak megfelelően továbbra is intenzív. A feromon csapdákkal fogott lepkék száma hetente eléri a 35-40 darabot, tehát 10-12 napos gyakorisággal rendszeresen permetezni kell. A helyes növényvédelmi gyakorlat megkívánja a szerek rotációját, elkerülendő a rezisztencia kialakulását.
A meleg idő miatt egyre több a takácsatka is. Fontos a felszaporodás megállítása, mert később egyre nehezebb a védekezés a takácsatkák ellen. Ebben az esetben talán még nagyobb jelentősége van az atkaölő készítmények váltogatásának ̶ a nemzedékszám nagysága miatt ̶ fokozott a rezisztencia veszélye.
A csapadékos, párás idő kedvező a különböző kórokozók számára is. A már említett gyümölcs monília mellett igen erős az almástermésű növényeken a varasodás és a lisztharmat fertőzés veszélye. A gyakori csapadék és a rendszeres éjszakai harmatképződés miatt a több órás nedvességborítás maximálisan megnövelte a levelek és a termés ismételt újrafertőzését. Csak folyamatos védekezéssel oldható meg az intenzíven növekvő lombozat a kórokozóktól. A termés egészsége érdekében folytatni kell a kalcium pótlását, így elkerülhető a foltosodás.
A folyamatosan fennálló baktériumos tűzelhalás fertőzési veszély elhárítására használjuk a nem perzselő tribázikus rézhidroxid gombaölő készítményeket, egészen a járványveszély elmúltáig.