Növényvédelmi előrejelzés

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

Agrofórum Online

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

A talajok nem voltak átfagyva, így a bőséges nedvesség akadálytalanul képes volt beszivárogni a talaj mélyebb rétegeibe. Február utolsó napjaira a talaj felszíne kellőképpen kiszáradt, így a kerti munkáknak nincs akadálya, legfeljebb az időnként lehullott csapadék akasztja meg a kerti tevékenységet.

Az ősz és a tél folyamán felásott talajt a kiszáradás és a nedvesség elpárolgásának elkerülése érdekében minél előbb egyengessük el. Szerves trágyát csak abban az esetben szórjunk ki, ha az földdé érett állapotban van, máskülönben több kárt teszünk vele, mint hasznot. A komposztálóban megérett komposztot szintén csak ilyen állapotban szórjuk ki a kert talajára, és dolgozzuk be a talajba.

A tápanyag visszapótlás másik eszközeként most még kiszórhatóak a komplex műtrágyák, lehetőleg klórmentes változatban, mert a növények többsége érzékeny a felszabaduló klórra. Sok kerttulajdonos használ tápanyag visszapótlás gyanánt és a talaj mikrobiális életének serkentésére, szerves anyag bontásra baktérium trágyákat. A gyors talajélet serkentés beindulásához meg kell várni amíg a talajhőmérséklet 5 centiméteres mélységben meghaladja a 8-10 Celsius fokot, valamint a műtrágya kiszórása és a talajélet serkentésére szolgáló készítmények kijuttatása között legalább két hétnek el kell telnie.

Az ősszel elvetett és áttelelt növények (fokhagyma, vöröshagyma, saláta, spenót) talaját a téli csapadék összeiszapolta, ezért a talaj levegőztetése érdekében minél előbb lazítsuk fel. Egyúttal a telet átvészelő gyomnövényeket ( veronika, árvacsalán, egynyári perje, aggófű) távolítsuk el a sorokból. A megtisztított veteményre most szórjuk ki az első fejtrágyát, lehetőleg a talajba bedolgozva, máskülönben nagyok lesznek a nitrogén párolgási veszteségek.

A március első napjaiban lehullott eső miatt az őszibarack tafrinás levélfodrosodás számára rendkívül kedvező feltételek alakultak ki. A rügypikkelyek közé a kórokozó szaporító képleteit ilyenkor könnyedén bemossa az eső. A kórokozó számára kimondottan kedvező a hűvös és csapadékos idő, pont olyan, amilyen most van. Nem véletlenül hívják a betegséget népies nevén dérgombának.

Az őszbarack rügyei jelenleg már gyapjas állapotban vannak, ami azt jelenti, hogy fokozottan fogékony a fertőzésre. Az őszibarack fajták között nagy a különbség az egyes fajták között, a Champion például eléggé tolerálja a tafrinát, a nektarin és sárgahúsú típusok viszont fokozottan érzékenyek a kórokozóra. Ha még nem történt meg az őszibarack metszése, akkor is permetezzük le a fákat réz tartalmú gombaölő készítménnyel, bőséges lémennyiséggel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Meghatározó a mezei pocok fertőzöttség - védekezzünk ellenük!

2019. szeptember 17. 08:03

A hűvösebb éjszakák több kártevő rajzását megállították vagy pedig lecsökkentették. a szárazabbra fordult időben elsősorban a kártevők támadására kell koncentrálni a növényvédelemben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés - 04.05.

2022. április 5. 09:36

A kalászos gabonák állapota növényvédelmi szempontból az esőzések ellenére keveset változott. Az állományok zömében szórványos lisztharmat, szeptória, hálózatos és rinhospóriumos levélfoltosság fertőzés előfordul.

A rovarkártevőktől kell most megvédeni a gyömülcskultúrákat

2020. május 27. 09:45

Az elmúlt hetet ismét a mérsékelten meleg, száraz időjárás jellemezte. Az időnként felbukkanó gomolyfelhőkből helyenként esett ugyan néhány milliméter eső, de a naponta visszatérő szeles idő annál többet elpárologtatott, tehát maradt az egész országra kiterjedő krónikus szárazság. Az aszály nem kedvez a kórokozók terjedésének, a rovarkártevők egy része viszont erőteljesen szaporodik. Az általánosságban mérsékelt termést ezektől kell megvédenünk.

El kell távolítani a moníliás gyümölcsöt!

2021. szeptember 15. 09:05

A talajokban alig található nedvesség, ami a növények érése és a cukorképződés szempontjából aggályos. A tartós szárazság miatt a zöldségfélék fejlődésének biztosítása csak öntözéssel valósítható meg. A jelenlegi időjárás most elsősorban a kártevőknek kedvez, viszont több kártevő már befejezte idei szaporodását.