Növényvédelmi előrejelzés

Repcedarázs dézsmálja a kelő állományt

Agrofórum Online

Az elmúlt héten tovább folytatódott a későnyári, csendes időjárás. A nappali maximum hőmérséklet 25-30 Celsius fok körül alakult, éjszakánként viszont időnként 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet. Csapadék csupán az ország nyugati tájain esett, másutt továbbra is a szárazság az úr. A napraforgó és a kukorica betakarítása párhuzamosan zajlik, a learatott területeken az őszi talaj előkészítési munkákat végzik.

Az őszi káposztarepce kelése csak azokon a területeken zökkenőmentes, ahol hullott némi eső, másutt nagyon egyenetlen a növényállomány, vagy még porban fekszik az elvetett mag. Megkezdődött az állományok gyomosodása az évszakra jellemző T1-T2-es gyomokkal, de egyre intenzívebbé vélt a kalászos gabona árvakelése is. A zöldítésre használt keresztesvirágú vetéseken valamint a még most is gyakori repce árvakeléseken továbbra is intenzíven táplálkoznak a keresztesvirágú növények bolhái és a földibolha fajok imágói. A bolhák egyre intenzívebben telepednek át a kikelő félben levő repce vetésekbe, ami végzetes lehet az amúgy is lassan növekvő növényekre.

A szík-1-2 leveles növényeken már egy-két rágásnyom is a repce levélszáradását képes előidézni, tehát a rovarölő szeres védekezés és annak szükség szerinti megismétlése elkerülhetetlen feladat. A jelenlegi helyzeten sokat változtatna, ha jönne valamennyi csapadék, mert felgyorsulna a repce növekedése, a bolhák szomja és étvágya pedig csökkenne. A bolhák magas egyedszáma mellett egyre több repcedarázs imágó is megcélozta a friss vetéseket. A táblaszélekbe kihelyezett sárga ragacsos fogólapok heti fogása a veszélyes szint felé közelít, ezért rendszeresen ellenőrizni kell a peterakás és a lárvakelés kezdetét.

A kukorica aratásával párhuzamosan már megszűnt a kukoricamoly második nemzedékének rajzása. A szárban tartózkodó hernyók a cső alatti részben lefelé rágnak, telelési helyükre. A szárfertőzöttség tájegységenként, de még táblánként is nagyban változó nagyságú, de gyakran meghaladja az 50 %-os szintet. Ezért van kiemelkedően nagy jelentősége a minél alaposabb száraprításnak az aratás során. A csőfuzáriózis terjedését a tartós szárazság továbbra is gátolja, így a fertőzés még a viszonylag magas kukoricamoly és gyapottok bagolylepke fertőzés ellenére sem haladja meg az 5-10 %-ot. A mezei nagyvadak kártétele viszont néhány térségben egyre aggasztóbb mértékűvé vált, amiből a földhasználók nemigen látnak kiutat.

A napraforgó betakarítását sem gátolja a jelenlegi időjárás. Jelentősebb mértékű károkat a szár-és tányérbetegségek nem okoztak. Az aratás után itt is a szárzúzását kell minél gyorsabban elvégezni, főként ott, ahol őszi kalászos gabona kerül elvetésre a napraforgó után.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Bakrófajok károsítják a kelő kukoricát, napraforgót

2021. május 11. 13:52

Az elmúlt hét időjárását ismét a változékonyság jellemezte. A mérsékelten meleg napokat szeles idővel érkező lehűlések követték, a napi maximumok széles határok között mozogtak, de az átlag gyakran nem érte el a 10 Celsius fokot, a minimumok gyakran megközelítették a 0 fokot, de többnyire nem fagyott a fagyzugos helyeket leszámítva. A talajhőmérséklet még mindig 10-12 Celsius fok körül alakul csak, emiatt vontatott a napraforgó és a kukorica kelése. A nyugati és északi tájegységekben viszonylag bőségesen hullott eső, más országrészekben viszont csupán néhány milliméter esett, így ezeken a területeken nem szűnt meg az aszály.

Országszerte erős a szilvamoly rajzása

2020. május 6. 13:31

Szilvaültetvényekben a szilvamoly rajzása országszerte erősnek mondható, a 3 naponkénti fogás 25-30 db/csapda. A hajtásvégeket és a fiatal leveleket együttesen fertőzi a levéltetű és a gubacsatka.

Felébredtek téli álmukból a zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák

2020. február 18. 13:08

A poloskák közül először a lakásban telelő egyedek aktivizálták magukat, röpködve hívják fel magukra a figyelmet, de a kinti meleg és napsütés a többi kint telelő poloskát is mozgásra serkentette.

Rengeteg a telelésre elvermelő csupaszcsiga

2019. október 30. 04:36

Az eddigi kerti munkák szomorú tapasztalata, hogy rengeteg a telelésre elvermelő csupaszcsiga, azok közül is a spanyol csiga.