Május utolsó dekádjában folytatódott a túlnyomóan száraz, nyáriasan meleg időjárás. Csapadék csak helyileg hullott, minimális mennyiségben, a napi maximum hőmérséklet 25-30 C0 között mozgott, éjszakánként pedig tág határok között, 4-20 fok közötti értékeket lehetett mérni. A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevők szaporodásának kedvezett, a kórokozók terjedése mérsékelt szinten maradt.
Az őszi kalászos gabonák betegségeinek a száraz, alacsony nedvességtartalmú idő kevésbé kedvezett, így a korábban kialakult fertőzési értékek alig változtak. A gabonalisztharmat terjedése mérsékelt, a zászlós leveleken a tünetek csupán gócosan figyelhetők meg. A szártövi rész erősebb fertőzöttsége mérséklődött, a levelek felszáradása, jórészt a szárazság következtében megkezdődött. Emiatt most kisebb a szeptóriás levélfoltosság, friss fertőzések tünetei nem figyelhetők meg. A korábbi sárgarozsda fertőzés alig változott. Mindezek ellenére fokozottan ügyelni kell a kalászfuzáriózis fertőzés fokozott veszélyére, különösen, ha csapadék is hullani fog. Május 24-én kiadósabb eső várható, ezért fokozott az esélye a betegség fellépésének. Rovarkártevők közül a levéltetvek szaporodása látványos, már a kalászokon is megfigyelhető a kolóniák kialakulása. A vetésfehérítő bogarak egyedszáma napjainkra lecsökkent, viszont a különböző fejlettségű lárvák általános károsítása figyelhető meg, már kifehérített táblafoltok is vannak. A gabonapoloskák és szipolyok jelenléte minimális a búza és árpa vetéseken.
Az őszi káposztarepce becőinek a fejlődése tart, folyamatosan csökken a becőormányos imágók létszáma, viszont a lárvák erőteljesen rágják a becők tartalmát. Az ormányos károsítás mellett a korábbi években megszokottnál magasabb a becőszúnyog fertőzöttség, ami az idei erős ormányos károsítással függ össze. A száraz idő nem kedvezett idáig a betegségek kialakulásának, így jelenleg alacsony szintű a betegségek (fóma, szklerotínia, lisztharmat) jelenléte a repce állományokban.
A különböző fejlettségi állapotú kukoricában lecsökkent a barkókártevők károsításának a veszélye. Most az erős gyomosodás mérséklése a legfontosabb feladat. Mindezek mellett fel kell hívni a figyelmet néhány, mezőgazdasági szempontból is fontos bagolylepke faj (vetési, felkiáltójeles, gamma, gyapottok) erősödő rajzására, mely érinti a kukorica vetéseket is.
Napraforgó állományokban változatlanul jelentős a levéltetű fertőzés, amit a zavartalan fejlődés érdekében fontos megszüntetni. Árvakelésű, de néhány vetett napraforgón is megjelent a napraforgó peronoszpóra primer tünete, ami veszélyezteti az egészséges növényeket is.
A burgonya állományokon folyamatosan kelnek a burgonyabogár lárvák, és kialakultak az első levéltetű kolóniák is, tehát indokolt a védekezések megkezdése.