Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A KWS javaslatai a repce tavaszi növekedésszabályozásához

A tavaszi időszakban a repce intenzív növekedésnek indul, ami számos agronómiai kihívást vet fel, mint például a tápanyagok megfelelő hasznosítása, a kártevők és betegségek elleni védekezés.

Az őszi káposztarepce tavaszi növekedésszabályozása szintén kulcsfontosságú a terméshozam maximalizálása és a növény egészségének megőrzése szempontjából. Az enyhe tél és a nyugalmi állapot szinte teljes hiánya miatt a repce kevés oldalhajtást fejleszthet.

A szakszerűen alkalmazott regulátoros kezelések késleltetik a főhajtás erőteljes megnyúlását és fokozzák az oldalhajtások kialakulását.

Őszi káposztarepcében a növekedésszabályozók használata nem feltétlenül szükséges. Száraz tavaszokon, gyenge és későn fejlődésnek induló állományok esetében, valamint belvizes területeken az erőteljesebb regulátorhatással rendelkező készítmények alkalmazása nem javasolt. Gyengébb állományokban célszerű a mérsékeltebb regulátor- és hatékony gombaölő hatással rendelkező (tebuconazol) termékeket előnyben részesíteni. 

Elsődleges cél

  • Növényállomány magasságának akár 10-20 cm-rel csökkentése.
  • Alacsonyabb tőszámú állományok (<40 növény/m²) elágazásának növelése.
  • Sűrű növényállományban (>50 növény/m²) a vékony szárak miatti dőlés kockázatának csökkentése. Az állomány dőlés veszélye megnövekedhet, ha a tavaszi növényfejlődés korán kezdődik, különösen a nagyon enyhe tél után.
  • A fő- és oldalhajtások egyenletesebb fejlődése az oldalhajtások differenciálódásának elősegítése révén, ami egyenletesebb érési időszakot eredményez. Ez megkönnyíti a betakarítás időpontjának meghatározását.
  • A kijuttatott magas szerves trágya és N-műtrágya okozta szárdőlés kockázatának csökkentése.
  • Táblán belüli heterogenitások kiegyenlítése.
  • Egyenletes becő érés a fő- és mellékhajtásokon.
  • Állománykezelésekben végzett munkálatoknak jobban ellenálló növények.
  • Könnyebb betakaríthatóság.

A repceállományok kezelésének a növekedésszabályozás mellett van egy másik fontos szerepe. Enyhe teleken a fóma túlél a leveleken, és továbbfejlődhet, különösen nedves tavaszi időjárás esetén. Ebben az esetben hasznos lehet a korai gombaölő szeres kijuttatás a vegetáció kezdetén. Fagyos teleken azonban a fómával fertőzött levelek elhalnak. A tavaszi új fertőzések ekkor általában már nem veszélyesek a terméshozamra nézve, valamint a száraz tavaszok szintén nem segítik a fóma terjedését. Amennyiben a repce fómás megbetegedése nagy valószínűséggel jelen van a területen, célszerű a fómával szemben rezisztens KWS repcehibrideket termeszteni!

A részletekért kattintson a képre!

Az alkalmazás optimális időpontja

Minden növényvédelmi beavatkozás sikere az időzítésen múlik. Ez a növekedésszabályozásnál sincs másképp. A kezelést a tőlevélrózsából megindult szár növekedéstől a főhajtás kb. 20 cm magasságú állapota közötti időszakban javasolt elvégezni.

Enyhe tél után az erőteljes állományokban a kezelés időzítése korábban szükséges. A jó hatás eléréséhez ideális a 10-15 °C feletti levegő hőmérséklet, a napsütéses időjárás és a fagymentes éjszakák, valamint a készítmény felvételéhez elegendő levéltömeg.

A meleg és kedvező időjárás elősegíti a növekedésszabályozók hatását. Hűvös időben a kezelés után a regulátorhatás lényegesen kisebb, vagy egyáltalán nem jelentkezik.

A szárdőlés kockázatát döntően a magas N-ellátottság és a vízellátottság befolyásolja. A megdőlés kockázata megnő, ha a vegetáció nagyon korán kezdődik, mert ebben az esetben a hosszabb növekedési időszak magasabb növényeket eredményezhet.

A repce növekedésszabályozása együtt járhat bór és rovarölő szeres kezeléssel is csökkentve a munkaműveletek számát a területen. Több készítmény együttes kijuttatásakor javasolt tankkeverék próbát végezni az esetleges keveredési problémák elkerülése végett.

A részletekért kattintson a képre!

A 25 növény/m²-nél alacsonyabb tőszám és tavaszi szárazság esetén célszerű csökkentett dózissal kell kezelni (esetleg teljesen el lehet tekinteni a kezeléstől) az állományt, mivel a fejlődési erő nagyobb mértékben elősegíti a természetes elágazás képződést. Osztott kezelés csökkentett dózissal is csak enyhe tél és csapadékos tavasz után ajánlott.

A kezelés a megindult tavaszi fejlődés során kijuttatva jóval hatékonyabb, mint ha túl korán még hűvös időszakban történik.

A megfelelő hatóanyag mennyiség kijuttatása függ a hibrid alapvető szárerősségétől és az állomány tőszám sűrűségétől is. Minden esetben figyelembe kell venni a növényvédőszer gyártók ajánlásait!

Mire kell figyelni a növekedésszabályozók használatakor?

Aszályos vagy belvizes körülmények között érdemes mellőzni a növekedésszabályozókat, hogy elkerüljük a repcére gyakorolt negatív hatásokat.

A készítmény kiválasztásának és a kijuttatandó hatóanyag mennyiségének a betegségnyomáson és a csapadék ellátáson kell alapulnia, hogy elkerülhető legyen a túlzott regulátordózis okozta stresszhatás.

A túl magas dózisokat kerülni kell, mivel növekedési depressziót, levélkárosodást, valamint késői virágzást és érést okozhatnak.

Dr. Kismányoky András
Olajnövények Termékmenedzser
KWS Magyarország Kft.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Folyamatosan fertőz a kalászfuzáriózis

2019. június 19. 04:47

Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak már bábozódnak, egyre több a gabonaszipoly a kalászokon, de gyakori a gabonapoloska is.

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.

A Propulse aranyat ér

2018. május 2. 11:48

Őszi káposztarepcében a Propulse a virágzás stádiumában alkalmazva a szártőkorhadást, fehérszárúságot okozó Sclerotinia sclerotiorum és a repce becőrontó Alternaria brassicae kórokozók ellen kiemelkedő hatékonysággal rendelkezik.

"Büszke vagyok a 6 tonnás repcémre" - Kiváló tapasztalatok az UMBERTO KWS repcével! (Nyárád)

2019. július 18. 10:21

Varga Balázs családi gazdálkodó a Pápához közeli Nyárád térségében termeszt őszi búzát, őszi árpát, kukoricát, napraforgót, a zöldítés részeként némi lucernát, és 2005 óta őszi káposztarepcét is.