Szakcikkek

A fagy néha segít, de …

Agrofórum Online

Néhány napja, október 15-ke reggelén mínuszokra ébredhettünk, megvolt az idei ősz első fagyos reggele. Ez helyenként komoly károkat is okozott, de van olyan növénykultúránk, ahol éppenséggel segített.

1. kép Fagykárt szenvedett csemegekukorica

A károkozással kezdve a sort, a fagykár elszenvedője a másodvetésű csemegekukorica volt. Az ország keleti felében, ahol ennek a konzerv- és hűtőipari alapanyagnak a legnagyobb termőterületei vannak, a legalacsonyabb hőmérsékleti értékek akár mínusz 2 °C alá is csökkenhettek, ami már károsította ezeket az állományokat (1. kép).

2. kép Helyenként a teljes lombozat elpusztult a fagyhatás következtében

Az elszenvedett kár mértéke eltérő, a leveleken mutatkozó kisebb fagyási tünetektől kezdve a közel teljes lombozat leszáradásán át (2. kép), egészen a csuhéleveleken is megjelenő tünetekig. A következmények a károsodás mértékétől függően alakulnak, kisebb levélkárnál még van esély az állomány betakarítására, azonban a komolyabban sérült és stresszelt állományokban a szemek kinevelésére már nincs esély, ott már másként kell hasznosítani a kukoricát.

3.-4. kép A csuhéleveleken nem látszik károsodás, ilyen esetben a csöveket nem érte közvetlen fagykár

Szerencsére a csövek közvetlen károsodása nem minden területen követezett be (3.-4. kép), így az állományok nagyobb része talán még betakarítható lesz. Igazán nem volt szerencséjük az érintett gazdálkodóknak, a betakarításig alig egy-két hét lett volna már csak hátra. Százhektáros nagyságrendről, mindenképpen nagyon komoly kárról beszélünk!

5. kép Fagyhatás tüneteit mutató csattanó maszlag

Ezek után félve szabad csak említenem, hogy van olyan növénykultúránk, ahol ez a fagyhatás éppenséggel segített. A közelmúltban itt, a „Határszemle” rovatban is beszéltünk a repcékben megjelenő, helyenként óriási tömegben fejlődő melegigényes gyomnövényekről. Ezek között egyes országrészekben meghatározó a csattanó maszlag (5. kép) jelenléte és borítása.

6. kép A tenyészőcsúcs és a felső levelek a fagyhatás következtében elhaltak a csattanó maszlagon

Amely viszont nagyon érzékeny az alacsony hőmérsékletre, így a korábbiakban említett lehűlés, ha teljesen el nem is pusztította, de megállította e növények növekedését. A tenyészőcsúcsot érintő károsodás (6. kép) miatt már nem várható, hogy ezek újra növekedésnek indulnának, így a továbbiakban már kevésbé sanyargatják majd a fejlődő repceállományt.

7. kép A pokolvar libatopon láthatóan jóval kisebb mértékű a fagyhatás, mint a csattanó maszlagon, az még továbbiakban is sanyargatja a kultúrnövényeket

Ugyanakkor sajnos nem minden gyomnövényről mondhatjuk ezt el, azok a hőmérsékleti értékek, amelyek a csattanó maszlagra hatással voltak, alig károsítottak más fajokat, így pl. a disznóparéj- és libatopféléket (7. kép). De, mindjárt itt a november, ezek a gyomnövények remélhetőleg már nem fognak sokáig gondot okozni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászosok betegségei: most dől el a szezon sorsa

2025. május 10. 08:10

A lisztharmat, fuzárium és rozsda egyszerre támadja a kalászosokat. Most a megelőzés és az időzítés a legfontosabb védekezési eszköz.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Az itáliai szőlőtermesztés fejlődése

2025. május 9. 14:10

Míg Ázsia és Kelet-Európa egyes részein jól dokumentált a szőlőtermesztés története, addig a nyugat-mediterrán térségről keveset tudtunk.

Fonnyadó hajtásvégek: veszély a rózsákra és gyümölcsfákra

2025. május 9. 08:10

A hajtáshervasztó darázs és a tűzelhalás is pusztíthatja tavasszal a gyümölcsfák hajtásait – de nem nehéz megkülönböztetni őket.

Fagy érte a repcéket! Mire számítsunk?

2021. április 14. 11:04

Nem várt fejlemény, a szokatlanul erős április eleji lehűlés komoly fagyokat, sőt helyenként havazást hozott, amely érintette a zöld- vagy már sárgabimbós, sőt, akár virágzásnak indult repcetáblákat is. Minden repcetermesztőnek eszébe jut ilyenkor, hogy vajon milyen hatással lesz ez a növényeire, a várható terméseredményre. Vegyük sorra, milyen következményei lehetek ennek a fagyhatásnak.

Közepes gyümölcstermésre számíthatunk a fagykárok miatt

2020. április 10. 10:47

Jelentős virág- és rügykárokat okoztak a hazai gyümölcsösökben a március végi és április eleji hideg és az éjszakai fagyok, így idén már a legtöbb gyümölcsfajnál legfeljebb csak közepes lehet a gyümölcstermés.

Miért haltak el a beültetett muskátlipalánták?

2023. április 11. 04:36

Beültetett muskátlinövényeim levelei elhaltak. Évek óta futómuskátlit nevelünk, gyönyörűek szoktak lenni, idén pórul jártunk. Mi történhetett velük? Mindent úgy csináltunk, ahogy szoktuk, az ablakpárkányon vannak.

Fagy: nem lehet megbecsülni a kárt a gyümölcsösökben

2020. március 31. 10:00

Az elmúlt napokban az ország rendkívül sok területén tapasztalhattak éjszakai fagyokat a termelők. Dr. Apáti Ferencet, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnökét, a március végén jelentkező fagyok kihatásának értékelésre kértük fel.