4℃ -6℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Agrárgazdaság

A vis maior rendelet és hatásai a mezőgazdaságban

Agrofórum Online

A vis maior rendelet célja, hogy segítséget nyújtson a mezőgazdasági termelőknek, ha olyan előre nem látható és elháríthatatlan események lépnek fel, amelyek kívül esnek az ellenőrzési körükön.

Ezek lehetnek természeti csapások, szélsőséges időjárás (pl. aszály, áradás), vagy más, a termelést súlyosan befolyásoló körülmények, mint az állatállomány elhullása vagy földterület kisajátítása.

A rendelet lehetővé teszi a termelők számára, hogy mentesüljenek szerződéses és támogatási kötelezettségeik alól ezekben az esetekben. Az ilyen típusú védelem különösen fontos a mezőgazdasági szektorban, ahol a termelést gyakran befolyásolják a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok.

A rendelet módosulása

A 2024-ben bevezetett rendeletmódosítások finomították a vis maior fogalmát és bejelentési feltételeit. Az új szabályozás szigorúbb bejelentési és dokumentációs előírásokat vezetett be, hogy minimalizálja a visszaélések lehetőségét.

Például a vis maior eseményt mostantól részletesen és megfelelő időben kell bejelenteni, különben a termelők elveszíthetik a mentesség lehetőségét. A bejelentési kötelezettség késedelme esetén a gazdálkodók szankciókat kockáztatnak, ami fokozott figyelmet követel.

A rendelet hatása a kereskedőkre

A mezőgazdasági termékeket felvásárló kereskedők számára a vis maior rendelet hatásai számos kihívást jelenthetnek. Egyrészt a termelők könnyebben hivatkozhatnak vis maior eseményekre, ami szerződésbontáshoz vagy terméskieséshez vezethet.

Ezzel együtt a termékellátás kiszámíthatatlanná válhat, különösen, ha egy termelő nem tudja teljesíteni a szállítási kötelezettségeit vis maior miatt. Ez árfolyam-ingadozásokhoz és piaci bizonytalansághoz vezethet.

A kereskedők kénytelenek rugalmas készletezési és beszerzési stratégiákat alkalmazni, hogy kezeljék a termelési kockázatokat. Ugyanakkor ez növeli az üzleti tervezés bonyolultságát, hiszen nehezebb előre jelezni a piaci feltételeket, ha a vis maior események miatt hirtelen terméskiesések történnek.

Visszaélések lehetősége

Bár a rendelet célja a termelők védelme, előfordulhat, hogy egyesek visszaélnek a vis maior fogalmával.

Ha egy gazdálkodó nem valós vis maior helyzetre hivatkozva mentesül a kötelezettségei alól, az nemcsak a kereskedők számára okoz problémát, de torzíthatja az egész piacot. Az új szabályozások szigorítása ezt hivatott megakadályozni, mégis fontos kérdés, hogy a dokumentációs elvárások valóban visszatartják-e az indokolatlan bejelentéseket.

A jövőbeni kilátások

A vis maior rendelet módosítása egyensúlyt keres a termelők védelme és a visszaélések elkerülése között. Míg a termelők számára a változások kedvezőbb feltételeket biztosíthatnak vis maior helyzetek esetén, a kereskedők számára fokozott elővigyázatosságot és rugalmasságot követel meg az új helyzetek kezelése. A szerződéses feltételek újbóli átgondolása és a piaci körülményekhez való alkalmazkodás mindkét fél számára kulcsfontosságú lesz.

Összegzésképp elmondható, hogy a vis maior rendelet változásai mélyreható hatással lehetnek a mezőgazdasági piacra. A termelők számára nagyobb védelmet biztosítanak, azonban a kereskedők számára kihívást jelenthet a termelési és beszállítói bizonytalanság kezelése. Minden érintett félnek fel kell készülnie a rendelet adta új feltételek alkalmazására és azok következményeire.

Sebestyén Gergely

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gazdálkodási Napló – az ARASZ a megoldás a problémákra!

2025. február 17. 11:10

Gyorsan és stabilan szolgáltatjuk a Nébihtől független webes felületünkön a naplózási szolgáltatást: adatbeküldés néhány gombnyomással!

Lassú áremelkedés várható az értéklánc minden szintjén

2025. február 14. 14:40

2024 szeptemberében ugyan pozitívba fordult a mezőgazdasági árindex, de az első tíz hónapban még mindig masszív mínuszban volt a mutató.

Hogy Magyarország ne utolsó előtti legyen az EU-ban az agrárium termelékenységét illetően

2025. február 5. 13:10

Az előrelépés előfeltétele a megszerzett tudáson alapuló tudatosság, és ebben kapnak most segítséget a gazdálkodók.

A kanadai repce-vetésterület csökkenése a világpiacra is hat

2025. január 31. 11:10

Ha a csökkenő vetésterületet kisebb termésátlagok kísérik, az a feldolgozott termékek fokozott exportja mellett alacsony készletekhez vezet.

Vis maiornak számít-e az árvíz?

2020. október 20. 08:17

Minden bejelentéskor érdemes megfontolni, hogy valóban nem lehet-e az esemény miatt a támogatási feltételeket teljesíteni.

Vis maior bejelentést tehetnek a méhészek

2014. október 13. 10:15

A vis maior bejelentés révén lehetőség nyílik arra, hogy a termelők egyes korábban igénybe vett támogatásokhoz, intézkedésekhez kapcsolódó vállalásaik teljesítésére részbeni felmentést vagy halasztást kapjanak.