Állattenyésztés
Fizetett tartalom

Acélcsarnokok az állattartás igényeihez igazítva

Frisomat

Az állattartást szigorú európai szabványok határozzák meg, de bátran kijelenthető, hogy a haszonállatok jóléte és az ehhez kapcsolódó igényekhez való megfelelés nemcsak a jószágok, de a gazda érdeke is. A jószággal végzett gördülékeny munka és a termelékenység fokozása egyaránt lehetséges, ha biztosítjuk a megfelelő körülményeket – például egy igényekre szabott acélcsarnokban.

Magyarország a világon a negyedik az egy főre jutó bojler csirkehús fogyasztásának rangsorában, a termelékenység fenntartásához elengedhetetlen a megfelelő infrastrukturális háttér biztosítása, fejlesztése. Általánosságban elmondható, hogy minden haszonállatnak más igénye van, amely szem előtt tartása nemcsak az állat, hanem a gazda érdeke is. A követelmények és az előírások betartása mellett az építés gyorsasága, a rugalmasság és a költségkímélő üzemeltetés sem hagyható figyelmen kívül – minderre megoldást kínál a Frisomat.

Technológiai fejlődés az állattartásban

A baromfitartást itthon nem lehet szabadtartású technológia segítségével megoldani, ugyanis ahhoz egy nagyvárosnyi területre lenne szükség. Azonban a szabadtartás körülményeit és az állatok természetes viselkedésének megfelelő igényeket egy acélcsarnokban is lehet biztosítani. A Frisomat csarnokai áthidaló megoldást jelentenek a nagybani állattartás számára: a fedett és tágas kifutóban megvalósítható a mélyalmos tartás.

Egy állattartó telepnél különösen figyelni kell olyan részletekre, mint a szellőztetés, almozás vagy a takarítás gördülékennyé tétele – a Frisomat szakemberei mindezekkel már a tervezés során kalkulálnak, de a kivitelezésben sem hagyják cserben a gazdát. Az acélcsarnokok belső felületi kialakításának köszönhetően ellenáll az állattartás esetén el nem kerülhető agresszív hatásoknak, és könnyen tisztán tartható. A nagy gazdaságokban a csirkéknek tágas térre van szükségük, ennek érdekében egy költséghatékony és egyszerű megoldásra van szükség: egy gyorsan telepíthető, könnyűszerkezetes, bővíthető acélcsarnok bármilyen más építési technológiával versenybe száll. Az automatizált etető és itató berendezések biztosítják az állatok ellátását. A Frisomat csarnokai egyszerűen gépesíthetők, a berendezések pedig könnyen karbantarthatók. Az állatok szakszerű mozgatása a közlekedőfolyosók és a szekcionált kapuk kiépítésével oldható meg, amelyek egy funkcióváltás során akár járművek fogadására is alkalmasak.

Hazai és nemzetközi megoldások

A hosszú távon karbantartásmentes építmények az állomány növekedésével még tovább bővíthetők. A Frisomat egy Sigma típusú, 22 fokos tető-dőlésszögű baromfitelepet épített Zalaváron. A 3 méter magas, 16 méter széles, és 93 méter hosszú, automata etető-itató és szellőztető berendezésekkel ellátott építmény tágas és biztonságos otthont nyújt a csirkéknek, a 80 milliméteres szendvicspanelek pedig az időjárás viszontagságaitól óvják a jószágokat.

Nem csak hazánkban, hanem külföldön is nagy az érdeklődés a kedvező megoldás iránt.

A Drobiarski Park Lengyelországban a Frisomat egyik legnagyobb tenyészgazdasági projektje. A marha-, sertés- és baromfitenyésztéssel foglalkozó cég egy hat, 10 fokos nyeregtetővel épített épületben foglal helyet, összesen 18 000 m²-en. Az állattartó acélcsarnokok betonlábazaton állnak, ami védi a szerkezetet a korróziótól, az állattartással járó agresszív kémiai hatásoktól.

A csarnokokban több ezer állat tartható a megfelelő körülmények között. A kívül elhelyezett szellőző- és etetőrendszerekkel pedig az épület területének optimális kihasználása volt a cél.

A folyamatos bővülés és haszontermelés mellett és érdekében elengedhetetlen, hogy az építési költségek a lehető legalacsonyabbak legyenek, miközben arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy hosszú távra tervezünk. A Frisomat erős, biztonságos, mégis könnyed és gyorsan felépíthető acélcsarnokokat tervez, gyárt és épít, hogy az összes állattartási igénynek megfeleljen.

További információt a Frisomat oldalán talál.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy birka nem birka: társas lények a kert végében

2025. június 15. 11:10

Sokan álmodnak saját birkáról, de mit kell tudni, mielőtt beköltöznek a kertbe? Gyakorlati tanácsok kezdőknek, közérthetően.

Jobb padozat, több tej? A komfort hatása a hozamra

2025. június 1. 14:10

A padozat minősége nem csupán az állatjólétet befolyásolja: a tejhozam, a lábegészség és a gazdaság jövedelmezősége is múlik rajta.

Fekete Zsóka: mangalicatenyésztő, aki otthon van a fine dining világában is

2025. május 27. 08:10

Az Év Állattenyésztője díjas Fekete Zsóka a mangalicatenyésztéstől a fine dining asztalig kíséri végig a termékeit.

Nyári hőstressz megelőzése szarvasmarha-állományokban

2025. május 24. 16:10

A nyári hőségben hőstressz fenyegeti a szarvasmarhákat és visszaveti a termelést; árnyékolással és bőséges vízellátással ez megelőzhető.

Minden cseppjében családi vállalkozás

2020. január 10. 06:36

Az egykor egy tehénnel induló „vállalkozás” ma már mintegy 160 állatot számláló állománnyal rendelkezik, és a DARASSA TEJ Kft. termékei is felkerültek a hazai élelmiszerláncok polcaira.

Jó úton haladunk az antibiotikumok visszaszorítása felé

2019. július 25. 07:42

A nagyüzemi állattenyésztésre jellemző Európában, hogy talán még sosem voltak ennyire megbízhatóak és veszélytelenek az európai állati eredetű termékek, mint manapság.

Nagy István: az új törvény megfelelő rangra emelheti az állattenyésztést

2019. június 9. 10:08

Nagy István, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Tájékoztató agrárfórum és fajtabemutató című rendezvényén ismertette a mezőgazdaságban várható fejlesztéseket, intézkedéseket. Az agrárminiszter elmondta: bízik abban, hogy az új állattenyésztési törvény augusztus 1-jétől életbe léphet.

AKI: nőtt a baromfihúsexport

2023. május 18. 12:22

Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon 145 ezer tonna (élősúly) baromfit vágtak le 2023. január–márciusban, 7,5 százalékkal többet, mint 2022 azonos időszakában.