Állattenyésztés
Fizetett tartalom

Acélcsarnokok az állattartás igényeihez igazítva

Frisomat

Az állattartást szigorú európai szabványok határozzák meg, de bátran kijelenthető, hogy a haszonállatok jóléte és az ehhez kapcsolódó igényekhez való megfelelés nemcsak a jószágok, de a gazda érdeke is. A jószággal végzett gördülékeny munka és a termelékenység fokozása egyaránt lehetséges, ha biztosítjuk a megfelelő körülményeket – például egy igényekre szabott acélcsarnokban.

Magyarország a világon a negyedik az egy főre jutó bojler csirkehús fogyasztásának rangsorában, a termelékenység fenntartásához elengedhetetlen a megfelelő infrastrukturális háttér biztosítása, fejlesztése. Általánosságban elmondható, hogy minden haszonállatnak más igénye van, amely szem előtt tartása nemcsak az állat, hanem a gazda érdeke is. A követelmények és az előírások betartása mellett az építés gyorsasága, a rugalmasság és a költségkímélő üzemeltetés sem hagyható figyelmen kívül – minderre megoldást kínál a Frisomat.

Technológiai fejlődés az állattartásban

A baromfitartást itthon nem lehet szabadtartású technológia segítségével megoldani, ugyanis ahhoz egy nagyvárosnyi területre lenne szükség. Azonban a szabadtartás körülményeit és az állatok természetes viselkedésének megfelelő igényeket egy acélcsarnokban is lehet biztosítani. A Frisomat csarnokai áthidaló megoldást jelentenek a nagybani állattartás számára: a fedett és tágas kifutóban megvalósítható a mélyalmos tartás.

Egy állattartó telepnél különösen figyelni kell olyan részletekre, mint a szellőztetés, almozás vagy a takarítás gördülékennyé tétele – a Frisomat szakemberei mindezekkel már a tervezés során kalkulálnak, de a kivitelezésben sem hagyják cserben a gazdát. Az acélcsarnokok belső felületi kialakításának köszönhetően ellenáll az állattartás esetén el nem kerülhető agresszív hatásoknak, és könnyen tisztán tartható. A nagy gazdaságokban a csirkéknek tágas térre van szükségük, ennek érdekében egy költséghatékony és egyszerű megoldásra van szükség: egy gyorsan telepíthető, könnyűszerkezetes, bővíthető acélcsarnok bármilyen más építési technológiával versenybe száll. Az automatizált etető és itató berendezések biztosítják az állatok ellátását. A Frisomat csarnokai egyszerűen gépesíthetők, a berendezések pedig könnyen karbantarthatók. Az állatok szakszerű mozgatása a közlekedőfolyosók és a szekcionált kapuk kiépítésével oldható meg, amelyek egy funkcióváltás során akár járművek fogadására is alkalmasak.

Hazai és nemzetközi megoldások

A hosszú távon karbantartásmentes építmények az állomány növekedésével még tovább bővíthetők. A Frisomat egy Sigma típusú, 22 fokos tető-dőlésszögű baromfitelepet épített Zalaváron. A 3 méter magas, 16 méter széles, és 93 méter hosszú, automata etető-itató és szellőztető berendezésekkel ellátott építmény tágas és biztonságos otthont nyújt a csirkéknek, a 80 milliméteres szendvicspanelek pedig az időjárás viszontagságaitól óvják a jószágokat.

Nem csak hazánkban, hanem külföldön is nagy az érdeklődés a kedvező megoldás iránt.

A Drobiarski Park Lengyelországban a Frisomat egyik legnagyobb tenyészgazdasági projektje. A marha-, sertés- és baromfitenyésztéssel foglalkozó cég egy hat, 10 fokos nyeregtetővel épített épületben foglal helyet, összesen 18 000 m²-en. Az állattartó acélcsarnokok betonlábazaton állnak, ami védi a szerkezetet a korróziótól, az állattartással járó agresszív kémiai hatásoktól.

A csarnokokban több ezer állat tartható a megfelelő körülmények között. A kívül elhelyezett szellőző- és etetőrendszerekkel pedig az épület területének optimális kihasználása volt a cél.

A folyamatos bővülés és haszontermelés mellett és érdekében elengedhetetlen, hogy az építési költségek a lehető legalacsonyabbak legyenek, miközben arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy hosszú távra tervezünk. A Frisomat erős, biztonságos, mégis könnyed és gyorsan felépíthető acélcsarnokokat tervez, gyárt és épít, hogy az összes állattartási igénynek megfeleljen.

További információt a Frisomat oldalán talál.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragadós száj- és körömfájás: a tenyésztő szemével

2025. április 8. 10:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus terjedése hazánkban jelentős állategészségügyi téma. Az egyik legagresszívebben terjedő vírus legutóbb a '60-as '70-es években ütötte fel a fejét Magyarországon.

Márciustól nőhetnek a vágósertések árai

2025. február 25. 08:10

A malacár növekedése pedig első lépcsőben Dániában indult el, amit másnap már Németországban is követtek.

Mitől lesz szénahasuk a lovaknak?

2025. február 19. 11:10

A gyenge minőségű széna nem tartalmazza az állat számára szükséges összetevőket, így az állat egyre többet és többet próbál enni belőle.

Jó, nem jó? Egyre inkább koncentrálódik a magyarországi állattenyésztés

2025. február 15. 08:10

A gazdaságok száma tovább csökkent, valamint tovább növekedett a növénytermesztők aránya a KSH legfrissebb adatai szerint.

Robot fejőgép, agrárvilágítás, biztonsági nyakfogó... - Állattenyésztési innovációk Hódmezővásárhelyről

2019. május 22. 16:46

Az agrárinformatika és tartástechnológia kapcsán a megosztott helyezéseknek köszönhetően a szakmai zsűri összesen hat fejlesztést emelt ki.

Gazdálkodás ártéren: felelőtlen kockázat vagy áldás?

2023. szeptember 26. 13:10

Az ártereken való gazdálkodás sokak számára meggondolatlanságnak tűnhet, de akik ezt a gyakorlatot követik, azok több előnyét látják, mint kockázatát.

A mezőgazdasági kibocsátás csaknem felét az Alföld adja

2020. augusztus 30. 04:36

A területileg legnagyobb alföldi régiók szerepe kiemelkedő a mezőgazdasági termelésben: folyó alapáron a teljes kibocsátás közel felét adják.

A nyereséges mangalicatenyésztés a cél

2018. november 14. 08:47

1991-ben Magyarországon kevesebb, mint 200 egyed maradt meg, de a sikeres fajtamentés révén mára a mangalicatenyésztés sikeres agrárgazdasági ágazat lett.