Szakcikkek

Bolhakártétel? Repcében? Tavasszal?

Agrofórum Online

Igazán nem állíthatjuk, hogy a tavaszi időszak jellegzetes kárképe lenne repcében a nagy repcebolha (Psylliodes chrysocephala) kártétele. Azt pedig végképp nem mondhatjuk, hogy az olyan mértékű is lehet, amely akár az érintett növény pusztulásához is vezethet.

Egy növényen több, akár 5-6 db nagy repcebolha is károsított egyidejűleg

Ennek ellenére sikerült egy olyan táblaszegélyre akadnom, amelyben növényenként több kártevőt is találtam (1. kép), ahol a más okok miatt szenvedő, növekedésükben, fejlődésükben elmaradt növényeket erős bolhakár érte.

2.-3. képek: A száron és a levélnyeleken látható mély rágásnyomok is a kártétel részét képezik

Ez alatt azt kell érteni, hogy a szárakon, a levélnyeleken számtalan egymás mellett sorakozó, mélyre hatoló rágásnyom (2.-3. kép), a leveleken pedig nagyszámú hámozgatás volt látható (4. kép).

A levél foltszerű hámozgatása jól ismert, tipikus kártételi tünet

A kártétel, a sérülések súlyossága akkor látszik igazán, ha egészen közelről nézzük meg őket (5.-6.-7. kép). A területet járva látványos volt, hogy miközben a gyengült növényeken bőségesen találhattam a kártevőből is, és a kártételből is, az egészséges, akár a közvetlen tőszomszédságban lévő egészséges, kellően fejlett növényeken szó szerint egyetlen egyet sem.

5-6. képek: A szár sérülései nagyításban
A levélen hámozgatott foltok közelről

Számomra a kártétel legnagyobb érdekessége az, hogy ilyen korán találkozhattam vele. A nagy repcebolha egynemzedékes faj, amely lárva alakban telel a repce levélnyelében, esetleg szárában. A fejlődése a szakirodalom szerint májusra jut el odáig, hogy kirág a növényből, a talajban bábozódik, majd imágóvá fejlődik. A bemutatott felvételek azonban csak pár napja, március 31-kén készültek! A dolog tanulsága, hogy a vártnál korábban is megjelenhetnek a kártevő új nemzedékének egyedei, amelyek bár szántóföldi növénykultúrákban nem tudnak már érdemleges károkat okozni ebben az időszakban, de azért nem árt rajtuk tartanunk a szemünket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragadós száj- és körömfájás a járványtan szemszögéből + videó

2025. május 5. 16:30

A nemrégiben hazánkban megjelent ragadós száj- és körömfájás betegség nagy áldozatokat követelt. Videónkban a járványtan irányából közelítünk.

Drágulnak a tulipánok: a jövőben duplájára nőhet a hagymák ára

2025. május 5. 16:10

A szakértők előrejelzései szerint a tulipánhagymák ára 2025 őszére 50-100%-kal is megemelkedhet a tavalyi évhez képest.

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

2025. május 5. 13:10

Napraforgó és kukorica tápanyagellátása hatékonyan: célzott Yara technológiák a jobb termésért és stressztűrésért.

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Hatékony kezelések búzára és repcére: így javíthat terméseredményein

2021. január 28. 11:28

9,2%-os terméstöbblet búzában, 5,95%-os terméstöbblet repcében - csak két eredmény a Natur Agro Hungária Kft. tavalyi évben végzett szántóföldi összehasonlító kísérleteiből. A technológia számos alkalommal bizonyított már, használja ki Ön is!

Kína lemondott egy jelentősebb kukoricavásárlást

2023. április 25. 06:36

Jó látni, hogy a gabona- és olajosmag-árszintek a fizikai piac keresleti és kínálati trendjei alapján mozognak, de ki vannak téve a főbb külső kockázatoknak.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

Nagyobb figyelmet kell fordítani az okszerű műtrágyázásra - Yara Nap konferencia, 2019

2019. január 29. 09:14

A konferencia egyik témája volt a digitális megoldások kérdése a mezőgazdaságban, különös tekintettel a tápanyagellátási technológiákra, továbbá az előadások a takarmánynövények – fókuszban a kukorica és a szója – tápanyag-gazdálkodási kérdéseit érintették, de szó volt az aktuális műtrágyapiaci trendekről is.