Egyéb szakmai közlemények

A tejsavó csalogató hatású a csigákra

MATE

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növényvédelmi Intézet jogelődjében végzett csapdázási kísérletek bizonyították a vegyszermentes módszer hatékonyságát. Kiderült, a meztelencsigák ellen kiválóan védekezhetünk tejsavóval.

A kerttulajdonosok jól tudják, hogy a meztelencsigák milyen bámulatos tempóban képesek kárt okozni szeretett növényeikben, különösen tavasszal, a lágyszárú növények palántázását követően. Egy nagyobb csigainvázió sokezer forintnyi kárt is okozhat a kertben. A csigacsapás ellen széleskörben használt növényvédő szerek hatékonyak ugyan, azonban ezekkel mindig óvatosan kell bánnunk, hiszen nemcsak a csigákra ártalmasak, hanem környezetünk egyéb élőlényeire is, így például azokra az állatokra is, amelyek tápláléka a házatlan csiga.

Dr. Pénzes Béla, a MATE Növényvédelmi Intézete Rovartani Tanszékének professzor emeritusa végezte a csigák tejsavóval történő csapdázási kísérleteit Dr. Rákóczy György gyermekorvos megfigyeléseiből kiindulva. A vizsgálatokból kiderült, a tejiparban melléktermékként keletkező savó, a növényállományba kihelyezve, csalogató hatású a csigákra, így csaliként használva kiválóan alkalmas azok csapdába ejtésére.

Csigacsapda (Fotó: MATE)

​​​​​​Az éhes csigahadakat a talajba süllyesztett, savóval félig töltött műanyag edényeket növényeink közé helyezve tudjuk csapdába ejteni. A sikamlós testű, falánk betolakodók az éjszaka folyamán a tejsavóból lakmároznak, és ezt követően már nem képesek elhagyni a csapdát. Az elpusztult csigákat két-három naponta leszűréssel javasolt eltávolítani, az elpárolgott tejsavót utántöltve pedig regenerálhatjuk csapdáinkat. A módszert elsősorban a házikertekben zöldségféléket és dísznövényeket termesztő, illetve szamócatermesztéssel foglalkozó kerttulajdonosoknak ajánlják a MATE szakemberei. A tejsavóval semminemű kárt nem teszünk kertünkben, további előnye pedig, hogy kereskedelmi forgalomban könnyedén hozzáférhető. De a vállalkozó szellemű kerttulajdonosok tej és citromlé segítségével akár otthon is előállíthatják a csigacsalogató folyadékot.

Hazánkban jelenlegi ismereteink szerint 26 féle házatlan csigafaj található. Ezek közül sok faj nem kártékony, sőt igen jelentős szerepet tölt be környezetünkben. Egyesek fontos tagjai a táplálékláncnak, spórákat és magvakat terjesztenek, és növelik a talaj humusztartalmát. Ezért közülük sok faj védett. A kertünkbe tolakodó, kártékony fajoktól azonban, ahogy azt a MATE kísérletei is bizonyították, a tejsavós csapdázással egyszerűen, hatékonyan és környezetbarát módon tudunk megszabadulni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Átadták a GOF Hungary Kft. terménytisztító és -szárítóüzemét Dunaföldváron

2024. június 19. 17:10

A GOF Hungary Kft. idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját. Új terménytisztító és -szárítóüzemének májusi átadó napján Nagy István agrárminiszter kiemelte: az agrárkormányzat célja a korszerűsítési elképzelések támogatása.

Fontos változás, mostantól a fiatalok könnyebben hozzájuthatnak az első 10 hektár földjükhöz

2023. július 13. 11:40

A generációváltást és a helyi gazdaságok megerősítését segíti az új földügyi szabályozás, amely egyszerűbbé teszi a földszerzést a gazdálkodásba kezdők számára az első 10 hektár föld tulajdonjogának megszerzéséig – tájékoztatott közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.

A környezetvédelem is kiemelt téma a megújult halászattörténeti kiállításon

2022. szeptember 16. 14:34

A Magyar Mezőgazdasági Múzeumban alapítástól kezdve folyamatosak a halászatot bemutató kiállítások.

A teafilterek megmutatják, milyen a talajaink mikrobiológiai aktivitása

2022. március 7. 12:38

Egy kifejezetten egyszerű és olcsó módszerrel megtudhatjuk, hogy milyen állapotban vannak a talajaink, milyen mértékű bennük a mikrobiológiai tevékenység. Megmutatjuk a receptet!

Magyarország talajtípusai: csernozjom talaj

2021. október 2. 10:46

A csernozjom talajok esetében magas humusztartalomról, semleges vagy gyengén lúgos pH-ról (mérhető mésztartalommal), kiváló vízgazdálkodásról, jó tápanyag-szolgáltató képességről és viszonylag könnyű művelhetőségről beszélhetünk.

Mit lát a szakértő? – Kalászos évértékelő 2022

2022. november 2. 06:47

Használjanak 2023-ban is Bayer kalászos gombaölőszeres technológiát a biztos háttér és az egészséges állományok érdekében!

A gigantikus robotok fenntarthatóbbá teszik a gazdálkodást

2023. március 29. 12:41

Az MIT öregdiákja által alapított FarmWise olyan önállóan dolgozó robotokat használ, amelyek a gyomok kiirtásával egyidejűleg a termés megóvására is alkalmasak, így szükségtelenné válik a gyomirtó szerek használata.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: sok a napégett gyümölcs, támadnak a zöld vándorpoloskák

2022. július 27. 08:45

A hőségben felgyorsult a gyümölcsfélék érése, ugyanakkor a gyümölcshullás és a napégés is mindennapos jelenség.