4℃ -6℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Szakcikkek

Egyszikűirtás napraforgóban

Agrofórum Online

A napraforgótermesztés egyik alapvető növényvédelmi beavatkozása az egyszikű gyomnövényekkel szembeni védekezés. A vetés után-kelés előtt alkalmazott preemergens kezelések sokszor a bemosó csapadék hiányában nem kellően hatékonyak, de az évelő fenyércirokkal fertőzött területeken egyébként sem nyújtanának megoldást. Az állományban való védekezésre szerencsére kellő választék ál a rendelkezésünkre a szelektív egyszikűirtó készítményekből. Azonban ezek is okozhatnak kellemetlen meglepetést akkor, ha nem kellő gondossággal alkalmazzuk őket. Nézzük meg közelebbről a fitotoxicitás veszélyével járó eseteket.

Mielőtt a részletekbe belemennénk, le kell szögezni, hogy a kezelések döntő többségénél semmiféle fitotoxikus tünet sem mutatkozik a napraforgón a kezelést követően, több tényező együttes megléte kell ahhoz, hogy ez megtörténjen. A termékek biztonságosak és hatékonyak, de felhasználásuk szabályait be kell tartanunk!

A tünetek

Kedvezőtlen körülmények között a szelektív egyszikűirtó készítményekkel végzett állománykezelést követően röviddel megjelennek a fitotoxikus tünetek a napraforgó lombozatán (1. kép).

1. kép Szelektív egyszikűirtó fitotoxikus tünetei a napraforgónövényeken (2022.06.13.).

Ezek nem perzseléses tünetek, inkább hormonhatású gyomirtó készítmények hatástüneteire hasonlítanak (2. kép).

2. kép Hormonhatású készítmény hatására hasonlító tünetek (2022.06.13.).

A levelek torzulnak (3. kép), ráncosodnak, kanalasodnak (4. kép), a megszokottól eltérő alakot vesznek fel (5. kép).

3.-4. kép Levéltünetek: kanalasodás, torzulás (2022.06.13.).

A növény fejlődése során a későbbiekben „kinövi” a fitotoxikus tüneteket, ami ez esetben nem azt jelenti, hogy azok eltűnnének a tünetes levelekről, hanem azt, hogy az újonnan képződötteken az már nem fog mutatkozni.

Komolyabb probléma esetén a gyomirtó hatóanyag hatása a bimbókezdeményeken is megmutatkozhat (6. kép).

5.-6. kép A fitotoxikus tünetek a virág- és tányérkezdeményeken is megmutatkozhatnak (2022.06.13.).

Azok szokatlan módon szinte „besüppednek” a körülötte lévő levelek közé, a bimbó alatti szárrész nem nyúlik meg, hosszú időn át nem emelkednek ki a lombozatból, a bimbókezdemények torzulnak. A deformáció a tányérokon is megmutatkozhat, de egészen extrém esetben az is előfordulhat, hogy az érintett növényeken a tányérképzés és a virágzás elmarad. Ez a súlyos következmény nagyon ritka, kizárólag komoly technológiai hiba esetén fordulhat elő.

A kiváltó okok

A szelektív egyszikűirtó hatóanyagok közül a fenti tüneteket a „fop”-ok válthatják ki, amelyek megnevezésében ez a végződés szerepel. A továbbiakban az ilyen típusú hatóanyagok alkalmazásáról lesz szó. Fontos hangsúlyozni, hogy ezeket önmagukban, az előírt dózisban és módon kijuttatva semmiféle problémát sem okoznak. A gondok ott kezdődnek, ha bármilyen ok miatt nagyobb mennyiség jut ki belőlük az ajánlottnál, vagy valamilyen behatás következményeképpen nagyobb mennyiség jut be belőlük a kultúrnövénybe.

A javasoltnál nagyobb dózis a leggyakrabban többszörös átfedés következtében juthat ki, sokszor a forgóknál, vagy szabálytalan táblaalak esetében a sarkoknál, csücsköknél (7. kép), de túldozírozás a nem megfelelő szórókeret-szakaszolásnál is megtörténhet.

kép Jellemző kép, a tábla sarkában a többszörös átfedés miatt foltszerűen kialakuló fitotoxikus tünetek (2022.06.13.).

A fokozott hatóanyagfelvétel többnyire akkor fordul elő, ha hatásfokozó adalékanyag kerül a permetlébe. Ez direkt módon adagolva is megtörténhet, de gyakran a ki nem ürített permetezőtartályban az előző kezelésből megmaradó permetlé tartalmaz ilyet. A fokozott hatóanyagfelvétel olyankor is megtörténhet, ha az előbb említett segédanyagot tartalmazó lombtrágyával, esetleg hasonló hatást kifejtő nitrogéntartalmú levéltrágyával együttesen, tankkeverékben történik a kijuttatásuk. A kockázat mérséklése miatt érdemes ezeket a helyzeteket elkerülni.

A készítmények leírásában több esetben is olvashatunk fenológia korlátot, de tapasztalataim szerint ez a tényező befolyásolja legkevésbé az esetleges fitotoxicitást, a dózis és az egyéb körülmények nagyobb jelentőséggel bírnak.

A kiváltó okok között meg kell említenünk a hatóanyagok kétszikűirtó készítményekkel tankkeverékben történő együttes kijuttatását is. Mivel ez komoly veszélyhelyzetet teremthet, ezért érdemes a témát részletesebben körüljárni.

Gyomirtószer-kombinációk

Nagy kérdés, hogy a jelenleg általánosan használt állománykezelő kétszikűirtó készítményekkel együttesen kijuttathatók-e az említett hatóanyagok? Hiszen tálcán kínálja magát a megoldás, hogy a már kikelt egy- és kétszikű gyomnövények ellen egyszeri beavatkozással, egy menetben védekezzünk.

Az általános megközelítés az, hogy a szelektív egyszikűirtó készítményeket külön menetben, önmagukban juttassuk ki. A gyakorlat ettől sokszor eltér, a tribenuron-metil hatóanyagra toleráns fajták esetében gyakran kerül ki együtt a két hatóanyag. Bár ennek a beavatkozásnak is vannak veszélyei, azok lényegesen mérsékeltebbek, mint az imazamox esetében.

A tribenuron-metil-lel történő együttes kijuttatásnál kétféle veszély állhat fent. Egyrészt a technológiához ajánlott hatásfokozó adalékanyag miatt az egyszikűirtó hatóanyagból nagyobb mennyiség juthat a napraforgónövénybe, ami megnöveli a fitotoxicitás veszélyét. Másrészt, az együttes kijuttatás esetén csökkenhet a gyomirtás hatékonysága az egyszikű gyomnövényekkel szemben. Ennek csak részben oka, hogy sokszor a veszély tudatában csökkentett mennyiségben juttatjuk ki az egyszikűirtó készítményt. Gyakorlati példák alapján kijelenthető, hogy akár éveken keresztül együttesen alkalmazva a tribenuron-metil és az egyszikűirtó hatóanyagokat sem tapasztalunk problémát. Azután érkezik egy év, amikor – a korábban használt dózisok ellenére – az eltérő körülmények erősebb vagy gyengébb fitotoxikus hatást eredményeznek. Tehát tudatában kell lennünk annak, hogy van rizikója az ilyen tankkombináció alkalmazásának.

Az imazamox-toleráns fajták esetében a kérdést egyszerűbb megválaszolni, nem mehet ki az imazamox a tárgyalt egyszikűirtó hatóanyagokkal együttesen, tankkeverékben. Nagyon súlyos károsodást szenvedhetnek el azok az állományok, amelyekben ez megtörténik! Akkor vagyunk a legnagyobb biztonságban, ha a két kezelés között legalább egy hét telik el, bármilyen legyen is a kijuttatás sorrendje.

A kétszikű gyomnövények ellen az utóbbi években nagy sikerrel alkalmazott halauxifen-metil hatóanyagú készítményt sem szabad kihagyni a felsorolásból. A gyártói ajánlás szerint az nem alkalmazható tankkeverékben együttesen a szelektív egyszikűirtó készítményekkel, ezért ezt kerülni kell.

A szelektív egyszikűirtó készítmények, vagy más néven graminicidek alkalmazása a vetésterület nagy részén nem hagyható ki a napraforgó termesztéstechnológiájából, az egyszikű gyomnövények, különösen az évelő fenyércirok terjedése miatt szükség van a felhasználásukra. Néhány alapvető szabályt betartva ezt teljes biztonsággal tehetjük meg, de közben nem szabad elfelejtenünk, hogy mint minden növényvédő szer esetében, ezek kijuttatásánál is tartanunk kell magunkat a felhasználásra vonatkozó előírásokhoz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A vetésidő hatása a napraforgó betegségeinek megjelenésére

2025. február 20. 16:10

Bizonyos kórokozók nektrotrófok, az öregedő szöveteket támadják meg. Minél idősebb a levél, annál könnyebben jön létre rajtuk a fertőzés.

John Deere traktorok és homlokrakodók az állattenyésztők számára

2025. február 20. 14:40

A John Deere traktorok páratlanul széles kínálata hatékonyan segítheti az állattenyésztő gazdaságok munkavégzését.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

RWA: az innováció és a partnerség kéz a kézben jár

2025. február 20. 10:10

Az RWA tíz helyszínen szervezett tavaszi szakmai előadássorozatot. Az interaktív jelleg a gazdálkodók egyéni problémáira is megoldást kínálhatott.

Itt a nyár, a takácsatka-károsítások szezonja

2022. június 20. 10:37

A szántóföldi növénykultúrák közül a kabakosok és a bab, valamint a szója a kedvencei, de sajnos a legnagyobb területen termesztett kukorica és a napraforgó is szerepel a takácsatkák étlapján.

Már általános a kukoricamoly fertőzés

2019. július 16. 10:07

Folyamatosan figyelni kell a kihelyezett feromon csapdák fogási anyagát, nehogy meglepetés érje a termelőket.

Elérhető-e a 6 t/ha termésátlag üzemi szinten napraforgóban? – termelői szemmel

2021. december 1. 11:42

Tudjuk, hogy sokak számára megdöbbentő az általunk kitűzött cél, és csak legyintenek, hogy úgyis lehetetlen 6 t/ha termésátlagot elérni napraforgóban. Megígérni sajnos mi sem tudjuk, hogy mindenki eléri üzemi szinten, azt azonban erősen hisszük, hogy nem lehetetlen megvalósítani! Sőt!

Az év eleji terménypiaci kilátások

2022. február 2. 13:20

A 2021-es év terménykereskedelmi szempontból sok meglepetést, változatosságot tartogatott a magyar gazdák számára. Az év elején, még az ó termésű árak folyamatos emelkedése és az élénk kereslet jellemezte a piacot, a készletek szinte teljesen eltűntek, az export szárnyalt, a hazai feldolgozóipar is elszívta a számára szükséges alapanyagokat. Az ó termésű kukorica a szezon végére – a fizikai készletek hiánya miatt – 90.000 Ft/t árszint fölé is emelkedett, míg tavaszra 75.000 Ft/t búza ár alakult ki. Az olajmagvak árai még ennél is nagyobbat nőttek, a napraforgó tonnánkénti ára meghaladta a 200.000 forintot. A magas ó termésű árszint és az átmenő készletek hiánya előre vetítette, hogy a betakarítás alatt feszült piac alakulhat ki.