A XVI. században John Gerald angol orvos és gyógynövényszakértő feljegyezte, hogy a szerény, útszéleken növő fehér virágú árvacsalán „felébreszti a szunnyadó életkedvet”. A mai stresszel teli világban pedig mi egyébre lenne szükségünk?
A lágyszárú növény első pillantásra a megszólalásig hasonlít a csalánra, de ha hozzáérünk, azonnal rájövünk, hogy ismert rokonával szemben a fehér árvacsalán nem bánt, nem hagy sajgó-csípő hólyagokat a bőrünkön. A színe is kicsit világosabb, ha pedig még mindig kétségeink lennének, melyik növénnyel találkoztunk, elég csak a hófehér ajakosvirágaira néznünk és egyből tudni fogjuk, ez a „szelíd csalán”, ami senkit sem csíp meg.
Előfordulása
A 20-60 cm magasra növő fehér árvacsalán (Lamium album) az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozó faj. Európa-szerte terem, óriási telepeket képezve az útszéleken, patak- és folyópartokon, de cserjésekben, mezőkön és bozótos erdők szélén is találkozhatunk vele. Kedveli a napos, félárnyékos területeket és a nedves, de jól lecsapolt talajt. Az évelő, teljes mértékben fagytűrő növény gyakran nő „szúrós” rokona közelségében, de a tavaszi (április-májusban) nyíló fehér virágai rögvest megkülönböztetik tőle.
Megjelenése
Talajtakaró félcserje, amelynek szára felegyenesedő, négyszögletes keresztmetszetű és üreges. Hosszanti fehér csíkozású levelei szív alakúak, fogazott szélűek, keresztben átellenesek, fényes zöldek, levélnyélen helyezkednek el, felszínük érdes, durva, feltűnő levélerekkel tagolt. Apró fehér virágai kétajkúak, levélhónaljban örvökben helyezkednek el. Azok közé az árvacsalán-fajok közé tartozik, amelyek talajtakaró növénynek is beillenek.
Begyűjtése, termesztése
A növényt az egész virágzási idő alatt be lehet gyűjteni, a leveleket és a virágokat frissen szedve és szárítva egyaránt el lehet tenni. Az árvacsalán termesztése tavasszal vagy ősszel magvetéssel vagy tőosztással történik.
Felhasználása
Szúrós rokonához hasonlóan a fehér árvacsalán levelei nyersen és párolva is fogyaszthatók, illetve nagyon ízletes és egészséges teát készíthetünk belőle. A népgyógyászati tapasztalatok szerint a fehér árvacsalán nőgyógyászati panaszok esetén nyújthat segítséget, káros hatása nem ismert.
Zöld kenyér
A fehér árvacsalán friss leveleiből fűszert is készíthetünk: a leszedett leveleket apróra vágjuk, akár a snidlinget vagy a petrezselymet, majd a kiválasztott kenyér hozzávalói közé keverjük. Eztán a tésztát bedagasztjuk, kelesztjük, majd kizsírozott sütőformában a kenyeret kisütjük. Nagyon ízletes, különleges és egészséges kenyeret kapunk, amire nagyon könnyű rászokni, ráadásul, ha a kertünkben növesztünk fehér árvacsalánt, áprilistól novemberig mindig lesz hozzá alapanyagunk.
Forrás:
Atlasz kiadó:Gyógy- és fűszernövény kalauz
Wikipedia