Életmód

Így készül a gyógynövényes fürdőbomba házilag

Agrofórum Online

A házilag készült fürdőbombának az a nagy előnye, hogy tudjuk mit tartalmaz, ráadásul nem is olyan nehéz elkészíteni, mint azt gondolnánk!

Akár gyerekekkel való közös programnak tervezzük a fürdőbomba-készítést, akár kikapcsolódásként, barátnős programként, rendkívül szórakoztató lesz, az garantált!

A másik nagy előnye ennek, hogy ajándéknak is kiváló, ráadásul a megajándékozott allergiáit is számításba tudjuk venni, ami külön egy plusz figyelmesség.

Milyen alapanyagok kellenek hozzá?

Szódabikarbóna, citromsav, kukoricakeményítő, sheavaj vagy kakaóvaj, 100% tisztaságú növényi illóolaj, kecsketej, igény szerint természetes színezék fog kelleni hozzá.

Nézzük sorra az alapanyagokat, mert bizony az sem mindegy, milyen alapanyagokból dolgozunk!

A kecsketej jót tesz a bőrnek, ahogyan a sheavaj és a kakaóvaj is. A fürdés után puhává varázsolják a bőrt, így igen finom kényeztető hatásuk is van.

Az illóolaj minden esetben egy kardinális kérdés, ha illatosítani is szeretnénk. A kereskedelemben kapható legtöbb illóolaj sajnos nem üti meg azt a minőséget – illóolajokban és aromaterápiában jártas szakemberként mondom -, amit kozmetikumba, bőrrel érintkezve érdemes használni. Ha rosszul választunk, akár komolyabb bőrprobléma is lehet belőle. Mivel igen megtévesztő az illóolajpiac, és a legtöbb csomagoláson az a látványos felirat szerepel, hogy 100%-os illóolaj, vagy „100% essential oil”, itt sokan beleválasztanak egy iparilag előállított, kémiai csodába.

De akkor hogyan ismerjük fel a természetes, növényi alapú illóolajokat a csomagolásukról?

Többek között van üvegenként rajtuk egy úgynevezett sarzsszám, ami a gyártási tételre utal. Erre azért van szükség, mert két egyforma fahéjolaj sincs gyártásonként, mert ahogy a boroknál és gyógynövényeknél is teljesen természetes, hogy tájegységenként is és évjáratonként is eltérnek némiképp a beltartalmak. Ezt az illóolajokon sarzsszámokkal jelölik. A másik általában bevált ismertetőjel, hogy az összetevőknél az olajat adó növény drogja latinul is fel van tüntetve (pl. fahéj illóolajnál Cinnamonum Zeylsnicum van az INCI sorban feltűntetve a Biopark olajok esetében). Ez azért is fontos, mert ez két, kibontás nélkül is látható ismertetőjel.

A színezőanyagok szintén hasonló kérdéseket vetnek fel, lehetőség szerint természetes, növényi színezőanyagokat használjunk, mert felszívódik majd a bőrfelületen is, ami miatt óvatosnak kell lenni. Csipet liofilizált céklapor a piros színért, vagy algafélék pora a zöld színért kiváló lesz színezőnek, hogy csak 1-1 jó példát említsek.

Ha még izgalmasabb fürdőbombát szeretnénk készíteni, akkor damaszkuszi rózsa szirmait is keverhetjük bele.

Nézzük a receptúrát, ami bombabiztos!

  • 50 g szódabikarbóna
  • 25 g citromsav
  • 25 g kukoricakeményítő
  • 15 g sheavaj
  • Illóolajak tetszés szerint (Figyeljünk az egyéni érzékenységre!!!)
  • Kecsketejpor igény szerint
  • Természetes színezőanyag

Hogyan készül?

A por állagú anyagokat keverjük ki szárazon, majd olvasszuk meg külön edénybe a sheavajat! A sheavaj és más olaj- vagy zsíranyagok mennyisége mindig viszonylagos, mert az a cél, hogy gyúrható állagú legyen a „tészta”. Ha túl omlós lesz és nem eléggé gyúrható, akkor olajjal nedvesítsük víz helyett!

Alaposan gyúrjuk össze és formáljunk belőle kis gombócokat! Használhatunk hozzá szilikon sütiformákat is, ha mintás, formás fürdőbombára vágyunk. Félretesszük a kész, formált gombócainkat 2-3 napra szilárdulni, majd kiszedjük a formából és már csomagolható is.

Ha felhasználás után megfogja a kádat, akkor minél előbb takarítsuk ki, ne maradjon tartós a színezés a felületen!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Van-e szavatossági ideje a méznek?

2024. december 17. 16:10

A méz felhasználása rendkívül sokoldalú, de ha esetleg nem használnánk fel sütésre vagy főzésre, gyógyszerként is egyedülálló.

Ne várjuk meg, hogy a pára lecsapódjon az ablakokon!

2024. december 13. 14:40

A páralecsapódás során a meleg levegő hideg felülettel érintkezik. Ahogy a levegő lehűl, a benne lévő vízgőz lecsapódik a hideg felületen.

Elfeledett magyar ételek

2024. december 12. 10:40

Lássuk, melyek azok a hagyományos magyar ételek, amelyek egykoron igen közkedveltek voltak, mára azonban „kimentek a divatból”.

Egészséges fermentált ételek és italok, amelyekről ritkán hallunk

2024. december 11. 16:10

A fermentált ételek és italok erősebbé teszik az immunrendszerünket. Melyek ezek? Milyen egyéb jótékony hatással rendelkeznek ezek a termékek?

Milyen gyógyhatása van a tüdőfűnek?

2024. augusztus 9. 08:10

A tüdőfű vagy gálna (Pulmonaria) egy különleges növény, amelyet évszázadok óta használnak a világ minden táján a tüdő különböző betegségeinek kezelésére.

Fehér árvacsalánból zöld kenyér

2022. április 22. 06:35

A fehér árvacsalán friss leveleiből fűszert is készíthetünk.

Kaméleonvirág, aminek halíze van

2022. november 5. 09:38

Először is fontos tisztázni, hogy a kaméleonvirág nem szobanövény, hanem egy évelő kerti növény. Kiváló talajtakaró lehet belőle, ha szereti a helyét.

Fehér árvacsalán: egy hasznos gyomunk

2023. május 30. 05:36

Most egy másik megvilágításban szeretnék szólni a fehér árvacsalánról, mint hasznos gyógynövényről és hasznos gyomról!