Életmód
Életmód

Így készül a gyógynövényes fürdőbomba házilag

Így készül a gyógynövényes fürdőbomba házilag

Agrofórum Online

A házilag készült fürdőbombának az a nagy előnye, hogy tudjuk mit tartalmaz, ráadásul nem is olyan nehéz elkészíteni, mint azt gondolnánk!

Akár gyerekekkel való közös programnak tervezzük a fürdőbomba-készítést, akár kikapcsolódásként, barátnős programként, rendkívül szórakoztató lesz, az garantált!

A másik nagy előnye ennek, hogy ajándéknak is kiváló, ráadásul a megajándékozott allergiáit is számításba tudjuk venni, ami külön egy plusz figyelmesség.

Milyen alapanyagok kellenek hozzá?

Szódabikarbóna, citromsav, kukoricakeményítő, sheavaj vagy kakaóvaj, 100% tisztaságú növényi illóolaj, kecsketej, igény szerint természetes színezék fog kelleni hozzá.

Nézzük sorra az alapanyagokat, mert bizony az sem mindegy, milyen alapanyagokból dolgozunk!

A kecsketej jót tesz a bőrnek, ahogyan a sheavaj és a kakaóvaj is. A fürdés után puhává varázsolják a bőrt, így igen finom kényeztető hatásuk is van.

Az illóolaj minden esetben egy kardinális kérdés, ha illatosítani is szeretnénk. A kereskedelemben kapható legtöbb illóolaj sajnos nem üti meg azt a minőséget – illóolajokban és aromaterápiában jártas szakemberként mondom -, amit kozmetikumba, bőrrel érintkezve érdemes használni. Ha rosszul választunk, akár komolyabb bőrprobléma is lehet belőle. Mivel igen megtévesztő az illóolajpiac, és a legtöbb csomagoláson az a látványos felirat szerepel, hogy 100%-os illóolaj, vagy „100% essential oil”, itt sokan beleválasztanak egy iparilag előállított, kémiai csodába.

De akkor hogyan ismerjük fel a természetes, növényi alapú illóolajokat a csomagolásukról?

Többek között van üvegenként rajtuk egy úgynevezett sarzsszám, ami a gyártási tételre utal. Erre azért van szükség, mert két egyforma fahéjolaj sincs gyártásonként, mert ahogy a boroknál és gyógynövényeknél is teljesen természetes, hogy tájegységenként is és évjáratonként is eltérnek némiképp a beltartalmak. Ezt az illóolajokon sarzsszámokkal jelölik. A másik általában bevált ismertetőjel, hogy az összetevőknél az olajat adó növény drogja latinul is fel van tüntetve (pl. fahéj illóolajnál Cinnamonum Zeylsnicum van az INCI sorban feltűntetve a Biopark olajok esetében). Ez azért is fontos, mert ez két, kibontás nélkül is látható ismertetőjel.

A színezőanyagok szintén hasonló kérdéseket vetnek fel, lehetőség szerint természetes, növényi színezőanyagokat használjunk, mert felszívódik majd a bőrfelületen is, ami miatt óvatosnak kell lenni. Csipet liofilizált céklapor a piros színért, vagy algafélék pora a zöld színért kiváló lesz színezőnek, hogy csak 1-1 jó példát említsek.

Ha még izgalmasabb fürdőbombát szeretnénk készíteni, akkor damaszkuszi rózsa szirmait is keverhetjük bele.

Nézzük a receptúrát, ami bombabiztos!

  • 50 g szódabikarbóna
  • 25 g citromsav
  • 25 g kukoricakeményítő
  • 15 g sheavaj
  • Illóolajak tetszés szerint (Figyeljünk az egyéni érzékenységre!!!)
  • Kecsketejpor igény szerint
  • Természetes színezőanyag

Hogyan készül?

A por állagú anyagokat keverjük ki szárazon, majd olvasszuk meg külön edénybe a sheavajat! A sheavaj és más olaj- vagy zsíranyagok mennyisége mindig viszonylagos, mert az a cél, hogy gyúrható állagú legyen a „tészta”. Ha túl omlós lesz és nem eléggé gyúrható, akkor olajjal nedvesítsük víz helyett!

Alaposan gyúrjuk össze és formáljunk belőle kis gombócokat! Használhatunk hozzá szilikon sütiformákat is, ha mintás, formás fürdőbombára vágyunk. Félretesszük a kész, formált gombócainkat 2-3 napra szilárdulni, majd kiszedjük a formából és már csomagolható is.

Ha felhasználás után megfogja a kádat, akkor minél előbb takarítsuk ki, ne maradjon tartós a színezés a felületen!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Honnan származnak a fűszerek?

2024. június 18. 05:40

A fűszerek erős aromájuk miatt lettek kedveltek a konyhaművészetben, a harmadik világból hazatérő felfedezők is előszeretettel nyűgözték le uralkodóikat a másik világból hozott izgalmas ízekkel, aromákkal.

Bukdácsoltak a fehérjeporok a Szupermenta tesztjén

2024. május 21. 10:10

A Nébih az állati eredetű proteinporokra fordította figyelmét, összesen 21 csokoládé ízesítésű fehérjeport vizsgáltak.

Tények és tévhitek az illóolajokról

2024. május 17. 07:10

Egy illóolaj akkor tekinthető 100%-os tisztaságúnak, ha az olaj kizárólag a növény esszenciális kivonatát tartalmazza, mindenféle hozzáadott anyag nélkül.

Algákkal gyógyítja a vakságot egy magyar professzor kutatócsoportja

2024. április 9. 09:10

„Mindenki körberöhögött, amikor azt mondtam, hogy algagéneket fogok emberek szemébe nyomogatni” – mesélte Roska Botond, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja székfoglaló előadásán.

Kutyaherba: milyen gyógynövények használhatók kutyáknál?

2023. május 7. 06:39

Közelednek a meleg napok, így a kutyáinkat is érdemes felerősíteni, hogy jobban bírják a kánikulát.

Házipatika – dísznövények gyógyhatásai

2020. szeptember 29. 09:32

Dupla öröm olyan növényeket nevelni a kertünkben, amelyek nemcsak díszítenek, hanem bizonyos növényi részeikből készített gyógyteájukkal enyhíthetik is a panaszainkat egyes egészségügyi problémáinknál.

Kíméljük meg fűnyíráskor a pitypangot, milliónyi finomság készíthető belőle

2024. március 23. 08:10

Tinédzser lehettem, amikor egyszer nekiálltam füvet nyírni a kertben, és arra lettem figyelmes, hogy anyám egy tállal szaladgál előttem, és szedegeti le gyorsan a pitypangot, apám meg ott helyben, a gyep közepén, az orrom előtt megeszi a pitypangok leveleit.

A kamillavirág 10 felhasználási módja

2023. augusztus 22. 15:10

A kamilla az egyik legrégebbi ismert gyógynövény, amelyet már Kr. e. 1550-ben is termesztettek, legalábbis az ókori egyiptomi papiruszok szerint. A ma embere valamiért mégis a kertje sarkába ülteti, aztán nem tudja, mit kezdjen vele, amikor a növény elkezd terjeszkedni.