Életmód

Nem lesz zsizsikes a bab és a liszt, ha erre ügyel

Agrofórum Online

A kamrában, pincében tárolt élelmiszerek rovarfertőzése legalább olyan gyakori, mint a ruhamolyok pusztítása a szekrényekben. A zsizsik sem kímél semmit – mindegy, hogy gabonafélék vagy hüvelyesek vannak a polcokon, mindenbe belemegy, mindent megdézsmál.

Éppen ezért ezeket a kártevőket „kamra-kártevőknek” is nevezik, hiszen kifejezetten az elraktározott ételeket kutatják fel és teszik tönkre, hacsak idejében nem lépünk közbe. Ezek a kártevők azonban edények, sőt tányérok alján és meggyűlnek, vagy a falra akasztott serpenyőkben, üvegekben, sőt az ablakpárkányokon is.

Nem csípnek, nem támadják meg az embert, sem a háziállatokat, és az épületet sem teszik tönkre – „csak” az élelmiszereket. Ráadásul több élelmiszert szennyeznek be, mint amennyit megesznek, hiszen ezek általában a kukába kerülnek.

Nem tehetünk ilyenkor mást, az élelmiszereket már nem lehet megmenteni, csak a kidobás segít – és az utólagos takarítás. A szennyezett tárolóedényeket ugyanis mindig alaposan ki kell fertőtleníteni.

Mi is az a zsizsik?

A gabonazsuzsok vagy gabonazsizsik (Sitophilus granarius) elsősorban a gabonaféléket (búza, rozs, árpa) támadja meg, lárvái a szemek belsejében fejlődnek és bábozódnak. Jelentős kárt okozhatnak az élelmiszerraktárakban és kamrákban. A „gabonazsizsik” elnevezés egyébként a közhiedelemmel ellentétben valójában nem illik rájuk, mert nem a zsizsikek (Chrysomelidae: Bruchinae) alcsaládjába tartoznak.

Milyen élelmiszerek vannak veszélyben?

  • Gabonafélék (liszt, morzsa, gríz, kuszkusz, rizs, száraztészta, kekszféleségek),
  • hüvelyesek (bab, kukorica),
  • diófélék,
  • csokoládék,
  • aszalt gyümölcsök,
  • fűszerek,
  • tejpor,
  • teafüvek,
  • húsfélék,
  • állateledelek,
  • madáreleségek,
  • szárított virágok.

A kártevők általában azokat az élelmiszereket támadják meg először, amelyek már használva voltak, tehát a gyári csomagolásuk valamilyen módon fel lett bontva – és valószínűleg nem lett jól visszazárva.

Ugyanakkor a kártevők képesek bejutni a nem elég hatékonyan lezárt papír, vékony karton és műanyag, fólia vagy cellofán csomagolású termékekbe is. A fertőzött csomagokban lévő rovarok elszaporodnak és átterjedhetnek a többi élelmiszerekre is – ráadásul nemcsak ugyanabban a helyiségben, hanem máshol is.

A boltokból hozzuk haza őket

Hihetetlennek tűnhet, de a legtöbb kamrai kártevőt a boltból visszük haza, mivel ezek java már a gyártás során megfertőződött. De a boltban és a házban is kialakulhat a fertőzés, így nehéz elcsípni a forrást, ahonnan a probléma elindult. A hosszú ideig tárolt élelmiszerek hajlamosabbal lehetnek a fertőzésre, de az újonnan vásárolt élelmiszerek is megfertőződhetnek.

Mit tehet a kártevő felbukkanása ellen?

  • Vásároljon száraz élelmiszereket kis mennyiségben.
  • Használja fel néhány héten belül az élelmiszereket.
  • Mindig a régebbi élelmiszereket használja fel először.
  • Mindig a már kinyitott termékeket főzze/süsse meg először.
  • Vásároljon profi zacskólezárókat, dobozokat, üvegeket.
  • Ellenőrizze a boltban a csomagok sértetlenségét.
  • Ellenőrizze a lejárati dátumokat.
  • Rendszeresen takarítsa ki a kamrát és ellenőrizze az élelmiszereket.
  • Fertőtlenítse át rendszeresen a tárolóedényeket és a polcokat.
  • Dobja ki a lejárt és romlott élelmiszereket.

Hogyan orvosoljuk a problémát?

Amennyiben kártevőket talál vagy a fertőzésre utaló jeleket, minden esetben dobja ki a fertőzött élelmiszereket és alaposan takarítson ki, fertőtlenítsen le mindent, ami a problémás csomag közelében volt.

Az élelmiszereket tárolja jól zárható műanyag, fém vagy üveg dobozokban és tárolóedényekben, sőt, ha van rá módja, amit csak lehet, a fagyasztóban. A kérdéses élelmiszereket tegye 4-5 napra a fagyasztóba, ha fertőzöttek voltak, és a probléma pár nap alatt megszűnik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így tartsa frissen a fagyöngyöt!

2024. december 19. 09:40

Bár a fagyöngy számos pozitív tulajdonsággal bír, a növény minden része mérgező. Ezért soha ne fogyasszuk el!

Van-e szavatossági ideje a méznek?

2024. december 17. 16:10

A méz felhasználása rendkívül sokoldalú, de ha esetleg nem használnánk fel sütésre vagy főzésre, gyógyszerként is egyedülálló.

Ne várjuk meg, hogy a pára lecsapódjon az ablakokon!

2024. december 13. 14:40

A páralecsapódás során a meleg levegő hideg felülettel érintkezik. Ahogy a levegő lehűl, a benne lévő vízgőz lecsapódik a hideg felületen.

Elfeledett magyar ételek

2024. december 12. 10:40

Lássuk, melyek azok a hagyományos magyar ételek, amelyek egykoron igen közkedveltek voltak, mára azonban „kimentek a divatból”.

Nőtt a cukor, cukorkészítmény és méz behozatala

2024. augusztus 20. 10:10

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 20, a behozatalé 6,6 százalékkal lett nagyobb. Az export- és az importforgalom is lassult.

A jövő ételeit 3D nyomtatóval és lézerrel "főzik" majd!

2019. január 19. 04:34

A gép nagyjából úgy működik, mint bármelyik más 3D nyomtató, kipréseli magából az összekevert élelmiszereket. A lézersugarak pedig a printelt élelmiszerekre irányulnak és pontos hőmérsékleten főzik meg az ételeket. Mivel az eszköz információval rendelkezik az összes alkotóelemről egyedi módon összekombinálhatja azokat.

Kevesebb élelmiszert adományoznak az emberek?

2023. július 22. 08:10

Az élelmiszerboltok egyre inkább a digitális rendelési rendszerekhez folyamodnak. Így jobban hozzá tudják igazítani a rendelési mennyiségeket a tényleges igényekhez.

Tematikus aloldalt indított a Nébih a termékvisszahívásokról

2019. március 5. 16:02

Az eredményes termékvisszahíváshoz egyaránt nélkülözhetetlen szereplő a felelős vállalkozás, a támogató hatóság és a tudatos vásárló.