23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek
Életmód, gasztronómia

Útmutató a szobanövények gondozási útmutatójához

Agrofórum Online

A korlátozások idején mindenki több időt tölt az otthonában, és évszaktól függetlenül is szívesen szépítgeti, gondozza kinti és benti növényeit egyaránt. Amikor ajándékba szánunk egy szobanövényt, a bevásárlás előtt mindenképp mérlegeljük, milyen feltételeket tud biztosítani otthonában a megajéndékozott személy.

Kiválasztáskor nagy fejtörést tud okozni, hogy az adott szobanövénynek mik az igényei. Alapesetben az áruházban tanulmányozzuk a virágföldbe tűzött címkéket, nyugtázzuk, hogy miden információ szerepel rajta, tudjuk a nevét, minden rendben. Ám hazaérve néhány héttel később azt tapasztaljuk, hogy a vártnál gyengébben fejlődik, láthatóan nem érzi jól magát. De mégis mit rontottunk el?

  1. Kidobtuk a gondozási útmutató címkét.
  2. Megtartottuk a címkét, de nem tartjuk be az utasításokat.
  3. Megtartottuk a címkét és/vagy utánakerestünk az interneten, betartjuk az utasításokat, de rájövünk, hogy nem is tudjuk, mit jelent a “kevés víz”.

Akinek eddig minden próbálkozása kudarcba fulladt, az ne keseredjen el, mert a mai cikkben összefoglaltam azokat a fogalmakat, melyekkel gyakran találkozunk egy szobanövény leírásában, címkéjén, de nem minden esetben egyértelműek egy kezdő szobanövény-gondozó számára.

Vízigény

Kényes ápolási folyamat, hisz a túl sok vagy túl kevés öntözés hatására is károsodhat a növény. Idővel mindenki ráérez a saját szobanövényei igényeire és felismeri a jelzéseit.

Kevés: elegendő 10-12 naponta egy kissé megöntözni őket úgy, hogy két öntözés között szinte hagyni kell kiszáradni a földjét.

Közepes: általában, ha nincs külön kiemelve, akkor heti egy öntözés elegendő. Két öntözés között csak a földje 1-2 cm-es részét hagyhatjuk “kiszáradni”, az egész földet nem.

Sok: a jelölt időszakban bőségesen kell öntöznünk, nem szabad hagyni kiszáradni. Fontos kiemelni, hogy a föld ebben az esetben se legyen tartósan vizes, hanem csak nedves, az viszont mindig. Ha egyéb módon nincs kiemelve a növény leírásában, akkor heti két öntözést igényel.

Szeretném hangsúlyozni, hogy az öntözés hatékonyságát nagyban befolyásolja az öntözővíz

  • minősége (esővíz a legjobb, de az állott csapvíz is megfelel – klórmentes),
  • hőmérséklete (csak szobahőmérsékletű vizet használjunk),
  • időpontja (este és erős napsütésben kerülendő),
  • mértéke (kis vízigényű növényeknél is akkora mennyiségű vízzel kell öntözni, hogy a hajszálgyökerekig elusson a víz).

Fényigény

Az egészséges fejlődés egyik legsarkalatosabb szempontja a fényviszonyok betartása.

Árnyékos: olyan helységben érzi jól magát, ahol a nap nagy részében nem éri fény. Lehetőleg ablaktól távol kerüljön.

Félárnyékos: Túl fényes, világos terek szintén kerülendők. Nem szükséges a szoba legsötétebb sarkába tenni, de az ablak közvetlen környezetébe ne helyezzük. Szűrt fényt igényel.

Világos: ezek a növények kedvelik a fényt, de nem igénylik a közvetlen megvilágítást. Így a szoba azon pontjára érdemes költöztetni, ahol egész nap nagyon világos van, ám a napfény nem éri.

Napos: a szoba azon pontján érzi jól magát, ahol a nap nagy részében közvetlen napfény éri.

Hőigény

Egyszerűnek tűnhet, de mindenképp olyan növényt válasszunk, amely az otthonunkra leginkább jellemző hőmérsékleti tartományban jól érzi magát. Amire figyelnünk kell, hogy bár a legtöbb szobanövény számára a 16-24°C megfelelő, télen egyes növények eltérő (alacsonyabb) hőigénnyel rendelkezhetnek. A téli időszak előtt ennek érdemes utánaolvasni.

Meleg: 18-24°C elégíti ki a növény igényeit.

Hűvös: a legtöbb esetben 12-18 °C a legkedvezőbb számára.

Páratartalom

A lakásokban átlagosan 40%-os a páratartalom, télen ettől akár kevesebb, szárazabb is lehet a levegő a fűtőtt szobában. A szobanövények igénylik a magasabb páratartalmat, a legkedvezőbb számukra 50-80% között van.

Alacsony: semmilyen párásítást nem igényel, kifejezetten jól tűri a száraz levegőt.

Közepes: a megfelelő fejlődéshez szükséges a kiegészítő páratartalom, úgy, mint pl. a vízzel történő permetezés bizonyos időközönként.

Magas: közvetett és közvetlen párásításról egyaránt gondoskodnunk kell.

A párásítás történhet permetezéssel, a növények szakszerű elhelyezésével (csoportokban), kavicsos tálcával (a növények nedves kavicságyra – ami nem lepi el- történő állítása), vagy kettős ültetéssel (a cserepet egy nagyobb kaspóba tesszük, és a hézagot állandóan nedvesen tartott tőzeggel töltjük ki). A párásításra nincs általános tanács, az adott növény páratartalom igényeinek megfelelően kell a műveletet elvégezni.

Tápanyagigény

Kevés: elegendő 3-4 hetente pótolni a tápanyagot.

Közepes: a legtöbb esetben 2 hetente szükséges a tápanyagutánpótlás.

Sok: hetente egyszer pótoljuk a tápanyagot.

A cikkben nem térek ki az egyes tápanyagok részletezésére, ám fontosnak tartom megemlíteni, hogy a cserepes növényeknek minden esetben szükségük van a folyamatos pótlásra. A természetes élőhelyen élőkkel ellentétben itt a természet ezt nem pótolja, a földjükben lévő tápanyagot gyorsan felhasználják. A vásárolt tápoldatok használati utasítását tartsák be, ha kell, kérjenek segítséget szakembertől, hozzáértő eladótól, gazdaboltostól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Ezért issza egyre több ember a kecsketejet!

2025. június 25. 11:10

Egyre több tejtermék készül kecsketej alapanyagból – nem véletlenül: tápanyagokban gazdag, könnyen emészthető és sokoldalú.

Bambusz a lakásban: tippek az egészséges növekedéséhez

2025. február 25. 14:40

A bambusz (Bambusoideae) egzotikus megjelenésével és gyors növekedésével könnyen tartható szobanövényként is.

A pompás medinilla téli ápolása

2025. január 22. 13:10

A pompás medinilla feltűnő, méretes virágaival az egyik legszebb szobanövény. Megfelelő gondozás mellett télen is megőrzi szépségét.

A mákról és termesztéséről

2018. október 13. 02:34

Célszerűen gabonák után vetik. Mérsékelt tápanyagigényű növény. A talaj iránt – állítólag – igényes, a jó búzatalajokon díszlik legjobban és terem a legtöbbet.

Paradicsom ápolása a vegyszermentes növényvédelem szem előtt tartásával

2024. május 31. 09:10

Sokkal könnyebb és egyszerűbb a szabadföldi növények gondozása, nem kell a fényhiány és a magas páratartalom miatt a betegségek fellépésével olyan mértékben számolni.