21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Figyelmébe ajánljuk

Súlyos égést okozhat a medvetalp – felismerné, ha látná?

Agrofórum Online

A kaukázusi medvetalp (Heracleum mantegazzianum) az egyik legveszélyesebb inváziós növényfaj, amely már hazánkban is egyre gyakrabban megjelenik.

A látványos megjelenésű, akár 2-4 méteresre is megnövő növény a zellerfélék családjába tartozik, és erőteljes terjedőképessége miatt kiszoríthatja az őshonos fajokat.

Miért ennyire veszélyes?

A növény minden része – különösen a nedve – súlyos bőrreakciókat okozhat. A medvetalp nedve fényérzékenyítő anyagokat (furanokumarinokat) tartalmaz, amelyek napfény hatására égésszerű sérüléseket idéznek elő az érintett bőrfelületen. A tünetek fájdalmas hólyagok, gyulladás és hegesedés lehetnek, a gyógyulás pedig hosszú időt vehet igénybe.

Kiszoríthatja az őshonos fajokat
Kiszoríthatja az őshonos fajokat

Hol találkozhatunk vele?

A medvetalp leggyakrabban vízpartokon, útszéleken, elhagyatott területeken vagy erdőszéleken bukkan fel. Gyorsan terjed, és ahol megjelenik, sűrű állományt képes kialakítani, elnyomva más növényeket.

Hogyan ismerhető fel?

  • Magas, akár 4 méteres szár.
  • Nagy, szárnyalt levelek, amelyek tenyérszerűen szétterülnek.
  • Ernyős, fehér virágzat, akár 50 cm átmérővel.
  • Vastag, bordázott, gyakran lila foltos szár.
Ne keverjük össze a vadon is előforduló közönséges medvetalppal!
Ne keverjük össze a vadon is előforduló közönséges medvetalppal!

Fontos: ne keverjük össze a vadon is előforduló közönséges medvetalppal (Heracleum sphondylium), amely jóval kisebb termetű!

Mit tegyünk, ha látjuk?

Ne érjünk hozzá, és ne próbáljuk saját kezűleg eltávolítani! A növény irtása szakértelmet és védőfelszerelést igényel. Amennyiben lakott területen vagy kirándulás közben találkozunk vele, érdemes bejelenteni a helyi önkormányzatnak vagy természetvédelmi szervezetnek.

Mi a teendő, ha hozzáértünk?

Az érintett bőrfelületet azonnal le kell mosni szappannal és bő vízzel, majd el kell kerülni a napfényt legalább 48 órán át. Súlyosabb reakció esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

A megelőzés kulcsa a felismerés és a megelőző bejelentés. Ha a kertben vagy környezetünkben ilyen növényt észlelünk, ne kockáztassunk – a megfelelő hatóságok értesítése mellett bízzuk a felszámolását szakemberekre!

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Utazni készül? – Így élik túl a növényei

2025. július 9. 13:10

Elutazna, de félti a növényeit? Mutatjuk, hogyan maradhatnak frissek, egészségesek és öntözöttek akkor is, ha nincs otthon!

Kerítést építene? Ezekre figyeljen, hogy ne legyen belőle vita!

2025. július 6. 08:10

Egyre több földterületet vesznek körbe fix kerítéssel. Mutatjuk, mikor szabad, mikor tilos, és hogyan előzheti meg a vitákat.

6 növény, amik elűzik a szúnyogokat és gyönyörűek is

2025. július 5. 08:10

Szép, illatos és hatékony: mutatjuk azokat a növényeket, amelyek természetes módon segítenek távol tartani a szúnyogokat.

Változó kertek – új kor új növényei

A klímaváltozás a díszkerteket sem kíméli – újfajta növényválasztás és fenntartási stratégiák határozzák meg a jövő zöldtereit.

Behurcolt növényfajból özönnövény I.

2023. február 28. 05:36

A tudatos emberi beavatkozásnak köszönhetően számos növényfaj megtelepedett Európában. Ezek a fajok nem „véletlenül” csatlakoztak a hazatérő kutatókhoz vagy nyaraló emberekhez, és nem is a kereskedelmi tevékenység által kerültek be hazánkba.

Mérgező gyomnövények II. – nadragulya, foltos bürök, kaukázusi medvetalp

2021. március 29. 04:39

Ne adjunk esélyt a mérgező gyomnövényeknek, hogy a kertünkbe kerülve vagy a tavaszi-nyári kirándulásaink alkalmával érintkezésbe kerüljünk mérgező hatóanyagaikkal. Ismerjük meg a leggyakrabban előforduló fajokat, hogy idejében felismerjük őket és megelőzhessük vagy hamar orvosolni tudjuk a bajt!

A sátán növénye lenne a kaukázusi medvetalp?

2024. március 13. 07:10

A kaukázusi medvetalp hazánkban is ismert és „rettegett” gyomnövény, hiszen erősen mérgező és súlyos, akár több hónapon keresztül gyógyuló sebeket ejt a bőrön.

Bőrirritációt okozó növényi védelmi mechanizmusok

2021. május 20. 08:39

A mostani alkalommal ismeretterjesztési célból ismert példákon keresztül mutatunk be néhány, a kirándulások során olykor problémát okozó növényi védelmi mechanizmust.