Figyelmébe ajánljuk

Változó kertek – új kor új növényei

Agrofórum Online

A városi hőszigetek felforrósodó mikroklímája, a szélsőséges csapadékeloszlás és a növekvő légköri aszály nemcsak a természetes vegetációt, hanem a dísznövény-állományt is új kihívások elé állítja. Az ornamentika és a klimatikus tűrőképesség ma már nem különválasztható szempontok: az esztétika, a fenntartási igény és az adaptív kapacitás egysége határozza meg, hogy egy dísznövény a közterek vagy házikertek része lehet-e.

Amikor a dísz is védekezik – növények extrém környezetben

Városi környezetben a dísznövények nemcsak mikroklíma-moduláló szerepet töltenek be, hanem biológiai védőréteget is képeznek. A sűrűn burkolt, légszennyezésnek kitett, gyakran sózott területeken azonban csak bizonyos fajok maradnak fenn hosszú távon. Ezek a növények jellemzően szárazságtűrők, kompakt habitusúak, jól viselik a szűk gyökértérfogatot, és nem érzékenyek a hő- vagy fényingadozásra. Ilyen tulajdonságokat mutatnak például egyes kasvirág-fajták, levendulák, árvalányhajfélék, vagy éppen a szívós kőtörőfüvek.

Kevesebb víz, több struktúra – új fenntartási stratégiák

A melegebb nyarak és a gyakori vízhiány hatására nemcsak a fajválaszték változik, hanem az alkalmazott fenntartási stratégiák is. Míg korábban a folyamatos öntözésre épülő ágyásfenntartás volt az uralkodó, ma egyre inkább előtérbe kerülnek a fajgazdag, extenzív jellegű beültetések, amelyek strukturáltságuk révén természetes vízháztartást tartanak fenn. A kevesebb vízigény, a hosszabb díszítőidő és az alacsonyabb metszési, tápanyagpótlási igények ma már alapvető kiválasztási kritériumok.

Búcsú a klasszikusoktól? – A nemesítés válaszai

A klasszikus dísznövények – köztük számos kétnyári és hidegtűrő faj, mint az árvácska vagy a nefelejcs – sokáig meghatározói voltak a közterületi ornamentikának. Azonban a gyorsan változó klíma, valamint a fenntartható közpénzfelhasználás igénye arra ösztönözte a várostervezőket és kertészeteket, hogy olyan növényeket részesítsenek előnyben, amelyek túlélési stratégiája összeegyeztethető az új realitásokkal.

A nemesítés is ebbe az irányba tolódott el: különösen a rózsaféléknél, ahol városálló, önmagát tisztító, kompakt fajták jelentek meg. Hasonló törekvések figyelhetők meg a díszfüvek és évelők körében is, melyek strukturális elemekként és funkcionális vegetációként egyaránt alkalmazhatók.

Kert vagy közterület? – A környezet számít

A kert és a városi közterület között jelentős különbségek állnak fenn. Egy ház körüli kert esetében árnyékos, szélvédett mikroklímák, jó minőségű talaj és közvetlen emberi gondoskodás áll rendelkezésre. Ezzel szemben a városi tér gyakran mesterségesen épített talajréteggel, intenzív hőingadozással, gépesített fenntartással és korlátozott vízellátással működik. Ugyanaz a faj, amely egy ház előkertjében hosszan virágzik, egy parkágyásban gyökeret sem ereszt.

Díszítés és funkció – ökológiai érték a fajválasztásban

A városi fajválaszték kialakításakor a tolerancián túl a biodiverzitási érték is szerepet kap. Egyre gyakoribbak a beporzókra optimalizált évelőmixek, madárbarát fajkombinációk, vagy olyan beültetések, amelyek szezonális lefedettséget biztosítanak a pollinátorok számára. A díszítés és az ökológiai funkciók integrációja tehát már nem jövőkép, hanem jelenidejű tervezési elv.

Nem virágzik, ha nincs miből

A talajállapot kulcskérdés: tömörödött, szervesanyag-hiányos közegekben még a legszívósabb növények is visszamaradnak a fejlődésben. Komposzttal dúsított ültetőközeg, mulcsozás, élő talajréteg fenntartása nélkül a városi beültetések hamar elhasználódnak. A technológiai fejlesztések – például szenzoros öntözés, vízvisszaforgatás, automata tápanyagadagolás – már nemcsak a kiemelt reprezentatív helyszíneken jelennek meg, hanem egyre több közparkban is.

A rózsaféléknél is városálló, önmagát tisztító, kompakt fajták jelentek meg

Több mint szép – a jövő dísznövényei

Az új kihívások új válaszokat követelnek. A dísznövényeknek ma már nemcsak szépnek, hanem megbízhatónak, hosszú élettartamúnak és ökológiailag relevánsnak kell lenniük. A városi ember számára nemcsak a virág színe vagy illata fontos, hanem az is, hogy az adott növény mennyi vizet igényel, meddig díszít, vagy épp vonzza-e a méheket, lepkéket, madarakat.

Új növénykultúra a városban

A klímaváltozással együtt tehát új dísznövénykultúra születik – olyan, amely nemcsak alkalmazkodik, de alakítja is a városi tájat. A jövő városi növényállománya nem a múlt nosztalgikus rekonstrukciója lesz, hanem egy rugalmas, adaptív rendszer, amely nemcsak a szemnek szól, hanem a város biológiai immunrendszerének is.

A képek a szerzők felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A város szomjazik – Fenntartható öntözési módszerek a városi parkokban

A városi zöldterületek túlélése nem az egyre több vízen, hanem az okos, fenntartható öntözési rendszereken múlik.

Ezért használták dédanyáink is a körömvirágot

2025. június 26. 13:10

Természetes megoldás horzsolásokra, gyulladásra és száraz bőrre: a körömvirágot érdemes otthon is tartani – kívül-belül hasznos!

Elporlad a jövő – hogyan pusztítjuk el tudatosan a magyar termőföldeket, és mit tehetnénk helyette?

2025. június 24. 13:10

A talajok tönkremenetele nem a klíma hibája. A válasz a regeneratív gazdálkodás – de ki meri végre kimondani?

Égetni tilos: mit kezdjünk a zöldhulladékkal?

2025. június 23. 08:10

A zöldhulladék égetése ma már szinte mindenhol tiltott. De miért veszélyes, és milyen lehetőségeink vannak helyette?

A direkttermők és az interspecifikus hibridek

2018. november 28. 05:36

Az összeállítás a szőlő rezisztencianemesítés történelmi hátterével kezdődik, majd e betegség-ellenálló fajtákkal szemben kialakult ellenvélemények okait tárja fel. A szerző kitér az EU borjogi szabályozására, végül felhívja a figyelmet a szüret és feldolgozás során felmerülő technológiai megfontolásokra.

A TÉNYEK, AMIK MAGUKÉRT BESZÉLNEK!

2023. augusztus 14. 15:10

A Limagrain nemesítés eredményességét az biztosítja, hogy az újabb repcehibrid generáció mindig az elődökre építve tartalmaz új, a termésnövelést és termésbiztonságot szolgáló tulajdonságokat. Hibridjeink olyan nemzetközi fejlesztő munka eredményei, amelyre a repce termesztők széles tábora építheti hozam elvárásait.

Kukoricáink idén is állták a kihívást

2023. december 1. 11:10

A Magyar Kukorica Klub független terméstanúsítása keretében négy helyszínen bizonyították alkalmazkodóképességüket a SAATEN-UNION hibridjei.

SAATEN-UNION-szójafajták: több van benne, több marad utána

2022. január 4. 05:36

Könnyű felismerni azokat az előnyöket, amelyek a szója termesztésével járnak.