Szakcikkek

Foltokban szárad a napraforgó? Gombabetegség is okozhatja!

Agrofórum Online

Ha az elmúlt napokban valakit egy napraforgótábla mellett vitt el az útja, szinte biztosan látott abban kisebb, nagyobb foltokat (1. kép), amelyekben a növények már barnára száradtak (2. kép).

1. kép Hamuszürke szárkorhadás miatt száradó táblarészek
2. kép Megbetegített, barnára száradt növények

Az első gondolatunk ilyenkor az, hogy bizonyára a vízhiány, az aszály felelős ezért. De, ez nem így van, a legtöbb esetben a hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) fertőzésének végeredményét láthatjuk.

Ez a kórokozónk az egyik legnagyobb károkat okozó megbetegedéssé lépett elő a napraforgóban. Míg a legtöbb ismert gombabetegség, így a szürke- és fehérpenész, valamint a diaporte inkább a nedvesebb és hűvösebb évjáratok betegsége, a hamuszürke szárkorhadás a száraz és meleg, sőt forró évjáratokban betegít leginkább. Tünetei eleinte hervadásban, lankadásban, majd idővel a teljes növény leszáradásában mutatkoznak meg. Kezdetben az állomány száradását hajlamosak vagyunk a vízhiány számlájára írni, már csak azért is, mert legelőször olyan területeken, táblarészeken jelenik meg, amelyek laza szerkezetűek, így rosszabb vízgazdálkodásúak. Az összefüggés abban keresendő, hogy ez a kórokozónk melegigényes, így először a környezeténél gyorsabban melegedő könnyebb talajokon, homokfoltokon, lazább szerkezetű vonulatokon fertőzi meg a növényeket. Arról, hogy valóban e kórokozó van-e az állomány száradásának hátterében, könnyen megbizonyosodhatunk.

3. kép A szürke bélszövet hamuszürke szárkorhadásra utal

Amennyiben az elszáradt növények szárát a talaj felett felhasítva, szürkés színű bélszövetet (3. kép) látunk, biztosak lehetünk abban, hogy a hamuszürke szárkorhadás okozta a problémát. A szürke bélszövet közelebbről megnézve ugyanis, apró, fekete pontocskákat tartalmaz (4. kép), amelyek a kórokozó mikroszkleróciumai.

4. kép A kórokozó apró, fekete mikroszkleróciumai a bélszövetben

A hamuszürke szárkorhadás nem kizárólag a napraforgó gombabetegsége. Számtalan növényt képes megbetegíteni, kultúrnövényeket (kukorica, cukorrépa, szója) és gyomnövényeket egyaránt. Ezért az ellene történő védekezés vetésváltás útján nem lehetséges. Sajnos a gombaölő szeres állománykezelésektől sem várhatunk csodát, azoknak vagy egyáltalán nincs, vagy alig van érdemi hatása. A termesztett fajták között lehetnek ellenállóképesség terén különbségek, amelyeket érdemes figyelemmel kísérnünk. Jelenleg talán ez az egyetlen mód arra, hogy mérsékeljük a kórokozó által okozott terméskiesés és gazdasági kár mértékét.

Ha visszagondolunk a 2020-as évre, utólag talán feltűnhet, hogy szinte egyáltalán nem lehetett ezzel a betegséggel találkozni a napraforgótáblákon (helyette újra megjelent viszont a diaportés szárkorhadás (Diaporthe helianthi)). A magyarázat az évjárat sajátosságaiban keresendő, a csapadékos és hűvös nyári időjárás nem kedvezett a hamuszürke szárkorhadásnak, így kártétele gyakorlatilag elmaradt. Az idei nyarunk azonban meleg és aszályos, ennek eredménye a napraforgótáblákon látható erős fertőzés. Éghajlati viszonyaink változása, a mind melegebb és szárazabb körülmények hosszú távon is veszélyes ellenféllé teszik ezt a kórokozót.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Tavaszi tünetek kalászosban: diagnosztikai dilemmák

2025. április 9. 08:10

A csapadékhiány és a késő tavaszias meleg periódusok még a legszívósabb őszi vetésű kalászos gabonafajtákat is megviselték.

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

2025. április 8. 16:10

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezés.

Ragadós száj- és körömfájás: a tenyésztő szemével

2025. április 8. 10:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus terjedése hazánkban jelentős állategészségügyi téma. Az egyik legagresszívebben terjedő vírus legutóbb a '60-as '70-es években ütötte fel a fejét Magyarországon.

Tanácskozás a kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatairól

2019. szeptember 5. 10:21

A kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatait elemezték a Debreceni Egyetem agrárkarán a Növénytudományi Intézet szeptember 4-ei tanácskozásán.

Bővülhet a repce vetésterülete az EU-ban

2022. november 8. 08:03

A repcével bevetett - főként étolaj, állati takarmány és biodízel előállítására használt - terület ebben a szezonban már több mint 10 százalékkal nőtt.

A napraforgó-feldolgozók vannak jobb helyzetben, nem a termelők: Európában 10 millió tonna termés várható

2023. szeptember 7. 13:10

Bő félmillió tonnával terem több napraforgó a tavalyinál Európában. Az oroszországi termés a 2022-es hasonló lesz, 16 millió tonna, az ukrajnai viszont nagyobb, így összességében 2-3 millió tonnával több termésre számíthatunk a kontinensen. Jelentős átmenő készletek is vannak az ótermésből, ez pedig nem a termesztőket hozza előnybe.

Támadnak a gombabetegségek, rajzanak a kártevő rovarok

2018. április 25. 08:24

Az Alföldön és a Dunántúlon egyaránt egyre gyakoribb őszi árpában és búzában a sárgarozsda. Védekezni kell a repcében és a gyümölcsösökben is!