Szakcikkek

Foltokban szárad a napraforgó? Gombabetegség is okozhatja!

Agrofórum Online

Ha az elmúlt napokban valakit egy napraforgótábla mellett vitt el az útja, szinte biztosan látott abban kisebb, nagyobb foltokat (1. kép), amelyekben a növények már barnára száradtak (2. kép).

1. kép Hamuszürke szárkorhadás miatt száradó táblarészek
2. kép Megbetegített, barnára száradt növények

Az első gondolatunk ilyenkor az, hogy bizonyára a vízhiány, az aszály felelős ezért. De, ez nem így van, a legtöbb esetben a hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) fertőzésének végeredményét láthatjuk.

Ez a kórokozónk az egyik legnagyobb károkat okozó megbetegedéssé lépett elő a napraforgóban. Míg a legtöbb ismert gombabetegség, így a szürke- és fehérpenész, valamint a diaporte inkább a nedvesebb és hűvösebb évjáratok betegsége, a hamuszürke szárkorhadás a száraz és meleg, sőt forró évjáratokban betegít leginkább. Tünetei eleinte hervadásban, lankadásban, majd idővel a teljes növény leszáradásában mutatkoznak meg. Kezdetben az állomány száradását hajlamosak vagyunk a vízhiány számlájára írni, már csak azért is, mert legelőször olyan területeken, táblarészeken jelenik meg, amelyek laza szerkezetűek, így rosszabb vízgazdálkodásúak. Az összefüggés abban keresendő, hogy ez a kórokozónk melegigényes, így először a környezeténél gyorsabban melegedő könnyebb talajokon, homokfoltokon, lazább szerkezetű vonulatokon fertőzi meg a növényeket. Arról, hogy valóban e kórokozó van-e az állomány száradásának hátterében, könnyen megbizonyosodhatunk.

3. kép A szürke bélszövet hamuszürke szárkorhadásra utal

Amennyiben az elszáradt növények szárát a talaj felett felhasítva, szürkés színű bélszövetet (3. kép) látunk, biztosak lehetünk abban, hogy a hamuszürke szárkorhadás okozta a problémát. A szürke bélszövet közelebbről megnézve ugyanis, apró, fekete pontocskákat tartalmaz (4. kép), amelyek a kórokozó mikroszkleróciumai.

4. kép A kórokozó apró, fekete mikroszkleróciumai a bélszövetben

A hamuszürke szárkorhadás nem kizárólag a napraforgó gombabetegsége. Számtalan növényt képes megbetegíteni, kultúrnövényeket (kukorica, cukorrépa, szója) és gyomnövényeket egyaránt. Ezért az ellene történő védekezés vetésváltás útján nem lehetséges. Sajnos a gombaölő szeres állománykezelésektől sem várhatunk csodát, azoknak vagy egyáltalán nincs, vagy alig van érdemi hatása. A termesztett fajták között lehetnek ellenállóképesség terén különbségek, amelyeket érdemes figyelemmel kísérnünk. Jelenleg talán ez az egyetlen mód arra, hogy mérsékeljük a kórokozó által okozott terméskiesés és gazdasági kár mértékét.

Ha visszagondolunk a 2020-as évre, utólag talán feltűnhet, hogy szinte egyáltalán nem lehetett ezzel a betegséggel találkozni a napraforgótáblákon (helyette újra megjelent viszont a diaportés szárkorhadás (Diaporthe helianthi)). A magyarázat az évjárat sajátosságaiban keresendő, a csapadékos és hűvös nyári időjárás nem kedvezett a hamuszürke szárkorhadásnak, így kártétele gyakorlatilag elmaradt. Az idei nyarunk azonban meleg és aszályos, ennek eredménye a napraforgótáblákon látható erős fertőzés. Éghajlati viszonyaink változása, a mind melegebb és szárazabb körülmények hosszú távon is veszélyes ellenféllé teszik ezt a kórokozót.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az őszi árpa állományokban.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Újult erővel folytatódik a 6 tonna program

2023. május 8. 16:12

Bár a tavalyi év komoly kihívások elé állította a termelőinket, a 6 tonna program szempontjából mégis sikeresnek mondható, hiszen nagyon jó lehetőséget biztosított tapsztalataink bővítésére.

Védelem és stimulálás egy menetben!

2020. május 8. 08:57

A 2020-as mezőgazdasági szezon jelen aktualitása a kifejezetten száraz tavasz. Ezen időjárási körülmény okozta megnövekedett stressz-szint a növényekben egy negatív folyamatot indít el.

Madáretetési praktikák: nem mindig jó a napraforgó

2024. november 25. 13:10

Kevésbé ismert, de a napraforgó sok madárfaj számára nem, vagy csak nagy nehézségek árán hasznosítható táplálékforrás.

Több mint kétmillió tonna a román napraforgó-termés

2022. október 28. 07:36

A magas hőmérséklet és az elhúzódó aszály az egész Európai Unióban érintette a növényeket, különösen a kukoricát és a napraforgómagot.