Gépészet

30 éves a MEGOSZ

Agrofórum Online

„Szükségünk van egy erős mezőgépiparra”

A Mezőgazdasági Gépgyártók Országos Szövetsége megalakulásának 30. évfordulója alkalmából 2021.10.19-én jubileumi ünnepséget tartott Lajosmizsén, ahol a meghívott mintegy 150 vendég előadásokat és köszöntőket hallgatott meg.

A vezetők is figyelmesen hallgatják az előadást

Csanádi Tamás, a Szövetség elnöke „Szükségünk van egy erős mezőgépiparra” címen tartott előadást. Bevezetőjében ismertette a mezőgazdaság fejlődési periódusait (Mezőgazdaság 1.0/2.0/3.0/4.0) és azok mezőgépgyártásra és iparfejlesztésre gyakorolt hatását. Áttekintve a fejlődés fokozatait az első vasekéktől a digitalizáció és mesterséges intelligencia világáig megállapította, hogy a versenyképes mezőgazdasági termelés elképzelhetetlen műszaki innováció nélkül, éppen ezért szükség van a magyar mezőgazdasági gépgyártásra, és annak folyamatos fejlesztésére.

Csanádi Tamás a MEGOSZ elnöke

Az előadásban kiemelésre került, hogy a tagvállalatok portfóliójába a következő nemzetközileg is versenyképes gyártmánycsoportok tartoznak:

  • talajművelő gépek,
  • vetőgépek,
  • talaj tápanyag-utánpótlás gépei,
  • különböző betakarító adapterek,
  • gabonatechnikai gépek,
  • anyagmozgató rakodógépek,
  • pótkocsik, szállító eszközök,
  • szálastakarmány-betakarító gépek,
  • erdészeti gépek,
  • speciális mezőgazdasági gépek.
A mezőgépipar kapcsolatrendszere az Irinyi tervben

A Szövetség tagvállalatai azonban nemcsak az említett gépek, hanem a precíziós technológiák (Digitroll, Videokontroll, AgroPilot, Ro-Sys, BPW Hungária, AgroVIR) terén is erősek.

A hazai mezőgépgyártó vállalatok zöme családi vállalkozás (pl. Huniper, Busa, FarmGép, Omikron, Sokoró, Renner, Komáromigép), amelyek gyorsan, rugalmasan képesek a helyi igények minőségi kielégítésére.  

Kiemelte azt is, hogy a hazánkban tevékenykedő külföldi tulajdonú gyártók közül számos (Claas, Linamar, BPW, Mc Hale, Fliegl) a fejlesztését is itt végzi, azaz nem pusztán bérgyártási tevékenységet folytat.

A Szövetség szervezésében a gazdák, termelők számára dinamikus kiadványsorozatot készítenek, amelyekben bemutatják a versenyképes technológiák megvalósítására alkalmas hazai gépeket, eszközöket.

A gépfejlesztés kapcsolatrendszere

Az előadásban kiemelésre került, hogy a MEGOSZ számára nagyon fontos a hazai piac, ezért a gyártmányok megjelenésének elősegítésére intelligens (digitális) magyar mezőgép-piactér kerül kialakításra, amelynek azonban egyelőre csak a béta verziója létezik.

A hazai piac befolyásolásának területén a következők figyelhetők meg:

  • A magyar élelmiszer-gazdaság erőteljes növekedési pályára állt;
  • Ez a mezőgép belpiac jelentős növekedéséhez vezet;
  • A jelenlegi támogatások fenntarthatóan erősítik az élelmiszer-gazdaságot;
  • A hazai mezőgépipar fejlődéséhez elengedhetetlen a hazai piac erősödése;
  • Különösen igaz ez a magyar tulajdonú KKV mezőgépgyártókra;
  • Mindez jól láthatóan export növekedést, külpiaci hasznot hoz a nemzetgazdaságnak.

Az előzőek megvalósulásának feltétele a piaci versenyhátrányok (kiállítások, tender-kiírások, hatósági engedélyek rendszere stb.) okainak megszüntetése.

A felvetett gondolatok kifejtése, megvitatása céljából jövő évben mezőgépészeti fórumot terveznek:

  • Az oktatásban és a komplex kutatásban való együttműködésről; MATE,
  • A termékpályák menti innováció szervezés témakörében; NÉBIH,
  • A digitalizációs fejlesztések összehangolásáról; Digitális Jólét Program,
  • Termelőkkel közös fejlesztési lehetőségekről; Agrostratégia,
  • A mezőgépek használati érték és fejlesztő vizsgálatairól; MATE Műszaki Intézet,
  • A mezőgazdasági technológiafejlesztés műszaki vonatkozásairól; GOSZ, MEGFOSZ.

Dr. Nagy István agrárminiszter előadásában kifejtette, hogy a komplex környezeti és versenyképességi kihívásoknak a mezőgazdaság akkor tud megfelelni, ha a gazdálkodók modernizálni tudják az alkalmazott technológiáikat. A tárcavezető szerint „a magyar gazdálkodók egyre nyitottabbak a technológiai fejlesztésekre és a korszerű technikai eszközök alkalmazására”. Magyarországon mintegy 150 vállalkozás mintegy 6 ezer alkalmazottja foglalkozik mezőgazdasági gépek gyártásával, közülük az ötven millió feletti árbevétellel rendelkező cégek száma meghaladja a hatvanat. Sok vállalkozás multinacionális cégek beszállítója, így Magyarország Közép-Európa egyik legnagyobb részegységeket gyártó bázisává vált.

Dr. Nagy István agrárminiszter

A tárcavezető hangsúlyozta: a géppiac bővülésében egyre fontosabb szerepet játszik a precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó eszközök iránti kereslet növekedése. A mezőgazdasági fejlődés következő fázisát a digitális technológia alkalmazása és a mesterséges intelligencia elterjedése jelentheti. Ezért a magyar kormány célja, hogy a digitalizáció, a precíziós gazdálkodás mérettől függetlenül minden gazdálkodó számára elérhetővé válhasson, éppen ezért ennek ösztönzése az idei évtől új támogatási célként jelent meg.

A kormány biztosítja a hazai mezőgépgyártók számára a folyamatos fejlődés lehetőségét, mert Magyarország akkor erős, ha minél több magyar tulajdonú vállalat alkalmaz korszerű zöld technológiát, és munkavállalóinak biztos megélhetést nyújtva világszínvonalú termékeket állít elő. Felhívta a figyelmet arra, hogy a támogatási felhívások 2021-2023 között összességében 700-750 milliárd forint körüli mezőgazdasági és élelmiszeripari gépvásárlást generálhatnak. 

Az előadások után került sor a partnerségi együttműködések ünnepélyes aláírására és a MEGOSZ oklevelek átadására:

  • Stratégiai együttműködés a hazai mezőgépgyártás eredményességének támogatására és versenyképességének növelésére: Agrárminisztérium – Mezőgépgyártók Országos Szövetsége;
  • Stratégiai megállapodás az innovatív megoldások alkalmazásának elősegítésére: Nemzeti Hidrogéntechnológiai Platform – Mezőgépgyártók Országos Szövetsége;
  • „Miniszteri elismerő oklevél” átadása – Dr. Nagy István miniszter, Agrárminisztérium;
  • Gravírozott dísztárgy és emléklap átadása – Harsányi Zsolt elnök, MEGFOSZ;
A MEGFOSZ ajándéka
  • Gravírozott váza átadása-  Zahorán Zalán vezérigazgató-helyettes (KITE Zrt);
  • Emléklap átadása – Dr. Bíró István dékán MEGOSZ FB tag és Véha Antal professzor Szegedi Egyetem Mérnöki Kar;
Dr. Fenyvesi László főtitkár, Csanádi Tamás elnök, Lőrincz László korábbi elnök, Dr. Nagy István miniszter
  • A „Magyar mezőgazdasági-gép gyártásért” kitüntető érem átadása – Lőrincz László korábbi elnök, Gyurácz Ferenc alapító igazgató;
  • Oklevél átadása az eredményes szövetségi munkáért – BPW Hungária Kft.
Dr. Fenyvesi László főtitkár, Csanádi Tamás elnök, Varga Lajos (BPW Hungária Kft.), Dr. Nagy István miniszter
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Évszaktól, időjárástól függetlenül a KITE Jet-tel Ön nyer!

2025. április 7. 16:10

A mai változó piaci körülmények között az inputköltségek kezelése kritikus fontosságú. A nitrogén az egyik legdrágább inputanyag.

Kezd magára találni a hazai mezőgazdasági pótkocsipiac

2025. április 7. 08:10

Összesen 172 új mezőgazdasági pótkocsit helyeztek forgalomba 2025 első negyedévében Magyarországon.

Extrém rendfelszedési kapacitás, egyedülállóan nagy kamranyomás, villámgyors bálaürítés

2025. március 26. 16:10

A John Deere a szálastakarmány-betakarítás terén is törekedett arra, hogy minden gazdasághoz igazodva ideális bálázót tudjon kínálni.

Gabonahűtés vagy -szárítás? Most pályázati forrásból fejleszthet!

2025. március 13. 16:10

A „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésére” kiírt pályázatokba bekerült a gabonahűtés technológiája is.

Claas – Carraro együttműködés az ültetvénytraktor-gyártásban

2022. február 24. 05:36

A korábbi együttműködés most új szintre emelkedik azt követően, hogy aláírták a Claas és a Carraro Group stratégiai együttműködési szerződést.

CLAAS roadshow a BME-n

2019. november 28. 04:54

A BME Sportközpont mögötti területen az érdeklődők első kézből szerezhettek információkat a 2020-as CLAAS UniTech mérnökversenyről.

Krone és Lemken robotok már a szántóföldön

2022. június 1. 06:37

A mezőgépipar a kihívásokra számos válasszal készül: a gépkezelő munkáját segítő megoldások, gépoptimalizálás, precíziós mezőgazdasági technológiák és végül többféle autonóm gépi megoldás. Ezek közül különösen fontos a robottraktorok fejlesztése.

Vermeer innovációk a szálastakarmány-betakarításban

2021. augusztus 1. 05:43

Kent Thompson (a Vermeer kutatási és fejlesztési vezetője) szerint a cég legfontosabb feladata olyan megoldások kidolgozása, amelyek segítik a farmereket a takarmánybetakarítás hatékonyságának növelésében.