Az UNL növénykutatói és biotechnológiai mérnökei által kifejlesztett Flex-Ro, a legújabb autonóm robot egy egyhektáros tesztparcellán mutatta meg, mit tud.
Az UNL növénykutatói és a biotechnológiai rendszerrel foglalkozó mérnökök közösen hoztak létre egy olyan eszközt, amely a beépített szenzorokon keresztül képes adatokat gyűjteni, és olyan adatokat mérni, mint például a fényvisszaverő képesség, a növény magassága, a hőmérséklet és a páratartalom.
Ezt az automatizált rendszert Flex-Ro néven ismerik, ami a Flexible Robot rövidítése, és amelyet az UNL Biológiai Rendszerek Mérnöki Tanszéke fejlesztett ki. Az autonóm Flex-Ro idén nyáron indult el először a szántóföldön.
A Flex-Ro egy kisebb méretű traktor, amely számos szenzorral rendelkezik, hogy a fenotípusos mérések elvégzéséhez a talajszinthez közelebbi adatokat mérhessen.
A kutatócsoport célkitűzése ebben az évben az, hogy „a fedélzeti szenzorok, például egy RGB (piros, zöld, kék) kamera, egy spektrométer a fényvisszaverődés mérésére, hőmérséklet- és páratartalom-érzékelők, valamint ultrahangos érzékelők segítségével gyűjtsön fenotípus-adatokat a magasság méréséhez, miközben összehasonlítja azokat a Spidercam által végzett mérésekkel”.
A Flex-Ro-t több felhasználási területre szánják, ezért moduláris felépítésű. Az ágazati partnerként együttműködő Farmobile lehetővé teszi a csapat számára, hogy nyomon kövesse és visszajátssza a Flex-Ro robot útvonalait a terepen.
A Flex-Ro robot vezérlésének felépítése lehetővé teszi számos, a polcról beszerezhető műszaki termék egyszerű integrálását. A csapat idővel a Flex-Ro-t takarónövények vetéséhez kívánja használni egy vetőmagtartály felszerelésével.
Santosh Pitla elmondta, hogy terveik szerint a gépek teljesen autonómok lesznek, miközben egy ember felügyeli őket. A Flex-Ro akadályérzékelőkkel van ellátva, hogy a robot ne fusson bele tárgyakba, és utánfutóval kellene a szántóföldre szállítani.
A kutatócsoport úgy véli, hogy a Flex-Ro olyan eszköz lehet, amely a jövőben a néhány hektárnyi parcellával rendelkező kutatók mellett a több ezer hektárnyi földet művelő gazdáknak is segítséget nyújthat. Mielőtt azonban ez megvalósulhatna, néhány akadály még leküzdésre vár. Több valódi szántóföldi tesztelésre van szükség, mielőtt a csapat megteheti a következő lépést.