Gépészet

Rugalmasan használható robot mutatkozott be egy egyhektáros tesztparcellán

Agrofórum Online

 Az UNL növénykutatói és biotechnológiai mérnökei által kifejlesztett Flex-Ro, a legújabb autonóm robot egy egyhektáros tesztparcellán mutatta meg, mit tud.

Az UNL növénykutatói és a biotechnológiai rendszerrel foglalkozó mérnökök közösen hoztak létre egy olyan eszközt, amely a beépített szenzorokon keresztül képes adatokat gyűjteni, és olyan adatokat mérni, mint például a fényvisszaverő képesség, a növény magassága, a hőmérséklet és a páratartalom.

Ezt az automatizált rendszert Flex-Ro néven ismerik, ami a Flexible Robot rövidítése, és amelyet az UNL Biológiai Rendszerek Mérnöki Tanszéke fejlesztett ki. Az autonóm Flex-Ro idén nyáron indult el először a szántóföldön.

A Flex-Ro egy kisebb méretű traktor, amely számos szenzorral rendelkezik, hogy a fenotípusos mérések elvégzéséhez a talajszinthez közelebbi adatokat mérhessen.

A kutatócsoport célkitűzése ebben az évben az, hogy „a fedélzeti szenzorok, például egy RGB (piros, zöld, kék) kamera, egy spektrométer a fényvisszaverődés mérésére, hőmérséklet- és páratartalom-érzékelők, valamint ultrahangos érzékelők segítségével gyűjtsön fenotípus-adatokat a magasság méréséhez, miközben összehasonlítja azokat a Spidercam által végzett mérésekkel”.

A Flex-Ro-t több felhasználási területre szánják, ezért moduláris felépítésű. Az ágazati partnerként együttműködő Farmobile lehetővé teszi a csapat számára, hogy nyomon kövesse és visszajátssza a Flex-Ro robot útvonalait a terepen.

A Flex-Ro robot vezérlésének felépítése lehetővé teszi számos, a polcról beszerezhető műszaki termék egyszerű integrálását. A csapat idővel a Flex-Ro-t takarónövények vetéséhez kívánja használni egy vetőmagtartály felszerelésével.

Santosh Pitla elmondta, hogy terveik szerint a gépek teljesen autonómok lesznek, miközben egy ember felügyeli őket. A Flex-Ro akadályérzékelőkkel van ellátva, hogy a robot ne fusson bele tárgyakba, és utánfutóval kellene a szántóföldre szállítani.

A kutatócsoport úgy véli, hogy a Flex-Ro olyan eszköz lehet, amely a jövőben a néhány hektárnyi parcellával rendelkező kutatók mellett a több ezer hektárnyi földet művelő gazdáknak is segítséget nyújthat. Mielőtt azonban ez megvalósulhatna, néhány akadály még leküzdésre vár. Több valódi szántóföldi tesztelésre van szükség, mielőtt a csapat megteheti a következő lépést.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nagy tömeghez extratartós gumiabroncsot

2024. december 16. 16:10

Legelőször az Alliance VF750/50R26, VF650/65R38 és VF620/70R46 méretek lesznek azonnali hatállyal elérhetők.

Terepre tervezve: újdonság érkezett a John Deere-től

2024. december 12. 16:10

Számos feladat végrehajtása hatékonyabbá válik az új Gator XUV 875M géppel, amely mostantól nagyobb rakodókapacitást, több kényelmet kínál.

Jön az AGROmashEXPO 2025!

2024. december 12. 12:40

2025-ben ismét megnyitja kapuit hazánk legjelentősebb mezőgazdasági eseménye, a 43. AGROmashEXPO kiállítás és vásár.

Megújult szervizháttér az AGRI CS Magyarországnál

2024. december 11. 10:40

A Case IH kizárólagos magyar márkakereskedőjeként az AGRI CS Magyarország Kft. számos jelentős átalakulással fut neki 2025-nek.

Mire jó egy fajgazdag takarónövény keverék az ültetvényünkben?

2021. június 26. 15:12

Vegyünk példaként egy fajgazdag takarónövény keveréket, melynek összeállításakor speciálisan a szőlő- és gyümölcsültetvények ökológiai sokszínűségének, biodiverzitásának növelése volt a cél. Ennek megfelelően a keverék többféle növénycsaládból származó, egyéves, kétéves és évelő fajokat is tartalmaz.

Tapasztalatok egy kiforrott termesztési rendszerről - Tanulmányút az Egyesült Államokban

2018. november 7. 12:36

Az Egyesült Államokban a precíziós gazdálkodásnak már „múltja” van, ennek köszönhetően termőzóna-lehatárolásnál a hozamtérképek sorozatára alapozhatnak. A drónokkal, multi- és hiperspektrális kamerákkal minden egyetem intenzíven kísérletezik, több cég komoly, igazi hightech szolgáltatást épít rájuk.

Középpontban a talajtakarásos parlag

2023. október 29. 15:10

Jövőre módosulnak a HMKÁ 8-ban elszámolható, talajtakarással rendelkező parlagterületek feltételei. Ezért a gazdálkodóknak különös figyelmet kell fordítaniuk a vetésváltási szabályokra.

Mi lehet jobb a mulcsozásnál? Máris mutatjuk!

2024. november 26. 05:40

Az egész talajtakarás azzal kezdődik, hogy nem szabad forgatni a talajt, csak inkább levegőztetni.