Egy évtized múlva a mesterséges intelligencia a mainál sokkal biztonságosabb munkakörnyezetet teremt a mezőgazdaságban, emberéletek százait, ezreit védve meg. A hogyanra egy észak-írországi fejlesztés adja meg a választ.
Egy évtized múlva a mesterséges intelligencia a mainál sokkal biztonságosabb munkakörnyezetet teremt a mezőgazdaságban, emberéletek százait, ezreit védve meg. A hogyanra egy észak-írországi fejlesztés adja meg a választ.
A mesterséges intelligencia (AI) napjaink egyik kulcskifejezése lett, köszönhetően – egyebek mellett – a ChatGPT nevű chatbotnak, amelyet az amerikai OpenAI kutatólaboratórium fejlesztett ki. Elképesztő mértékben növekvő népszerűségét elsősorban annak köszönheti, hogy szinte „emberi” tulajdonságokkal van felvértezve. A vele való „beszélgetések” során nem lehet érzékelni, hogy egy gépi tanuláson alapuló nyelvi modellel állunk szemben.
Ugyancsak a mesterséges intelligenciát hívta segítségül a Machine Eye nevű észak-írországi cég, amely a biztonságosabb munkakörnyezet megteremtését tűzte ki célul az AI alkalmazásával, a mezőgazdasági és más off-highway gépek terén. A gazdaságok, telepek, üzemek veszélyes munkahelyeknek számítanak, ahol kiemelten fontos az emberi élet és egészség megóvása.
A Machine Eye intelligens biztonsági rendszere a számítógépes képfeldolgozáson, információszerzésen alapul, és lehetővé teszi, hogy a traktorokkal, rakodógépekkel, villás targoncákkal és kotrógépekkel (és azok körül) dolgozó személyek biztonsága ne kerüljön veszélybe.
A mesterséges intelligencia a deep learning (mesterséges neurális hálózatokon alapuló mély gépi tanulás) által valós időben azonosítja az adott területen dolgozó embereket, és képes megérteni, előre jelezni a gépekkel való interakciójukat. Ezáltal hatékonyabb, biztonságosabb munkakörnyezet megteremtésére kínál lehetőséget.
Mit is jelent mindez? Például azt, hogy a rendszer értelmezni próbálja a gépek közelében mozgó emberek viselkedését, megpróbálja előre kikalkulálni a mozgásukat, cselekedeteiket, szándékaikat, és így már sokkal könnyebb elkerülni a lehetséges veszélyeket, kockázatokat. Ha úgy véli, balesetveszélyes helyzet kialakulására van esély, akkor azonnal riasztja az adott gép kezelőjét (vizuális és hangjelzésekkel), így a bajok megelőzhetők.
2021–2022-ben egyedül az Egyesült Királyságban 123 személy halt meg munkahelyi baleset következtében, de a Machine Eye fejlesztéséhez hasonló rendszerekkel ez a szám minimalizálható lehetne. Az autonóm (önműködő) gépek rohamos terjedésével a potenciális veszélyhelyzetek száma alighanem növekedni fog, vagyis az efféle megoldásokra még nagyobb lesz a kereslet.
„Vegyünk például egy markológépet, amelynél meglehetősen sok vakfolttal találkozhatunk, ugyanakkor rendkívül gyorsan mozog. A kezelője ismétlődő feladatsorokat végez, sokszor szűk területen, ez pedig az arra járó személyre fokozott kockázatot jelent. Mi történik, ha a kezelő nem látja az illetőt, vagy ha csökken az ébersége? A számítógép óriási előnye, hogy sohasem fárad el”
– mutatott rá egy fontos tényezőre Brendan Digney, a 2018-ban alapított Machine Eye vezetője. Ő úgy látja, hogy az efféle rendszerek egy évtized múlva már nem opcionális extrák, hanem az alapfelszereltség részei lesznek a mezőgazdasági és építőipari gépekben.