Az Agritecnica 2022 kiállítás a járványhelyzet következtében elmarad, de a benevezett termékek díjazása megtörtént. A 164 benyújtott pályázatot a DLG által felkért zsűri értékelte és egy arany-, valamint 16 ezüstérmet osztott ki. Jelen körülmények között az aranyérmes terméket mutatjuk be, a többi díjazott ismertetésére később kerül sor.
A NEXAT-Systemtraktor tulajdonképpen egy nagy fesztávolságú önjáró eszközhordozó platform, amelyben az egyes munkagépek cseréjével a teljes növénytermesztési feladatsor megvalósítható.
Az erőgépek általi káros talajtaposás elkerülése már több száz éves álma a mezőgéptervezőknek. Az első megoldások a gőzgépes időkből származnak, amikor a tábla két végén elhelyezkedő gőzlokomobilok által vontatott billenő ekével taposás nélkül szántották fel a területet.
A mezőgazdaság gépesítésének eredményeként megjelentek a különféle traktoros munkagépcsoportok, amelyek viszont a termelés során szinte egyetlen négyzetcenti területet sem hagytak taposási nyom nélkül.
Ezen a helyzeten kívántak javítani a művelőnyomos termelési rendszer, illetve a gantry (nagy fesztávolságú eszközhordozó) technológia kifejlesztői.
Az aranyérmes NEXAT platform tulajdonképpen a XXI. század technikai lehetőségeinek integrálásával e törekvések csúcseredményét jelképezi.
A NEXAT platformot a NEXAT GmbH és a Kalverkamp Innovation GmbH (Niedersachsenpark, Rieste) több éves fejlesztési programjuk eredményeként hozták létre. Az “all-in-one system tractor” elektromos hajtású nagy fesztávolságú eszközhordozó a talajművelés-vetés-növényvédelem-betakarítás műveleteinek megvalósítására alkalmas. Az önjáró eszközhordozó gyorscsatlakozó rendszere teszi lehetővé az egyes moduláris felépítésű munkagépek hatékony cseréjét. A platform 6-24 m munkaszélességű változatai lehetővé teszik a szabályozott forgalmú növénytermesztés (Controlled Traffic Farming, CTF) megvalósítását, és készek az autonóm alkalmazásra.
A NEXAT platform egy autonóm működésű gép, amelynek a vezetőfülkéje 2700 fokban képes körülfordulni a megfelelő rálátás érdekében. A munkagép-modulok négy elektromos hajtású gumihevederes járószerkezet között helyezkednek el. Az automatikus működésű platform járószerkezetei a szállítási helyzethez 900-kal elfordíthatók és kézi vezérléssel kormányozhatók.
A platform erőforrását jelenleg az egyenként 400 kW/545 LE teljesítményű, két dízelmotor által működtetett generátor biztosítja. A tervekben, alternatívaként hajtóanyag-cellás hajtásrendszer is szerepel.
A NexCo kombájn modul 5,8 m hosszú rotorjának keresztirányú beépítésével új innovatív cséplési folyamatot lehetett létrehozni. A rotor a beérkező anyagáramot két irányba választja szét, ezáltal 130-200 t/h teljesítményt lehetett elérni, amely durván kétszerese a hagyományos megoldásnak. A szalma és törek elosztását a két szalmaaprító egyenletesen teríti a 14 m munkaszélességben.
A kicsépelt szemek egy 36 m3 űrtartalmú gyűjtőtartályba kerülnek, amelynek mérete elegendő nagy egy normál hosszúságú táblához, ezért átrakó kocsi használata nem szükséges. A táblavégi ürítés 600 l/s teljesítménnyel akár egy perc alatt végrehajtható. A NEXAT-NexCo kombináció a betakarítás új dimenzióját valósítja meg, miközben a platform a betakarítás előtt és után egész évben használható.
A NEXAT működési rendszeréből adódóan a termőterület 95%-án nem lép fel káros talajtömörítés, amelynek eredményeként a termőképesség maximálható, és érvényesülhet a talaj és környezet védelme. További előnyt jelent a talaj humusztartalmának növekedése, a CO2 kibocsátás csökkentése és a terület szél, illetve vízerózió ellenálló képessége.
Felix Kalverkamp (Managing Director) szerint a fejlesztés indításától kezdve az ökonómiai és ökológiai szempontok voltak a meghatározók. A moduláris koncepcióval elérhető táblán belüli műveletszám minimalizálás eredményeként a költség és az energia felhasználás 20-40%-kal csökken a hagyományos műveléshez viszonyítva. A terméseredmények is nagyobbak (10-20%), és az idő- és élőmunka-megtakarítást is figyelembe véve, akár 20-50%-os nyereségnövekedés is elérhető.
Az ökológiai szempontokat tekintve a legfontosabb, hogy a platform elektromos hajtásrendszerrel rendelkezik, amelynek erőforrása hidrogén alapú hajtóanyag-cella lehet. A rendszer klímasemleges működését a NEXAT cég több éves kísérlete is bizonyította. Vagyis elmondható, hogy ez nem csupán egy vízió, hanem a gyakorlatban sikeresen használható rendszer, amelyet egy hároméves valós körülmények között, kiválasztott farmerek által végrehajtott teszt is bizonyított.
A NEXAT projekt nem egyedi próbálkozás, hanem a vezető mezőgépgyártókkal szoros együttműködésben megvalósított fejlesztési program. A svéd Vaderstad cég, amely vezető szerepet játszik a talajművelő- és vetőgép területen, például egy speciális modult fejlesztett, amelyet beépít az új növénytermesztési rendszerbe.
A NEXAT társaságot az 50 éves tapasztalattal rendelkező Kalverkamp Innovation GmbH alapította 2017-ben kimondottan azért, hogy kifejlessze, gyártsa és forgalmazza az új növénytermesztési rendszerét.
Forrás:
https://www.nexat.de/en/nexat-wins-gold-medal-at-the-dlg-innovation-award-2022/