Gépészet

A Pöttinger kibővítette ekeportfólióját

Agrofórum Online

Az eke továbbra is fontos szerepet tölt be a szántóföldi növénytermesztésben. Jelzi ezt az is, hogy az utóbbi időben új konstrukciók jelentek meg az európai piacon. Néhány héttel ezelőtt az Amazone mutatta be új ekéjét, amelyet a 400 LE teljesítményű traktorokhoz ajánlanak. A Pöttinger cég most ezt is felülmúlta, mert az új ekéjével az 500 LE teljesítménykategóriát célozta meg.

A Pöttinger cég portfóliójában megtalálhatók a forgatásos és forgatás nélküli talajművelési rendszerhez szükséges munkagépek egyaránt. A szántóföldi gépesítés specialistájaként a cég figyelemmel kíséri a forgatásos talajművelés technológiájának változásait, ezért több éves kísérletek és fejlesztési munkálatok eredményeként az új SERVO T 6000 féligfüggesztett típussal kibővítette ekeválasztékát.

SERVO T 6000 féligfüggesztett eke

Az új féligfüggesztett ekecsalád két alapváltozatból áll. A Standard és Plus verzió 6-9 eketestes, a Nova és Nova Plus verzió 6-8 eketestes típusokat tartalmaz. A Nova és Nova Plus ekék a biztonságos, károsodás nélküli folyamatos munkavégzés érdekében, hidraulikus túlterhelés elleni védelemmel rendelkeznek, amelynek nyitó terhelése szabályozható max. 2200 kg-ig. A megoldást Európában kő elleni védelemnek nevezik. Magyarországon a köves területek nem jellemzőek, de a száraz állapotú nehéz agyag talajokon a túlterhelés elleni védelem nagyon fontos.

Túlterhelés esetén az eketest kiemelkedik

Az új ekék eketest osztástávolsága 102 cm, szabad keretmagassága 80 cm, de opcióként 90 cm is választható. Ezek a paraméterek lehetővé teszik a nagy mennyiségű tarlómaradványok által borított területek megfelelő művelését.

Az eketestek jól forgatnak

A SERVO T 6000 ekék TACTION CONTROL rendszerével megvalósítható a tömegáthelyezés. Ez azt jelenti, hogy max. 1100 kg pluszterhelést lehet a traktor hátsó tengelyére átszármaztatni, növelve ezzel a vonóképességet. Ennek eredményeként a kerékcsuszás minimalizálható, ugyanakkor a hajtóanyag-fogyasztás akár 3,5 liter/ha mértékben csökkenthető. A kerékcsúszás elmaradásával a hátsó kerekek általi talajfelszín-nyírás sem jelentkezik, vagyis a talajállapot nem romlik. A tömegáthelyezés további előnye, hogy nem szükséges a hátsó keréken póttömeg alkalmazása.

Az új SERVO T 6000 ekéken kevesebb a zsírzó pont, ezért a karbantartás is egyszerűbb. A forgáspontok DURASTAR minőségűek, aminek eredményeként az élettartam növekszik, az üzemeltetés költséghatékonyabb.

A traktorok teljesítménye és mérete folyamatosan nő, aminek következtében változnak a munkagép függesztési paraméterek is. Ezért a pontos csatlakoztatás érdekében a Pöttinger a SERVO T 6000 kapcsolási paramétereit optimalizálta. A féligfüggesztett eke függesztőtengelyén kétféle csatlakozófület alakítottak ki, amellyel precíz kapcsolat hozható létre minden figyelembe vehető traktorhoz. Az eke hosszú vonórúdja lehetővé teszi a fordulási manőverek megfelelő megvalósítását.

Az új eke előnyös konstrukciós megoldásai megkönnyítik a szükséges beállítási műveletek gyors végrehajtását. A pontos munkamélység beállítása a mélységhatároló-szállító kerék mechanizmusával történik. Az első eketest fogásszélességének beállítása csavarorsós vagy hidraulikus megoldással (opciós lehetőség) valósítható meg. A Nova és Nova Plus változatoknál a talajadottságokhoz, illetve a traktorteljesítményhez igazodó munkaszélesség változtatás hidraulikus munkahengerrel lehetséges. A Nova változatok hidraulikus túlterhelés elleni védelmére szolgáló hidraulikus hengerek nyomásának szabályozása a vezetőfülkéből történik.

Az eke keretének robusztus kialakítása és a Nova változatok túlterhelés elleni kivitele lehetővé teszi az eke folyamatos munkavégzését változó körülmények között is. Az eke igény szerinti beállítása a hidraulikus rendszer segítségével könnyen és gyorsan végrehajtható. Ezáltal a megkívánt munkaminőség elérése, a tarlómaradványok tökéletes bedolgozása sikeresen megvalósítható.

Forrás: PÖTTINGER Landtechnik GmbH

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kubota Országos Tavaszi Demó 2025 – Ültetvényekben a Két-KATA gépei!

2025. június 30. 14:10

Májusban országjáró turné keretében öt helyszínen, élőben lehetett megtekinteni a Kubota ültetvénytechnológia legjobbjait.

Lemken munkagépekkel a tarló megmunkálásáért

2025. június 28. 14:10

A tarlóművelés hatékony eszköze lehet a talajkímélő, mulcsos technológia. A LEMKEN intelligens gépláncai segítik ebben a gazdákat.

John Deere: új generációs körbálázók a piacon

2025. június 19. 16:10

A John Deere új körbálázói intelligens vezérléssel és precíziós technológiával forradalmasítják a bálázást.

Jobb megelőzni, mint a szántóföldön bajlódni – gépfelkészítés profi módon

2025. június 13. 14:10

A modern gépek esetében különösen felértékelődik a professzionális szervizháttér és alkatrész-ellátás. Az AGROTEC csapata ezzel tisztában van.

Hogyan védekezhetünk a gyümölcsösben a mezei pocok ellen?

2023. november 27. 04:36

Van egy házikerti gyümölcsösöm külterületen, közel 50 fával, ősszel vettem észre, hogy tele van apró lyukakkal a földje, mezei pocokra gyanakszom. Hogyan védekezhetek ellene, vagy vállalkozóval végeztessem el az irtási munkát?

A mezei pocok elleni védekezés a no-till technológia egyik legnehezebb eleme? (VIDEÓ)

2020. március 20. 20:10

Február elején két helyszínen, Siófokon és Kecskeméten rendezte meg a IV. AgroFIELD Akadémia Konferenciát az Agrofil-SZMI Kft. A számos gyakorlati szempontból hasznos és érdekes téma mellett ezúttal egy igazán úttörő technológiai megoldás is helyet kapott az előadások sorában; a minimum till, illetve a no-till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési módszer.

Idén is újdonsággal állt elő a Güttler

2023. február 6. 11:13

A Güttler 2023-ban vezeti be a MasterCut 600 vágóhengert.

Talajdegradációs folyamatok: szélerózió (defláció)

2023. szeptember 5. 06:40

Talajpusztulást nemcsak a víz válthat ki, hanem előidézheti a szél is. Ezt deflációnak nevezzük.