A hazai mezőgépgyártókat bemutató cikksorozatunkban ezúttal Debrecenbe kalauzoljuk olvasóinkat, ahol a vontatott és önjáró, szántóföldi és ültetvényekben használatos permetezők gyártása mellett a csávázó gépeikről is ismert Farmgép Kft. történetéről és tevékenységéről ültünk le Gyökös Zsolt kereskedelmi vezetővel beszélgetni.
Kedves Zsolt, a Kertitox permetezőgépek mára már méltán ismertek nem csak hazai, hanem külföldi gazdálkodók körében is. Azonban magáról a gyártó cégről talán kevesebb szó esik a mindennapokban. Kérlek, ezért a beszélgetésünk elején röviden foglald össze, honnan és mikor indultatok!
A Farmgép Kft. eredete az egykor szebb napokat megélt, az 1960-as évektől a rendszerváltásig cégünk székhelyén működő, növényvédő gépek gyártására specializálódott Debreceni Mezőgazdasági Gépgyártó Vállalathoz (DMG) köthető, melynek édesapám volt a fejlesztési osztályvezetője, aki így a permetező- és csávázó gépek fejlesztéséért felelt.
Rendszerváltáskor, az orosz felvevő piac egyik napról a másikra bekövetkező megszűnésével a gyár akkori vezetői nem látták esélyét a növényvédő gépek további gyártásának, ugyanakkor adott volt a szakképzett munkaerő- és mérnökállomány. Édesapám, felismerve a lehetőséget, belevágott az üzem privatizációjába, és átmeneti két év után 1991-ben Farmgép Kft. néven, immár családi vállalkozásként, a korábbi évtizedek során a DMG által gyártott és bejáratott Kertitox és Mobitox márkaneveket megtartva, és levédve indítottuk újra a termelést, valamint a termékpaletta továbbfejlesztését.
Egyből sikertörténetről beszélhetünk?
Az indulás utáni első éveink nehezek voltak. Mint említettem a korábbi nagy orosz felvevőpiaccal nem számolhattunk, emellett a visszafogott hazai értékesítéseken kívül még a volt KGST országokba irányult néminemű forgalmunk.
Mi és mikor hozta meg Önöknek az áttörést?
Már a kezdeti években is úgy láttuk, hogy nyugati irányba kellene nyitnunk. Ezen elképzeléseinkben és cégünk életében jelentős mérföldkövet jelentett az 1998-as esztendő. Ugyanis abban az évben kapcsolatba kerültünk a CASE IH-val, amely akkor vette meg Anglia egyik legjobb permetezőgépgyárát, és a kínálatbővítés érdekében velünk is elkezdett permetező gépeket gyártatni. A lelkünket nem adtuk „el teljesen”, és a bérgyártás mellett a saját permetező gépeinket (leginkább 1000-2000 literes függesztett és 2000-2500 literes vonatatott szántóföldi permetezők) is szép számban vásárolta tőlünk a CASE IH.
Amikor aztán a New Holland Angliában „bekebelezte” a CASE IH-t, az egész permetező üzletágat leépítette.
Az volt a szerencsénk, hogy az angol piacon a gépkereskedelem nem úgy működött és működik napjainkban sem, mint nálunk. Azaz nem elterjedt, hogy a gépkereskedőknél az ekétől az önjáró permetezőig szinte a teljes mezőgazdasági termékpaletta megtalálható, hanem van, aki csak talajművelő gépeket és van aki, csak permetezőket árul, de abból mindenfélét.
Így a korábbi CASE IH permetező gépek nélkül maradt, növényvédő gépekre specializálódott dílerek ismerve az általunk biztosított beszállítói minőséget közvetlenül a mi termékeinket kezdték forgalmazni. Számunkra ez Angliában kettős hasznot jelentett, ugyanis nemcsak az értékesítési árbevételünk lett nagyobb, hanem a kereskedőkkel is egy közvetlenebb partneri viszonyt tudtunk kialakítani.
A kezdeti években mely gépek voltak a „slágertermékek”, és milyen irányban változott azóta a permetezőgép gyártásuk?
Indulást követően a függesztett, kisebb méretű, 50 hektáros gazdaságok igényeit kielégítő egyszerű permetezőink voltak a legkeresettebbek. Mindez napjainkra nagyban megváltozott, és mára már függesztett permetezőket alig értékesítünk, és ha igen, akkor is csak 2-3000 literes tartályúakat.
Mindez a gazdálkodás színvonalának emelkedésével párhuzamos megnövekedett gazdálkodói igényekkel magyarázható.
Napjainkra teljes palettával rendelkezünk, mondhatni mind szántóföldre, mind gyümölcsösökbe, szőlőkbe a golfpálya méretű permetezőtől az 5000 literes, önjáró permetezőig ki tudjuk elégíteni a vevői igényeket.
Porfestésre váró szerkezetkész szórókeretek
Mely cégek számítanak a legnagyobb belföldi konkurensüknek?
Számunkra a legnagyobb belföldi konkurencia a külföld, bár a termelők egyre inkább felismerik, hogy ha termékeinket Angliába, Németországba, Észtországba, Lettországba, Litvániába, Bulgáriába, Szlovákiába, Csehországba és Romániába is értékesíteni tudjuk, akkor gépeink nem is lehetnek olyan rosszak, ráadásul azzal az előnnyel is rendelkezünk, hogy a szükséges alkatrészek is azonnal helyben rendelkezésre állnak.
Hogyan oszlik meg az értékesítésük a bel-, ill. külföldi vevők között?
Jelenleg fele-fele arányban értékesítünk hazai és exportpiacra. Itthon részben direkt értékesítéssel, részben kereskedőkön keresztül jutunk el a végfelhasználókhoz.
Kanyarodjunk vissza az angol értékesítéshez egy kérdés erejéig! A márkanév ugyanaz Angliában is, mint a hazai piacon?
Nem, ott a termékeink FarmGEM néven ismertek, ugyanis a GEM volt az a permetezőgépgyár, amit annak idején a CASE IH felvásárolt.
Milyen dolgozói létszámmal elégítették ki az induláskor és biztosítják napjainkban a piaci igényeket?
Kezdetben húsz fővel indultunk, jelenleg pedig 55 fő dolgozik nálunk, de több alvállalkozóval és számos beszállítóval kapcsolatban állunk, pl. a permetlé tartályok, szivattyúk, fúvókák, vagy akár a festés terén.
4 tervezőmérnökünk folyamatosan a fejlesztéseinken dolgozik a felhasználók, és a családtagjaink (édesapám és öcsém) szakmai visszajelzései alapján, ugyanis csak úgy lehet piacra lépni, hogy ha biztosak vagyunk a termékeink minőségében. Ráadásul a garanciális javításokat is valamennyi országba mi látjuk el, innen utaznak ki a szervizes szakembereink, vagyis biztosnak kell lennünk abban, hogy miért vállalunk garanciát. Komolyabb meghibásodásra még nem is akadt példa.
Vajon mit terveznek épp?
Családi vállalkozásról révén szó, hogyan oszlanak meg a családtagok közötti feladatok?
Édesapám még most is a tervezéssel foglalkozik, öcsém a gyártásért felelős, én pedig agrármérnök és növényvédő szakmérnökként elsősorban a kereskedelemért, de gyakorló gazdálkodóként én is hozzájárulok gépeink szakmai ellenőrzéséhez.
Melyek most a legkeresettebb termékeik?
A felhasznált ventilátortól és a keretszélességtől függetlenül manapság a 3000 literes vontatott szántóföldi és a 2000 literes ültetvénypermetezőink a legkeresettebbek, melyekből kb. évente 250 darabot értékesítünk. Árak tekintetében az önjáró permetezők terén nem tudunk igazán a hazai piacon labdába rúgni, ugyanis az alapgépet nem mi gyártjuk, hanem a FarmGEM csoport egyik – amúgy neves – tagvállalata, így nem igazán vagyunk olcsók.
Félkész vontatott szántóföldi permetező
A permetezések eredményességénél nagyon sok múlik a kijuttatás-technikán, gondolok itt a fúvókákra. Önök mely gyártók termékeit használják?
A minőséget szem előtt tartva alapvetően a hazai piacra TeeJet, míg az angol piacra Hypro termékeket építünk be gépeinkbe.
Miért éri meg a gazdálkodóknak permetező gép vásárlása esetén a Farmgép mellett döntenie?
Azért, mert a vevői egyedi igények szerint is tudunk gépet készíteni, bár elég széles az opciós listánk, amiből kiválasztható az ideális megoldás. Emellett rövid határidejű az alkatrészellátásunk, árban pedig akár 30%-kal is olcsóbbak tudunk lenni a versenytársainknál.
Nem utolsó sorban pedig széles termékpalettával rendelkezünk, a szántóföldi felhasználástól a kertészeti kultúrákig minden géptípus megtalálható nálunk.
A beszélgetés lezárásához közeledve beszéljünk egy kicsit arról, hogy napjainkban milyen irányba haladnak a fejlesztéseik, ill. milyen újdonságokat várhatnak a közeljövőben a gazdálkodók Önöktől!
A precíziós gazdálkodás által támasztott igényeknek igyekszünk minél inkább megfelelni, szem előtt tartva a hatékonyság növelést, a környezet szennyezés csökkentését és a felhasznált növényvédő szer takarékosságot. E téren fejlesztéseink a Müller Elektronik GmbH megoldását felhasználva a szórófejenkénti szakaszolás irányába mutatnak, melynek első kézzel fogható eredményeit a nagyközönség az idei AGROmashEXPO alatt meg is tekinthette standunkon.
Emellett nagyobb szilárdságú acélokat felhasználva a keretszélesség terén zajlanak fejlesztéseink, hogy az eddigi 32 után már 36-40 méteres keretszélességben is tudjunk permetezőket kínálni.
Szórókeretek porfestés után, már felszerelésre várva
Továbbá a csávázó gépek gyártása terén is nagyon jó eredményeket értünk el, valamint fő „csapásirányok” mellett egy-két kisebb volumenű termékkel, pl. kísérleti parcella-permetezők, közúti padkapermetezők, vasúti sínpálya permetezők, vagy éppen a 120 ezer hektáron gazdálkodó ukrán partnerünk számára egyedi 6000 literes gumihevederes permetező gyártásával is foglalkozunk.
MÁV-nak készülő vasúti sínpálya permetező
A 4500 m2-es termelő részlegünkből 2500 fedett. Távlati fejlesztési terveinkben – megfelelő pályázati háttér esetén – új üzemcsarnok építése is szerepel, ugyanis az évek során a jelenlegi területünket kinőttük, a kész gépeinket már egy bérelt területen tároljuk. Az adott géptípusainkat általában 10-es, 20-as szériákban gyártjuk. Készletezés nincs nálunk, a megrendelőnek 40 napra kell előre gondolkodnia.
Köszönöm a beszélgetést! A minél előbbi új üzemcsarnok építéshez pedig megfelelő pályázati kiírást kívánok!
(Kosztolányi Attila – Agrofórum Online)