Az Agrofórum az elmúlt évekhez hasonlóan 2018-ban is regisztrációs és előfizetői nyereményjátékot hirdetett honlapján és szaklapjában. A fődíj ezúttal egy KUHN MDS 19.1 Q sebességarányos műtrágyaszóró volt, amit digitális és nyomtatott újságunk kombinált előfizetői között sorsoltunk ki. Legszerencsésebb olvasónk ezúttal Pap Urbán Károly volt, akinek a KUHN Center Magyarország Kft. kecskeméti telephelyén adhattuk át a nagyjából 1,5 millió forintot érő gépet. A családi gazdálkodóval ekkor beszélgettem.
Mit lehet tudni a családi gazdaságukról? Mivel foglalkoznak Jászkiséren?
Alapvetően állattartással, tejgazdálkodással. 400 juhunk és kecsként van. Azt mondhatom, hogy nálunk mindennek az alapja a kecsketej. Valamennyit feldolgozunk a családdal, a tejsavót a sertések kapják, ám a nagy részével borjút nevelünk.
Tehát a gazdasági haszon nagy részét a szarvasmarha adja?
Mondhatjuk. A holstein-fríz tejes bikákat egy-két hetes korban vásároljuk, és a megtermelt kecsketejjel neveljük, amitől nagyon produktív lesz a növekedés, rövid idő alatt jelentős súlygyarapodást érhetünk el a borjaknál.
Más állat is van a gazdaságban?
Tartunk még lovakat, és vannak víziszárnyasok, nagyjából 3-400 kacsa és ugyanennyi liba.
Mekkora terület társul ehhez az állatállományhoz, és milyenek az adottságok?
80 hektár legelő és kaszáló adja a takarmány jelentős részét. Ennek nagyjából a fele Natura 2000 oltalom alatt álló terület, ahova nem juttathatunk ki műtrágyát. Összességében szikes réteken gazdálkodunk, ahol nagyon rapszodikus a megtermelt takarmány mennyisége, a csapadékhiány különösen nagy problémát tud okozni.
Bőven van tehát Natura 2000-es terület. A maradék területen ugyanakkor használható az új KUHN műtrágyaszóró.
Igen, mintegy 47 hektáron fel tudjuk javítani a kaszálókat, legelőket, illetve úgy tervezem, hogy 4-5 környékbeli gazdatársammal is megosztom majd a gépet, így ki fogjuk használni.
Jelenleg milyen gépállománnyal rendelkezik?
Két MTZ 80-as traktorral dolgozunk, ezekhez van homlokrakodónk, kaszánk, rendsodrónk. A bálázást viszont bérben oldjuk meg egy olasz vállalkozó segítségével.
Hogyan vett részt a nyereményjátékunkon? Miért fizetett elő az Agrofórum szaklapra?
Egy gazdatársam ajánlotta az újságot, ő küldött nekem egy példányt, ami nagyon megtetszett. Családi gazdálkodóként Nógrádban termelnek, és internetesen fórumokon ismerkedtünk meg. Azóta sokszor találkozunk személyesen is, valamint folyamatosan megosztjuk egymással a szakmai tapasztalatainkat. Amikor végiglapoztam a tőle kapott Agrofórumot, egyből feltűnt a magas szakmai színvonal, a cikkek nagyon sok információt tartalmaztak. Ráadásul olvastam a nyereményjátékról is, így előfizettem az újságra. Aztán egyszer csak kaptam egy telefonhívást, hogy én vagyok a szerencsés nyertes. Emlékszem, hogy egy reggeli legeltetés után az állománnyal már éppen befelé tartottunk, amikor kiderült, hogy az enyém lett a műtrágyaszóró. Igazán örömteli napom lett így.
További sok ilyen szerencsés és örömteli napot kívánok egész szerkesztőségünk nevében, a műtrágyaszóróhoz pedig eredményes munkát!
KUHN MDS 19.1 Q sebességarányos függesztett kéttárcsás műtrágyaszóró
A többtárcsás rendszerű (Multi Disc System – MDS) repítőtárcsák minden műtrágya típus, valamint az aprómagvak és mikrogranulátumok kiszórására is a legnagyobb precizitással alkalmasak és az adott feladathoz szükséges, pontosan beállított szórásképpel rendelkeznek. A műtrágya típus és a munkaszélesség függvényében a repítőtárcsa-bordák hosszúsága és a szöge precízen beállítható.
A QUANTRON A elektromos súbervezérléssel, opciósan GPS automata táblaszéli forduló programozással és szakaszvezérléssel együtt is kombinálható gép. A QUANTRON A vezérlőmonitor segítségével változtatható kijuttatási mennyiséggel (VRA) végzett műtrágyaszórás is megvalósítható GPS-szel kombinálva.
Erősített olajfürdős hajtómű biztosítja a repítőtárcsák és a keverőtengely meghajtását. A műtrágyaszóró gépnek ezt a robusztus alapelemét nehéz üzemeltetési körülmények között is hosszú élettartam jellemzi. A hajtómű 10 éven keresztül nem igényel olajcserét.
Műtrágyaszórás speciális növényállományokban: a gép szőlő-, gyümölcs- és zöldségültetvényekben, vegyes növénytermesztéssel vagy állattenyésztéssel foglalkozó gazdaságok földjein is jól illeszkedő megoldásokat kínál.