Az öntözőberendezések foglalták el a Magtár Kft. standjának felét az AGROmashEXPO–AgrárgépShow kiállításon, és nem véletlenül, hiszen a szolnoki székhelyű cég ezen a téren is felsőkategóriás, prémium termékeket kínál a gazdálkodóknak.
Kövesdi Ádám öntözési irodavezetővel egy center pivot (körforgó) „torzója” alatt beszélgettünk, hiszen a nyilvánvaló helyszűke miatt „csak” egy 12 méteres szakasszal tudták az általuk forgalmazott Reinke öntözőberendezést imitálni.
Az amerikai gyártó a világ egyik legnagyobbjának számít, rengeteg egyedi megoldással, például már az öntözőberendezés szerkezeti kialakítása is ilyen, a viszonylag könnyű súly rendkívüli robusztussággal és stabilitással párosul. A relatíve alacsony tömeg természetesen a keréknyomok problémáját is segít kiküszöbölni az öntözött területeken.
GPS-vezérléssel
GPS-vezérlést találunk a lineár és kornerkaros eszközök esetében is, a Reinke két éve hozta be az elektronikus kornerkar-vezérlést, hogy kompenzálni tudják az alulöntözöttséget a nyitási szakaszokon, illetve a túlöntözöttséget a zárási szakaszokon.
A megfelelő mennyiségű víz kijuttatásához ugyanis arra volna szükség, hogy a kornerkar ugyanakkora sebességgel haladjon, mint az alapgép, ám ezen a téren kétféle probléma szokott felmerülni. Amikor nyitunk, akkor gyorsabban halad, mint az alapgép, így lesz alulöntözött a terület, záráskor pedig lassabban halad, ezáltal többletvizet juttat ki.
A Reinke új megoldásánál menedzsmentzónákat hoztak létre (6 vagy 12 zónát), és a rendszer folyamatosan figyeli a kornerkar pozícióját az alapgéphez képest, így a szelepek ciklikus nyitás-zárásával juttatja ki a megfelelő mennyiségű vizet. Ezzel viszont csak a túlöntözöttséget lehet kiküszöbölni alapesetben, az alulöntözöttséget nem, az utóbbi gond orvoslásához ezért háromféle fúvókacsomagot használnak a kornerkarnál.
Már a hígtrágyás szektornak is
A Magtár Kft. standján az Euromacchine szivattyúzási megoldásait is láthattuk. Az olasz cég kizárólag ezzel foglalkozik, ami garancia a kiemelkedő minőségre. A szivattyúegységek elérhetők dízelmotoros vagy elektromos motoros változatban, és a gyártó az öntözés mellett a hígtrágyás szektor számára is egyre többféle terméket kínál.
Szintén kiállított darab volt a Riverscreen öntisztító szívóági szűrőberendezés, amely azzal járul hozzá a dugulásmentes működéshez, hogy a segítségével már a szivattyú előtt megtisztítva vesszük ki az öntözővizet.
Új Steyr csúcstraktor
A Magtár Kft. talán legismertebb portékájának számító Steyr traktorokról Pillmann Péter termékfelelőssel beszélgettünk. A stand legnagyobb erőgépe a 300 LE-s Terrus CVT volt, amelynek éppen mostanában készült el a 340 LE-s változata, és a nyártól demógépként már Magyarországon is elérhető lesz.
Ez egy erősített verzió, ami azt jelenti, hogy a megnövelt teljesítményhez – a nagyobb teherbírás érdekében – hozzáigazították a hajtásrendszer legtöbb elemét, megerősítették a hajtómű hidrosztatika rendszerét, az erőátviteli rendszerben pedig a tengelyeket, csapágyakat, fogaskerekeket, illetve a TLT-kihajtást is. Hamarosan a 280/300 LE-s verziók is megkapják ugyanezeket a frissítéseket.
A Steyr Absolut CVT traktorok felső teljesítményhatára 280 LE-nél van, és újdonság, hogy immár digitalizált, élő adatkapcsolati, felhő alapú kommunikációra képes fülke infrastruktúrával rendelkezik, amelyet az osztrák gyártó még a Terrusnál vezetett be.
Az Expert CVT fronthidraulikával, gyári homlokrakodóval felszerelve szerepelt a standon, mechanikus párhuzamvezetéses gémmel. Ennek jellemzője a jól kitalált gyorscsatlakozó rendszer, amely révén 30–35 mp alatt lehet a traktorra a gémet fel- vagy leszerelni.
A homlokrakodók már 80 LE-től felfelé elérhetők a Steyr traktorainál, és kiemelendő, hogy – a piacon egyedülálló módon – létezik hidraulikus párhuzamvezetéses gémük is, mégpedig két üzemmóddal (kanál és raklap).
Végezetül a belépő szériát képviselő Kompakt sorozatot kell kiemelnünk, ennek a 110 LE-s modelljét járhatták körbe a gazdák a kiállításon. Az erőgép az idén várhatóan kiírandó állattenyésztési és kertészeti pályázatokhoz ideális választás lehet.
Rengetegen érdeklődtek a narancssárga-fehérre festett erdészeti felszereltségű Steyr traktor iránt is. Ez egy átalakított Profi CVT erőgép volt, a 120–160 LE-s, középnehéz kategóriát képviselve. Tolató üzemű kialakítással, alul teljes védőpáncélzattal, fülkevédő kerettel, és akár két joystickkal, valamint egyéb extrákkal érhető el.