Gépészet
Fizetett tartalom

„Néhány táblánkról több követ szedünk le, mint búzát” – Az első magyarországi ELHO kőfelszedő a Sümegi vár tövében

Agrofórum Online

Nem kis munka a sokszor focilabda, alkalmanként MTZ elsőkerék méretű kövek összegyűjtése a mezőgazdasági területekről, ám elengedhetetlen. Az ilyen műveletekre szokták azt mondani, hogy „szükséges rossz”. Ezekből pedig érdemes kihozni a legjobbat, a legtöbbet. Így van ez Tóth Tamás egyéni vállalkozónál is, a Veszprém megyei gazdálkodónál ugyanis nagyon komoly járulékos költségeket okoznak a helyi viszonyok.

A termelés során felszínre kerülő kövek összegyűjtése Sümeg térségében legalább annyira fontos az eredményes gazdálkodás érdekében, mint a vetés, a permetezés vagy éppen a talajművelés. Ha elmarad, akár a kaszálás is meghiúsulhat, így aztán nem meglepő, hogy ezen a területen is fejlesztenek – így került a sümegi gazdaságba a Gravetti Kft. által forgalmazott első magyarországi ELHO kőfelszedő gép – méghozzá a Scorpio 550 típus.

Tóth Gergely növénytermesztési ágazatvezető és Tóth Tamás tulajdonos – Fotó: Gribek Dániel

Május elején azért indultam útnak, hogy megtekintsem a különleges, egyedi gépet, ami elsőre talán „luxusterméknek” is tűnhet, ám hamar kiderült, hogy Sümegen legalább annyira fontos és nélkülözhetetlen része lett a gépparknak, mint egy kultivátor vagy egy rakodógép. Nem véletlenül. Mindezt Tóth Tamás tulajdonos, egyéni vállalkozó és Tóth Gergely növénytermesztési ágazatvezető bizonyította be nekem beszélgetésünk során, ami alatt azt is megtudhattam, hogy mit kezdenek azzal a hatalmas mennyiségű kővel, amit a gép összegyűjt a táblákról.

Nagyon nagy a nyüzsgés nálatok, folyik a kaszálás, de közben a telephelyen is fejlesztések zajlanak, jönnek-mennek a rakodógépek. Úgy tűnik, nem unatkoztok.

700 hektár szántóterületen és 200 hektár gyepen gazdálkodunk, a növénytermesztésünk pedig teljes mértékben az állattenyésztési ágazatunkat szolgálja ki. A fő profilunk ugyanis a tejtermelés, így nincs időnk unatkozni. Ráadásul van terményszárítónk és feldolgozó üzemünk is. Ami a növénytermesztést és a vetésszerkezetünket illeti, évente nagyjából 100-130 hektár a kalászos gabona, 200-250 hektár a kukorica, minimális napraforgót is vetünk, ami mellett van 70 hektár olasz perje, 40 hektár rozs és némi lucerna. A területink nem a legjobbak, sőt… Kőbányákkal vagyunk körülvéve, akad olyan táblánk, amiről kőből többet tudunk leszedni tömegben, mint búzából.

Soroló kukorica, traktornyom és a sümegi kő – Fotó: Gribek Dániel

 

Nagyon sok területet kaszálunk, szenázst készítünk, a kaszáink pedig emiatt nagyon gyakran károsodnak. A talajművelő gépeinket is mind laprugós biztosítással rendeljük, a talajainkat ugyanis nem bírják el a nyírócsapos vagy fix eszközök. Volt már olyan, hogy egy kaszát két napig kellett javítanunk. Az igazán nagy költség, mikor dolgozni kellene, de egy kő tönkretesz valamit. 12-13 aranykoronás földeket művelünk, és ezekhez a körülményekhez minden szempontból alkalmazkodnunk kell. A nagyon gyenge termőképességű területeinkhez a legdrágább gépeket kell megvennünk, amik bírják a nehéz körülményeket.

A kövek tehát komoly problémát okoznak, több táblán még az autóból is láttam a nagyobbakat. Mit lehet tenni, eddig hogyan oldottátok meg a kérdést?

Két szezon óta egy ELHO kőfelszedő gép segíti a munkánkat, előtte viszont kézzel, emberi erővel kellett összeszednünk a táblákról a köveket. Vetés után az összes olyan parcellát be kellett járnunk, amire kaszálás várt, vagy amin az aratás után a szalmát le akartuk szedni. Az ilyen területekről mindenképpen el kell tüntetni a köveket. Bődületesen nagy mennyiség, amit el kell távolítanunk egy-egy tábláról. Volt rá példa, hogy egy 21 hektáros parcelláról az embereink egy hét alatt hordtak le két kamionnyi követ. Ez hatalmas költség és munkaerő-igény.

Az ELHO Scorpio 550 kőfelszedő gép munka közben – Tóth Gergely fotója

Az új gépünknek köszönhetően sokkal hamarabb és kevesebb emberrel végzünk, ha pedig a biztonság kedvéért ki is küldünk még négy dolgozót és egy rakodógépet, egy nap alatt végigjárhatnak akár 30 hektárt is, a végeredmény pedig két kanál kő. Érezhető a különbség.

Ezt nyújtja tehát a most éppen pihenő ELHO Scorpio 550 kőfelszedő gép. Hogyan került hozzátok, miért döntöttetek a hazánkban még kissé szokatlan beruházás mellett?

A skandináv államokban lehet ilyen gépekkel találkozni, de itthon még nem láttunk dolgozni egyet sem. Évek óta beszéltünk arról, hogy kellene egy kőfelszedő, de ennél tovább nem jutottunk. Végül egymásra találtunk a Gravetti Kft.-vel, figyelmünkbe ajánlották az ELHO eszközét, ráadásul el is hozták hozzánk demózni. Itt szedtük le a sümegi vasúti rámpáról, nálunk rakták fel rá a szárnyakat, itt üzemelték be, tehát teljesen új gépként érkezett. Másnap kipróbáltuk, és egyből láttuk, hogy nagyon hasznos eszköz, így nem volt kérdés, hogy megvásároljuk.

Más gyártó más típusa nem is jött szóba?

Nyilván körbenéztünk a piacon, de ennek a lehetőségnek volt egy nagyon komoly előnye, méghozzá az, hogy a Gravetti Kft. mindent kézben tartott, és kézben tart most is. Nem nekünk kellett mindennek utánajárni, nem nekünk kellett leszervezni a szállítást, és mind a mai napig rajtuk keresztül tudjuk intézni a kopóalkatrészek beszerzését. 2018 őszén érkezett meg hozzánk az ELHO Scorpio 550, azóta 250 hektáron végzett munkát kiváló eredményekkel.

Hogyan dolgozik?

A működési elve viszonylag egyszerű. 5,5 méter munkaszélességű, és két szárny, pontosabban az azokon elhelyezett két tüskés henger nagyjából 5 cm mélységből tereli középre a köveket, innen egy rotor löki azokat a rostára. Itt a föld és a kisebb darabok kihullanak, a nagyobb kövek pedig a 2 köbméteres tartályba kerülnek.

A felhordó rotor és a köveket leválogató rosta – Fotó: Gribek Dániel

Az üzemeltetése viszont már egy kicsit bonyolultabb, főleg az előkészületeket tekintve. A gépet ugyanis csak tiszta felületen tudjuk eredményesen működtetni. Ha van szármaradvány, akkor a rostán az is fennakad. Bár kultivátorral sem lehetetlen, ezt leginkább szántással tudjuk kiküszöbölni. , ami egy kis ellentmondás, hiszen próbálunk áttérni a forgatás nélküli talajművelésre, ezeken a területen mégis használnunk kell az ekét. Fontos az is, hogy túl nedves talajon sem tudunk dolgozni, hiszen akkor nem folyik át a rostán a föld, az ugyanis tapad. Ami nagy előnye a gépnek, hogy ürítéskor 2,7 méter magasra képes felemelni a tartályt, annak forgáspontja ugyanis 3 méter fölött van.

Milyen erőgépre van szükség az üzemeltetéshez?

Alapvetően 100 lóerő teljesítményt írnak elő, de igazán kényelmesen 150 lóerő felett lehet dolgozni. Mi alapvetően egy 170 lóerős John Deere 7820-assal húzzuk. Két fontos szempont van. Az egyik, hogy minél szélesebbek legyenek a kerekek, ez már a kőfelszedőnél is szempont volt, hiszen nagy tömegről van szó, és a taposást ezzel csökkenthetjük. A másik, hogy a traktor minél lassabban tudjon haladni, miközben biztosítja a szükséges olajnyomást. Ez nagyban befolyásolja az eredményességet.

Egy átlagos tábla a Sümegi vár aljában – Fotó: Gribek Dániel

Mi 2 km/h sebességgel használjuk, ami mellett viszont el kell érni az 1500-1800-as motorfordulatszámot a hidrohajtásnak minimálisan szükséges 85 l/min olajnyomáshoz. Létezik más gyártónál kardános változat, de véleményem szerint a hidrosztatikus hajtás sokat többet bír, sokkal megengedőbb – a gépkezelő irányába is. Hozzáteszem, hogy a szárnyaknál van egy automata funkció is, ami azokat megemeli, ha túl nagy az ellenállás.

Mekkora a területteljesítmény, illetve a munka költsége? Vannak fogyasztási adatok?

Fogyasztást soha nem mértünk, nem gondolom, hogy ez komoly plusz költséget jelentene, nagyjából egy menet tárcsázással lehet egyenlő. Inkább a kopást kell kiemelni, ami jelentős plusz költség, a kő ugyanis iszonyatosan „eszi” a gépet. 200 hektár után az összes felszedőujjat és rotorujjat hegesztenünk kellett. Ez tervezett, várható javítás, amihez gyártanak is fém körömvégeket. A Gravetti Kft. ebben a tekintetben is nagyon korrekt volt, rögtön küldték a kopóalkatrészeket, mi pedig fel is raktuk. De azt nem győzöm hangsúlyozni, hogy brutális, amit ez a gép kiszed a földből. Ölnyi nagyságú, az MTZ első kerekével vetekedő köveket is találtunk már.

Ha már kopás… a pótkocsi hogy bírja ezt a megpróbáltatást? Ez azért nem búza, nem kukorica, nem is föld.

Minden, ami a kövekkel dolgozik, az extrém módon használódik. Először egy 8 tonnás, kéttengelyes pótkocsival kezdtük, de a két munkahenger nem bírta az egyenetlen súlyelosztást, és végül össze is törtük. Mostanra egy csak erre a célra befogott, használt, egytengelyes, „feláldozható” pótkocsit alkalmazunk, ami másra ezt követően már nem is jó.

A „feláldozható” pótkocsi, amelyikkel a követ hordják – Fotó: Gribek Dániel

Ha elkezd az ember követ hordani, megnyúlnak a lemezek, elmennek a szögek, már nem záródik rendesen. Ha valami tönkre megy a pótkocsin, megjavítjuk, meghegesztjük, ezzel csökkentjük a járulékos költséget.

Mi lesz azzal a rengeteg kővel, amit az ELHO Scorpio 550 összegyűjt?

Valamire mindig jól jön, és ha már költünk arra, hogy kiszedjük a földből, akkor fel is használjuk. Egy ilyen gazdaságban mindig van helye a kőnek, például tölthetjük egy szenázsdepó alapjába. De a földutakat is elkezdtük javítani a határban.

Megkezdett útjavítás a határban. A zúzott kő korábban károsította, mostantól viszont már kíméli a gépeket – Fotó: Gribek Dániel

Igaz, ahhoz össze kell töretnünk a begyűjtött rögöket, hiszen a 40-50 cm átmérőjű darabok erre nem alkalmasak. Most 300 köbméternyit zúzattunk le, ami egy 25 hektáros tábla termése, és ezzel kezdtük meg az útjavítást, aminek már látszik is az eredménye.

Adódik a kérdés, hogy egy adott táblán hány éven át kell használni a kőfelszedőt, hogy ne legyen több probléma a kövekkel?

Egyetlen év szinte semmire sem elég, hiába jön le hatalmas mennyiség. Az alapművelés során jövőre újabbak kerülnek a felszínre. Elméletben 4 év után ürül ki az a réteg, amiben dolgozunk, de ezt egyelőre csak egy „ha” szócskával állíthatjuk; 1,5 év után még nincsen tapasztalatunk ebből a szempontból.

Az ELHO Scorpio 550 által összegyűjtött kővel felújított út a sümegi határban – Fotó: Gribek Dániel

Bérmunkát végeztek a géppel, a gazdatársaknak szolgáltattok kőfelszedést?

Volt ilyen irányú próbálkozás, az elején vállaltunk bérmunkát, de a kopás mértékét látva ezt inkább leállítottuk. A saját területeinken is erős az elhasználódás, ebbe sajnos nekünk nem fér bele a szolgáltatás. Mindent összevetve a silózással vetekszik a költsége, ami nagyon jelentős. De összességében megéri, hiszen a szükséges rosszat szüntetjük meg vele, ami ennél csak nagyobb mértékű profitkiesést okozhat a munkacsúcsban.

Kisebb területen gazdálkodik, és nem tudna kitermelni egy saját ELHO kőfelszedő gépet? Akkor béreljen egyet a Gravetti Kft.-től, és használja saját tábláinak megtisztítására!
További információ: www.gravetti.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását

2024. november 15. 13:10

2024 októberétől minden 6 méter munkaszélesség feletti Väderstad Spirit vetőgép, valamint a 4 méteres Spirit 400C tartálya 5000 literesre bővül.

Innováció és fejlesztések üzemközelből, fókuszban a hűtve tárolás

2024. november 12. 09:10

November 28-án Kecskeméten rendezik meg a HETECH Group éves Szakmai Napját. A fókuszban idén a hűtve tárolás áll.

700 fölött az idei mezőgazdasági pótkocsieladások

2024. november 5. 16:10

A pótkocsieladások számát nézve ugyanakkor a múlt havi 50 darabos mennyiség a legalacsonyabb volt ebben az évben.

A Massey Ferguson bemutatja az MF 5M szériát – 6 árbajnok típus 95 és 145 lóerő teljesítmény között  

2024. október 28. 15:10

Az MF 5700 M sorozat sikerére építve az új, megbízható és hatékony MF 5M sorozat számos teljesítményt növelő, gyárilag beépített funkciót tartalmaz.

Fejlesztés a vegyszermentes gyomirtásért

2021. augusztus 20. 04:42

A munkagép a legmodernebb, mesterséges intelligencia segítségével működtetett vizuális érzékelőrendszer - Stout True Vision - segítségével tesz különbséget a haszonnövények és nem kívánatos növények között.

Nem mindegy, hogy milyen talajművelési rendszert alkalmazunk

2022. július 16. 11:47

Hogyan lehet hatékony a fenntarthatóság? - többek között erre a kérdésre próbáltak választ adni a KITE szakemberei a Green Deal kapcsán is.

Magyarország talajtípusai: öntés- és lejtőhordalék-talajok típusai

2022. szeptember 11. 07:38

Ennél a talajtípusnál a növénytakaró és az állatvilág mindig újabb és újabb felszínre hat, hatásuknak tehát nem marad tartós és jellegzetes nyoma.

Nehézfémszennyezés a talajban: nikkel (Ni)

2022. április 28. 04:36

A nikkel nem esszenciális mikroelem, biológiailag kedvező hatása azonban bizonyított. A nikkel az ureáz enzim alkotórésze.