Az Agritechnica 2019 kiállítás közeledtével mind több cég igyekszik a szaksajtó képviselőinek bemutatni újdonságait. Ezt szolgálta a Horsch cég által szervezett sajtónap is, amelynek keretében előadásokon és szántóföldi bemutatón ismertették a cég új fejlesztéseit. (Természetesen nem lőtték el a puskaport, hagytak újdonságokat a kiállításra is.) A sajtónapon felvonult a teljes Horsch vezetés: Michael Horsch, Cornelia Horsch, Philipp Horsch, Theo Leeb és Marco Horsch (Bintec GmbH).
Cornelia Horsch, a cég gazdasági és piaci helyzetéről adott tájékoztatást. A „kis” családi gazdaság világviszonylatban is meghatározó gépgyártó vállalkozássá vált, amely 2018-ban már 402 millió eurós forgalmat ért el.
A cég portfóliója:
- gabonavetőgépek 34%
- talajművelőgépek 27%
- permetezőgépek (Leeb) 15%
- szemenkéntvető gépek 12%
- pótalkatrészek 11%
- logisztika 1%
A cég forgalmának területi megoszlása:
- Németország 19%
- Kelet-Európa 22%
- Közép-Európa 28%
- Nyugat-Európa 23%
- Egyéb piac 8%
A cég új fejlesztései eredményeiről Philipp Horsch és Theo Leeb adott rövid tájékoztatást (Leeb 6300 PT és 8300 PT, Maestro CV és RV, Partner 2000FT, OptiRoll, Focus StripTill, Cultro TC, Turbo Disc, MobileControl és SmartCan, I-Manager) a bemutató csarnokba bevonuló gépek illusztrálásával.
Az előadások zárásaként a Bintec cég mezőgazdasági tárolástechnikai berendezéseit ismertette Marco Horsch ügyvezető igazgató.
A szántóföldi gépbemutatót a cég vezetője Michael Horsch tartotta, két különböző területen. Részletes tájékoztatást a Horsch portfólió újdonságairól adott.
Hybrid Farming
(H mint Horsch, Hacken és Hybrid)
Michael Horsch az új gyártmányok bemutatása előtt kiemelte, hogy a jövő vezérfonala az „egészséges ember”, akinek elegendő és egészséges élelmiszerre lesz szüksége, amelyhez „egészséges talajra” van szükség, amelyet a hibrid mezőgazdaság képes biztosítani.
Hibrid mezőgazdaság= hagyományos+ökológiai mezőgazdaság!
A hibrid mezőgazdaság eszköz ellátottságának biztosítása érdekében, a gépfejlesztők visszanyúltak a már korábban ismert megoldásokhoz, természetesen felhasználva napjaink K+F eredményeit. Az új technológia megvalósításához a következő konstrukciókat javasolják.
HORSCH Finer LT szántóföldi kultivátor
A Finer LT egy új termékvonal a hibrid gazdálkodók és az ökogazdaságok számára. Fő feladata a gyomnövények, az árvakelések és a köztesnövények sekély kivágása. Különösen előnyös a kapák alacsony vágási szöge, amellyel a sekély, kevés talajmozgású művelés megvalósítható.
A Finer LT munkaszélesség tartománya 6–12 m. A kultivátorkapák húzástávolsága 15 mm, a keret szabadmagassága 550 mm. A kultivátor egység mögött kétsoros rugós borona tag helyezkedik el.
Az új konstrukció különlegessége a rugós kultivátorkapák állítható támadási szöge, amely azért fontos, mert ezáltal érhető el az alacsony vontatási ellenállás és a sekély művelés, amelynek mértéke a támasztókerekekkel szabályozható.
A Finer LT fő feladata a gyomok, az árvakelések és a köztesnövények kivágása. Így alternatívája lehet a glifozátnak a gyomnövények elleni küzdelemben.
HORSCH Transformer VF sorközművelő kultivátor
A Transformer VF, a HORSCH új sorközművelő kultivátor családja. A gép különleges tulajdonsága az oldalirányban mozgatható keret megoldás, illetve kompatibilitása a legkülönbözőbb kamerarendszerekkel. A Transformer VF paralelogramma felfüggesztésű művelőtagjai 25-90 cm sortávolságú kultúrákban használhatók, széles munkaeszköz választékkal.
A Transformer VF (a VF betűjel az oldalirányú mozgatást jelenti) 6-12 méter munkaszélességben rendelhető. Igazi különlegessége az alapgépbe integrált keresztirányba mozgatható keret. Mivel a gép teljesen kompatibilis az ISOBUS szabványokhoz, így sokféle kamerarendszerrel kombinálható.
A 6-8 méter széles gépek szárnyrészei felhajthatók. A 9-12 méter munkaszélességű változatok keretei 5-részből állnak, szárnyrészei kétszeresen felhajthatók, így a szállítási szélességük 3 méter és szállítási magasságuk 4 méter. A keret alatti szabad magasság 660 mm, ami a soros növénykultúrákban történő munkáknál, mint a kukorica, cukorrépa, igen előnyös.
A kultivátor kerete U-profilból készült, ennek köszönhetően a sortávolság könnyen gyorsan beállítható.
A munkaeszköz tartó kialakításakor a fejlesztőmérnökök a HORSCH termékekről begyűjtött tapasztalatokra támaszkodtak. A művelőtagok hidraulikusan terhelhetők, ami különösen kötött talajok esetén előnyös. Opcióként védőlemezek is felszerelhetők annak érdekében, hogy a növénykultúrák korai állapotukban optimálisan védhetők legyenek. Lehetőség van a műanyag ujjas kerék vagy egyéb, sorban dolgozó munkaeszköz használatára is.
HORSCH Cura ST gyomfésű
A HORSCH Cura ST gyomfésűje speciális megoldás a hibrid- és bio-gazdálkodók részére. Nagyon precíz munkavégzése és különösen masszív felépítése emeli ki piactársai közül. A Cura ST hárompont-függesztéses változatban, 6-15 méteres munkaszélességekben kerül a piacra.
A 6-gerendelyes felépítés 2,8 centiméteres borona fogtávolságot tesz lehetővé. A fogak terhelése fokozatmentesen, hidraulikusan állítható. Minden fog 500-5000 gramm tartományban terhelhető. Minden egyes fog egyedileg van rögzítve, és az oldalirányú elmozdulás ellen hatékonyan van védve.
A HORSCH Cura ST felszereltsége így minden munkához és körülményhez jól igazítható. A gyomfésű fogainak nagy terhelési tartománya kímélő és nagyon agresszív munkát egyaránt lehetővé tesz – a fogak beállításától függően. A talajfelszín változása gond nélkül követhető, amire például a burgonya bakhátak művelésénél van szükség.