Az öntözés az utóbbi években kiemelt kérdéssé vált a hazai termelők körében. A nagy érdeklődés és a már hosszú ideje tervezett, azóta a célegyenesbe érő öntözési támogatási program teljesen átalakította a hazai piacot. Nagyon kiszélesedett a termékpaletta, amelyről a beruházást fontolgató termelők válogathatnak, és nincs könnyű helyzetben az, aki a számára legmegfelelőbb öntözőrendszert szeretné kiválasztani.
Ebben a döntési folyamatban nagy segítséget nyújthat, ha lehetőség nyílik szétnézni a szántóföldi öntözés szempontjából nagyobb múlttal rendelkező, és az öntözőberendezések számát tekintve más nagyságrendet képviselő piacokon. A Magtár Kft. ebből a megfontolásból tanulmányutat szervezett partnerei számára egyik legfontosabb beszállítójához az Egyesült Államokba a Reinke-hez, a Nebraska állambeli Deshlerbe. Az utazás célja az volt, hogy a vendégek betekintést nyerhessenek az észak-amerikai farmerek mindennapi életébe és az alkalmazott termeléstechnológiába. A csoport tagjai testközelből láthatták, hogy a Reinke termékei hogyan tudnak megfelelni a rendkívül magas amerikai elvárásoknak, akár a gyártás, akár az üzemeltetés terén, immár közel hatvan éve.
Gyárlátogatás a magyar vendégekkel
A fesztelen, baráti hangulatú kirándulás résztvevőire nagy hatást gyakorolt az ottani öntözésnek hazai szemmel szinte felfoghatatlan volumene, melyet jól szemléltet a következő adat: a csapatot kísérő egyik helyi kereskedő körülbelül 200 km átmérőjű működési területén négy-ötezer(!) öntözőberendezés szervizelését látja el. Ez azt jelenti, hogy az említett régióban csak a Reinke berendezések által beöntözött terület meghaladja a 250.000 hektárt, ami jóval több, mint a Magyarországon elméletileg öntözésbe bevonható teljes terület. A Reinke berendezések óriási száma, és a tény, hogy a kapcsolódó szervizszolgáltatást egy viszonteladó képviselő képes ellátni, jól megmutatja a Reinke öntözéstechnika rendkívüli megbízhatóságát.
A műszaki megoldásokat tekintve az egyik legfontosabb általános elvárás a rendszerekkel szemben a minél nagyobb fokú automatizálás és távvezérlés. Működés közben láthatták a magyar gazdálkodók, hogy hogyan tud egy három főből álló család ezer hektárt üzembiztosan öntözni a Reinke távfelügyeleti rendszerének segítségével, illetve hogy milyen mélységig lehet beavatkozni az egyes berendezések működésébe az irodából ki sem mozdulva.
A másik lényeges szempont immár az amerikai gazdálkodók körében is az adott öntözőberendezések minél nagyobb területkihasználása. A felszín alatti vízkészletek drámai csökkenése oda vezetett, hogy az USA-ban is korlátozzák a vízkészletek kiaknázását, bizonyos régiókban már nem adnak ki engedélyt újabb kutak fúrására, így csak a meglévő gépek bővítésén keresztül lehet újabb területeket öntözés alá vonni. Ebben nyújtanak nagy segítséget a körforgó gépekre szerelt kornerkarok, mely technológiában a Reinke az egyik élenjáró gyártó, hiszen a legstabilabb GPS vezérlést és a leghosszabb, 97 méteres kornerkart is a Reinke kínálja.
Reinke szuper kornerkar (97 m)
Az egy hetes tanulmányút minden részletre kiterjedő szakmai programja jó lehetőséget biztosított a résztvevőknek, hogy összehasonlítsák az Egyesült Államokbeli és a magyar öntözési piac helyzetét. Láthatták, hogy a gazdálkodók részéről felmerülő alapvető igények között nincs különbség, hiszen az automatizáltság, a hatékonyság és az üzembiztonság mindkét országban alapelvárás. Ugyanakkor az USA-ban folytatott öntözés volumene messze meghaladja a hazaiét, a kettő gyakorlatilag összehasonlíthatatlan. Márpedig a Reinke, mint az önjáró öntözőberendezések egyik úttörője, a kezdetektől fogva meghatározó tényezője ennek a piacnak, így kétséget sem hagyott a magyar delegációban afelől, hogy Magyarországon is jó döntést hoz, aki ezt a technikát választja.