Zöldség
Zöldség

Fagyveszély idején öntözés?

Fagyveszély idején öntözés?

Agrofórum Online

A fűtetlen fóliák esetében egészen április végéig fennáll annak a veszélye, hogy a primőrök fagykárt szenvednek. A fagyvédelem sikere jelentős mértékben a fóliapalást szigetelőképességén múlik. Mivel tudjuk fokozni a fólia, kettős takarás esetén a fóliák szigetelő hatását?

A polietilén fóliáknál kevésbé, a PVC fóliáknál valamivel nagyobb mértékben érvényesül az úgynevezett „üvegház hatás”. A fólia, mint az üveg, átengedi a rövid hullámhosszú napsugarakat, a sugárzást a talaj részben elnyeli, részben hosszabb hullámhosszú sugarak formájában visszaveri. Az üveg ezeket a sugarakat visszatartja, ez által az üvegházban meleg lesz (üvegház hatás), ugyanakkor a fóliák a visszaverődő sugarakat is jelentős mértékbe átengedik – a polietilén jobban, a PVC fólia valamennyit visszatart, de kevesebbet, mint az üveg. Így a fóliák alól a kisugárzás meglehetősen intenzív! Polietilén fóliák esetében előfordulhat, hogy a fólia alatt hidegebb van, mint a szabadban, ugyanis míg kívül szél hatására keveredik a levegő, addig a fólia egy mesterséges fagyzugot képez a növények felett. Ezért fordulhat elő, hogy gyakran ősszel a fólia alatt megfagy, esetleg előbb megfagy a krizantém, mint a szabadban.

Amennyiben a fólia alatt a kritikus, fagyveszélyes este öntözünk, úgy kétféle módon is védekezünk a fagy ellen. Öntözés hatására a fólia belső falán páraréteg alakul ki, intenzívöntözés hatására valamivel vastagabb, ami ugyanúgy viselkedik, mint az üveg, azaz a hosszabb hullámhosszú sugarakat visszatartja, ezáltal a fólia alatti is kialakul az üvegházi effektus.

De az öntözés kedvező hatása más módon is jelentkezik! A vízzel feltöltött talaj, különösen, ha ez nem este – még a déli órákban megtörténik – több meleget képes tárolni, azaz nagyobb a fajhője, ami a hajnali órákban a légtér melegítése formájában érvényesül.

Vagyis fagyveszély esetén a fűtetlen fóliák alatt a talaj erőteljes beöntözésével sikeresen védekezhetünk a nem kívánt lehűlés ellen. Talaj kötöttségétől, a fóliaréteg(ek) vastagságától, a légtér méretétől és az öntözés mértékétől függően 1-5 fok pozitív különbség is elérhető a külső légtérhez képest.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sűrűbbre vagy ritkábbra ültessem? (II. rész) – Melegigényes zöldségfajok ültetése

2024. április 16. 09:10

Szabadföldre kockázattal április végétől, biztonságosan a talajmenti fagyok elmúltával, május közepétől ültethetők az úgynevezett melegigényes, két nagy és fontos családhoz, a burgonyafélékhez és a kabakosokhoz tartozó zöldségfélék.

Sűrűbbre vagy ritkábbra ültessem? (I. rész) – Zöldségnövények tenyészterületével kapcsolatos fogalmak

2024. április 13. 16:10

A növénytermesztésben, így a zöldségfélék esetében is az eredményes termesztés egyik alapfeltétele a növényfaj, illetve fajta igényének megfelelő tenyészterület megválasztása.

Újra kétségbeejtő a helyzet a csemegekukorica és zöldborsó ágazatban

2024. április 5. 15:40

Idén a csemegekukoricánál az lesz a kérdés, hogy támogatások nélkül sikerül-e nullára kihozni az egyenleget, míg a zöldborsónál már a nullához is 8 tonna/ha körüli hozamok kellenének.

Retek frissen az ágyásból

2024. április 1. 14:10

A retek ideális zöldség a kezdők számára: magjai gyorsan és megbízhatóan csíráznak. A retek frissen, ágyásból a legjobb ízű. Ne várjuk meg, amíg teljesen kifejlődik, de különösen a korai fajtákat szedjük le, mielőtt elérnék a jellemző méretüket.

Meleggel és tápanyagellátással összefüggő fejlődési zavarok karfiolon

2020. október 25. 10:46

Az elmúlt években többször tapasztalt nagy meleg és légköri aszály kedvezőtlenül hatott a káposztatermesztésre, amit a romló termelési kedv, és az elmúlt években tovább csökkenő termőterület is jól jelez.

Itt a sütőtökszezon

2019. december 12. 08:18

Az idei sütőtökszezon az előző évhez képest később kezdődött. Ez nagyrészt az enyhe, hosszúra nyúló ősznek is köszönhető, hiszen ahogy a régi magyar mondás is tartja „a tök akkor szedhető, ha megcsípte a dér”.

Miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Hogyan javítható a kelés aránya?

2023. január 28. 04:37

Magvetésre készülök, szeretném megtudni, hogy miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Előáztatással, előcsíráztatással javítható a kelés aránya?

Rhizobium rhizogenes járvány tört ki egy belga paradicsomtermesztőnél

2024. január 2. 15:40

Belgiumban egy 3,8 hektáros területen működő paradicsomtermesztő a Rhizobium rhizogenes fertőzés kirobbanásával szembesült, amelynek egyik jellemző tünete a túlzott gyökérnövekedés.