Bemutatjuk a John Deere MaxEmerge5e kukorica vetőegységet és a John Deere vetőgépeken alkalmazható S-Tech 012P gumihevederes járószerkezetet.
John Deere MaxEmerge5e kukorica vetőegység
A 2017-es év újdonsága az ME5e vetőegység, amely a korábbi nagy sikerű részegység fejlesztett változata. A típusjelben található „e” betű a gép elektronikus működését jelenti, amellyel megvalósítható a változó tőszámú vetés. Az új vetőegység a cég több vetőgépére felszerelhető (1725 16-row, 1775NT, 1795, DB44, DB60, DB66, DB80, DB88 és DB9). A vetőegység kompatibilis a SeedStar 3HP és a SeedStar Mobile vetésellenőrző monitorokkal is.
A vetőelemeken a maglevezetés rendszere változatlan, viszont az elektromos adagoló elemeknek köszönhetően a korábbi hajtó elemek elmaradnak, ezáltal az egyes vetőegységek egymástól függetlenül működnek. Brien Boelens, a John Deere vetés specialistája szerint az új vetőelemekkel a gép teljes szélességében azonos pontosság érhető el, még akkor is, ha ív mentén halad. Az elektromos vetőelegységekkel szerelt vetőgépek 20%-kal nagyobb tőszám-pontosságra képesek, ugyanakkor a pontatlanságból származó termésveszteség egy-két százalékra csökkenthető.
Az új vetőegységen lévő egyedi hidraulikus működésű leszorító rendszerrel javul a maglehelyezés, és ennek köszönhetően egyenletesebb a kelés. Az IRHD egy teljesen integrált megoldás, amely a Green Star rendszerrel működtethető. A vetőgéphez pneumatikus sortömörítő hengereket is ajánlanak a mag és a talaj kapcsolatának javítására. A rendszer működése megjeleníthető a traktor monitorján, így a kezelő látja, hogy mi történik mögötte.
Az új MaxEmerge5e vetőegységgel szerelt vetőgépek lehetővé teszik a teljesítmény- és termésmaximálást, és egyúttal a munkaidő és az üzemeltetési költség csökkentését.
Növekszik a gumihevederes vetőgépek népszerűsége
A két társaság közötti együttműködés részeként a Soucy Track cég kifejlesztette a John Deere vetőgépeken alkalmazható S-Tech 012P gumihevederes járószerkezetet, amely kompatibilis a 1770NT és a 1775NT 12-24 soros vetőgépekkel. A gyártó szerint az új járószerkezet azon termelők igényét elégítheti ki, akik kedvezőtlen körülmények között gazdálkodnak, és nedves talajállapotnál komoly talajtömörödési problémák keletkeznek.
A gumihevederes járószerkezet felfekvő felülete ötször nagyobb, mint a gumikerekesé. A kisebb talajnyomás lehetővé teszi azt, hogy a felhasználó kedvezőtlen körülmények között is teljes feltöltéssel használja a vetőgépet, növelve ezzel a területteljesítményt. A gumihevederes vetőgép alkalmazásával csökken a talajtömörítés, nem romlik a talajszerkezet, és ezáltal kedvezőbbé válnak a növény gyökerezési és fejlődési feltételei.
(Dr. Jóri J István – Agrofórum Online)