Gyomirtás
Fizetett tartalom

Repce gyomirtás biztonságosan

BASF Hungária Kft.

A repce termesztés egyik legfontosabb alapköve a sikeres gyomirtás elvégzése, hiszen alapvető fontosságú, hogy a repcenövényünkkel együtt csírázó és azonos talajmélységből vizet, valamint tápanyagokat felvevő gyomok jelentette konkurenciát minél előbb megszüntessük. A repce gyomirtását szerencsére elég széles időbeni spektrumon tudjuk megvalósítani a mai technológiákkal. Természetesen, ahogy minden éremnek két oldala van, úgy ezeknek a technológiáknak is megvan a maga előnye és hátránya.

A preemergens gyomirtás vitathatatlan előnye, hogy a gyomok jelentette konkurencia már rögtön a legelső fázisban kikapcsolásra kerül, hiszen a csírázásgátló hatással rendelkező hatóanyagok, már a gyommagok csírázását is meggátolják, valamint az egészen fiatal csíranövénykéket pusztítják el. Így értelemszerűen ezek a gyomok nem jelentenek semmiféle konkurenciát a kelőfélben lévő repcenövényeinknek, amelyek így zavartalanul képesek fejlődni. Hátránya a technológiáknak, hogy csupán a talajon keresztüli hatásukra támaszkodhatunk, hiszen a levélen keresztüli gyomirtó hatás nem lehetséges. A talaj felszínére kipermetezett gyomirtó szernek, pedig megfelelő mennyiségű bemosó csapadékra van szüksége ahhoz, hogy a talajba bemosódva, a gyomok csírázási zónájába jusson.

Fontos tehát, hogy olyan preemergens gyomirtó szert válasszunk, melynek hatóanyagai rugalmasan képesek aktiválódni a bemosó csapadék érkezésekor, történjen az ideális esetben a kezelés után néhány napon belül, vagy a száraz őszi időszakokban jóval később, több csapadékmentes hét elteltével.

A korai posztemergens, tehát a gyomnövények szik-kettő leveles állapotához időzített gyomirtási kezelések, már egyesítik magukban a talajon és a levélen keresztüli hatáskifejtés minden előnyét.

A pre-/korai posztemergens repce gyomirtási szegmens koronázatlan királya minden kétséget kizáróan a Butisan® Complete. Mind megbízhatóságban, mind hatékonyságban felülmúlhatatlan, hiszen a benne lévő három hatóanyag hasonló hatásmechanizmussal rendelkezik, de mégis eltérő pontokon hat. A Butisan® Complete hatóanyagai: a metazaklór, a dimetenamid-P, és quinmerak egymás hatását kiegészítve tökéletes hatékonysággal irtja az összes fontos repcében károsító gyomnövényt.

Az elmúlt évek tapasztalatai megmutatták, hogy az időjárási körülmények egészen szélsőséges kihívások elé tudják állítani a jól bevált gyomirtási technológiáinkat is. Így történt ez 2020 őszén is a tiszaalpári kísérleti helyszínünkön, ahol a Butisan® Complete-tel történt preemergens kezelés után 24 napig egy csepp eső sem hullott. A szárazság következtében a gyomok kelése a vetést követő bő egy hónap múlva tudott megindulni.

A Butisan® Complete hatóanyagai azonban még az ilyen későn érkező csapadék hatására is képesek voltak aktivizálódni és kifejteni hatásukat, kiváló gyomirtó hatást eredményezve a területen (1. kép).

1. kép Butisan® Complete 2,5 l/ha hatékonysága extrém késői bemosó csapadék esetén

A Butisan® Complete preemergensen és korai posztemergensen kijuttatva egyaránt kiváló megoldás a repcéink gyomirtására, legyen szó bármilyen gyomviszonyról. Kijuttatását pedig nem szükséges közvetlenül a várt bemosó csapadék érkezéséhez időzíteni, hiszen nyugodtan bízhatunk benne, hogy az optimálisnál később megérkező csapadék hatására is aktivizálódni fognak a benne lévő hatóanyagok.

Németh Balázs
BASF Hungária Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan terjednek a herbicid-rezisztens gyomok? 

2024. október 15. 16:10

A herbicid-rezisztens gyommagok szántóföldről szántóföldre és államhatárokon át történő elterjedésének egyik fő módja a szántóföldi munkagépekkel történő terjesztés.

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag!

2024. szeptember 6. 05:40

Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet.

Az aszat visszaszorítása

2024. július 15. 13:10

Bár megjelenése fenyegető, és néha rendkívül invazívvá válhat, nem olyan nehéz visszaszorítani, mint sok más fajtát.

A gyomnövények elleni hatékony védelem kulcsfontosságú a termésbiztonság eléréséhez

2024. április 17. 11:10

A kultúrnövények terméshozamát és a termés minőségét jelentősen meghatározza a gyomnövények elleni védekezés eredményessége.

Öthetes mélypontra zuhant a búza ára

2023. február 28. 07:34

Az ukrán gabonaexportra vonatkozó biztonságos szállítási megállapodás meghosszabbításával kapcsolatos várakozások is nyomást gyakoroltak a búzaárakra.

Védelemre a virágzás időszakában is szükség van

2023. április 13. 06:36

A repce fejlődésével a tavaszi védekezés újabb szakaszába lép - a szárat, a virágzatot és a becőket károsító, jelentős terméskiesést előidézni képes kórokozók és kártevők elleni védelem lesz a fő feladat. A megfelelő termék kiválasztása mellett fontos szerepet kap a rezisztenciatörő szerrotáció tartása, és egyre nagyobb jelentőségű a védekezésre leginkább megfelelő időpont kiválasztása.

Lejtmenetbe került a repce Európában

2024. július 24. 06:40

Európában a kukorica drágult, de a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Megkezdődött az aratás

2020. július 4. 15:03

Az őszi árpa betakarítása jelenleg 30 százalékon áll, emellett megkezdődött az őszi búza betakarítása, a repcéé pedig a hétvégén indul.