Gyomirtás

Súlyos termésveszteségek okozója a parlagi ecsetpázsit

rothamsted.ac.uk - Agrofórum Online - Fotó: gyomnovenyek.hu

A gyomok elleni vegyszeres védekezés mindig is költséges eljárás volt, és ma is az. A helyzetet rontja, hogy a növényekben kialakuló herbicid-rezisztencia miatt a kémiai gyomszabályozás esetenként hatékonyságát veszti. Mindez az új növényvédelmi stratégiák iránti érdeklődést erősíti.

A gyomirtó szerek már nem minden esetben alkalmasak az Egyesült Királyságban sem a terméshozamokat és az élelmezésbiztonságot veszélyezetető gyomok visszaszorítására, mert számos fajnál megfigyelhető a herbicidekkel szembeni rezisztencia kifejlődése. Az országban egyik legnagyobb gondot jelentő gyom, a parlagi ecsetpázsit széleskörű elterjedését befolyásoló tényezők számba vétele során Anglia 70 farmján, összesen 132 táblán térképezték fel a gyomnövény előfordulási gyakoriságát és vetették össze az egyes helyszíneken régebb óta alkalmazott termesztéstechnológiai elemekkel. A cél annak megállapítása volt, hogy mely tényezők vezettek a parlagi ecsetpázsit felszaporodásához és a herbicid-rezisztencia kialakulásához.

A szántóföldi monitoring vizsgálatok eredménye arra utal, hogy a rezisztencia szintje szoros korrelációt mutat a populációsűrűséggel, tehát a parlagi ecsetpázsit terjedésében meghatározó szerepe van a herbicid-rezisztenciának. Ennek mértékét leginkább a korábbi évek herbicidhasználata határozta meg, ebből adódóan a többi termesztéstechnológiai elem módosítása nem igazán csökkenti a rezisztencia kialakulásának kockázat.

A Rothamstedi Kutatóintézetben végzett vizsgálatok alapján megállapították, hogy a különböző populációkból származó parlagi ecsetpázsit minták 80%-a magasfokú herbicid-rezisztenciát mutat az olyan gyomirtó szerekkel szemben, amelyek a búzában szelektív módon e gyomfaj irtásra használhatók.

A vizsgálatokból az a következtetés vonható le, hogy a gazdálkodóknak egyre inkább az olyan gyomszabályozási módszerekre kell támaszkodni, amelyek kevésbé építenek a herbicidhasználatra – olvasható a kutatóintézet honlapján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan terjednek a herbicid-rezisztens gyomok? 

2024. október 15. 16:10

A herbicid-rezisztens gyommagok szántóföldről szántóföldre és államhatárokon át történő elterjedésének egyik fő módja a szántóföldi munkagépekkel történő terjesztés.

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag!

2024. szeptember 6. 05:40

Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet.

Az aszat visszaszorítása

2024. július 15. 13:10

Bár megjelenése fenyegető, és néha rendkívül invazívvá válhat, nem olyan nehéz visszaszorítani, mint sok más fajtát.

A gyomnövények elleni hatékony védelem kulcsfontosságú a termésbiztonság eléréséhez

2024. április 17. 11:10

A kultúrnövények terméshozamát és a termés minőségét jelentősen meghatározza a gyomnövények elleni védekezés eredményessége.

Már majdnem a Csillagok háborúja: lézeres gyomirtás robotokkal

2024. január 29. 13:40

A legendás trilógia az elmúlt évtizedekben szövevényes történetek nehezen kiismerhető hálózatává nőtte ki magát, azonban a robotok és/vagy lézerek visszatérő elemei a sorozatoknak. Mindkét elem megjelenik a WeLASER kutatási projektben is, azonban lényegesen kevésbé földöntúli környezetben: a robotok a gyomokat irtják az új módszerrel.

Mit tehetünk a fenyércirok ellen?

2019. augusztus 29. 04:38

K. Margit kérdése: Környékünkön rengeteg a fenyércirok az utóbbi időben. Miért szaporodott és szaporodik el a fenyércirok, mit lehet ellene tenni?

Hogyan termeszthető a házikertben görögdinnye?

2023. április 7. 04:39

Termeszthető a kertben is görögdinnye? Amennyiben igen, akkor az is érdekelne, hogy hogyan valósítható meg?

Kerti kalendárium – augusztusi teendők a gyümölcs- és díszkertben

2021. augusztus 22. 04:38

Gyümölcsszüret, öntözés, örökzöld-ültetés, dugványozás, kétnyári virágok vetése – ez mind az augusztusi paletta a gyümölcs- és díszkertben! Ugorjunk neki a feladatoknak!