Gyümölcs

A birsalmát nyersen nem ajánlott fogyasztani

Agrofórum Online

Örömteli, hogy a birsalma ismét egyre népszerűbbé válik. Nemcsak esztétikai szempontból vonzó, hiszen ízletes, egészséges ételek készíthetőek belőle.

A birsalma (Cydonia oblonga) Ázsiából származik, és már az ókor óta elterjedt a dél-európai kertekben. Levelei szürkésen molyhosak, a varázslatos, felálló virágok tiszta fehér vagy rózsaszínes árnyalatúak. A ragyogóan sárga birsalmák olyan csábítóan illatoznak, hogy az ember legszívesebben közvetlenül a fáról enné őket.

A nyers birsalma fogyasztása azonban nem ajánlott: a gyümölcsök nyersen nem éppen ízletesek, kemények és keserűek. Viszont pépként, zseléként vagy kompótként sok ínyencet elbűvölhetnek.

Mikor ültessünk birsalmát? 

A birsalmát november és március között érdemes ültetni, amíg azok nyugalmi állapotban vannak. A fák a hideg és nedves évszakban jól meggyökeresednek. Különösen a hajszálgyökerek alakulnak ki jól a téli nyugalmi időszakban.

Viszont a fiatal birsalmák érzékenyek, és egy kemény tél során fagykárokat szenvedhetnek. Aki biztosra akar menni, tavasszal ültet, különösen a zordabb éghajlatú területeken. A birsalma védett helyen, enyhén savas, nem túl nehéz talajban fejlődik a legjobban. A meszes talajokat fakéreg mulccsal lehet savanyítani. Ideális a napos hely.

Birsalma ültetése cserépben

A birsalma cserépben is ültethető. Fontos azonban, hogy télen védelmet biztosítsunk: mínusz nyolc fok alatt a növényt be kell vinni a pincébe. Legkésőbb kétévente át kell ültetni a cserepet, amíg el nem éri a kívánt méretet. Ezután a megfelelő méret metszéssel könnyen tartható.

Metszés 

A birsalmafák, ellentétben az almákkal és körtékkel, kevés metszést igényelnek. A metszés leginkább a korona ritkítására korlátozódik. A befelé nővő vagy egymást keresztező ágakat távolítsuk el.

Ügyeljünk arra, hogy a fiatal fák egyenletes, levegős koronát képezzenek. Az idősebb fáknál az elöregedett, erősen elágazó gyümölcshajtásokat fiatalítsuk meg. A fagyérzékenység miatt a metszési munkálatok február vége előtt nem ajánlottak.

A birsalma tökéletes betakarítási időpontja

A birsalma szüretelésénél a megfelelő időzítés döntő fontosságú. Bár októberben érnek, feltétlenül az első fagy előtt le kell szedni őket. Az esetleg még nagyon kemény gyümölcsök bent is tovább érlelhetjük.

Az érettséget a gyümölcsök teljes elszíneződése és bolyhos szőrzetük elvesztése jelzi. Ha a gyümölcsöket birsalma lekvárhoz vagy zseléhez szeretné felhasználni, érdemes őket még korábban leszedni. A beérés kezdetén a pektintartalmuk, vagyis a zselésedési képességük a legmagasabb.

A korán leszedett birsalmákat körülbelül két-négy hétig lehet tárolni a pincében vagy más hűvös helyen. Ebben az időszakban érik el teljes aromájukat. Az érett gyümölcsöket viszont azonnal fel kell dolgozni. A legjobb, ha a birsalmákat külön tároljuk, mivel intenzív aromaanyagaik átkerülhetnek a környező gyümölcsökre.

Birsalma a gyógyászatban

A birsalma a C-vitamin mellett cinket, nátriumot, vasat, rezet, mangánt, fluort és sok folsavat tartalmaz. Emellett, hasonlóan a ribizlihez, rengeteg pektint, amely elősegíti az emésztést, csökkenti a koleszterinszintet és megköti a szervezetben lévő méreganyagokat, hogy azok kiürüljenek.

A benne lévő csersavak és az A-vitamin enyhítik a köszvényt és az érelmeszesedést. Ha fáradtsággal vagy gyengeséggel küzd, a birsalmakészítmények magas káliumtartalmuk miatt segíthetnek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyümölcsfajok tápanyag-tartalékolása télre

2024. november 15. 09:40

Tavasszal a csonthéjasok virágzási időszakában még hideg a talaj, a gyökerek még nem kezdtek el igazán dolgozni, nincs jelentős tápelemfölvétel a talajból.

Ehetjük-e nyersen a kökényt?

2024. november 8. 06:40

A kökény magja, hasonlóan a sárgabarack és a mandula magjához, amygdalint tartalmaz, amely a szervezetben ciánsavra bomlik, és súlyos mérgezési tüneteket okozhat.

Hogy éri meg diót termelni?

2024. október 23. 13:10

A dió termesztésének sikerességéről kérdeztük az Engelhardt Dióbirtok tulajdonosát: évről évre színesebb a tapasztalatok köre.

Így teleltethető a pomelo

2024. október 23. 10:10

Közép-európai éghajlaton a cserepes Citrus maxima nyáron a szabadban tartható, mégpedig ott, ahol elegendő fényt és meleget kap.

A fák alatti talajfertőtlenítés használhat az almamoly lárvái ellen?

2023. január 31. 04:36

Idén tönkrement a birsalmatermésünk, az almamoly megrágta. Kérdésem, hogy a fák alatti talajfertőtlenítés használ-e a lárvák ellen? Ha igen, mivel és mikor érdemes fertőtleníteni?

Kétszeresére nőtt a vöröshagyma ára, 3450 forint egy kilogramm dióbél - Zöldségpiaci jelentés

2018. november 16. 11:25

A hazai termesztésű kanadai/orange típusú sütőtök mellett a 45. héten a nagydobosi sütőtök is bekerült a felhozatalba 155 forint/kilogramm áron.

Miért potyog le már most a birs?

2019. július 11. 09:10

P. Gábor kérdése: Birsfám gyümölcsei fokozatosan összeaszalódtak, most pedig betegen lehullnak. Milyen betegség okozhatja ezt?

Soha nem tudtam még termést szüretelni a birsfáról - mi lehet a baja?

2024. június 1. 04:38

Birsfámról, mely már 6. éves, eddig még nem szüreteltem termést. Szépen virágzik a fa, termések is elkezdődnek fejlődni, és néhány cm-es állapotukban leesnek. Ezzel együtt a virág körüli levelek is elhalnak. Mi lehet a baja, hogyan tudom megvédeni a birsalmákat?