6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Gyümölcs

A kökény értékes növényünk, de a gyűjtésből származó termés veszélyes is lehet

Agrofórum Online

Termesszünk kökényt! Miért? Mert a magas hőtűrőképessége miatt a megváltozott klimatikus viszonyok mellett is sikerrel termeszthető gyümölcsfaj hazánkban.

A kökény a rózsafélék családjába (Rosaceae) tartozik, közelebbről a szilvafélék alcsaládjába (Prunoidae), tudományos neve (Prunus spinosa L.).

A Prunus nemzetségbe tartozó növények közül közel áll hozzá a Prunus domestica L., az úgynevezett házi szilva, amelynek termése ovális-elliptikus, magvaváló, a csonthéj egyik oldala jellemzően kidomborodó, így szimmetrikus, valamint számos fajjal ellentétben a levelek alul, az ereknél molyhosak.

A virágcsésze és a kocsány kopaszodó. Számos termesztett szilvánk, mint a híres Besztercei szilvák esetében a fenti morfológiai bélyegek hasonlóan mutatkoznak.

A kökényt határozottan elkülönítve, az alábbi leírás jellemzi: tövises cserje, virágszirmai fehérek, 5-7 mm hosszúak, leginkább tojásdadok, a termés közismerten kb. 1-2 cm átmérőjű, húsos és gömb alakot nyer.

A levelek élesen fűrészesek. A terméskocsányok kopaszak vagy molyhosak, ez genotípusonként változó a megfigyelések szerint. Molyhos kocsánnyal a subsp. dasyphylla cserjék rendelkeznek.

Amennyiben termesztésbe vonjuk, figyelembe kell venni, hogy könnyen, azaz spontán kereszteződik a Prunus domestica faj termesztett fajtáival, ezért azoktól távol kell tartani.

A kökény leginkább gyökérsarjaival terjeszkedik, cserjeként a kertben gyorsan, akár jelentősebb területet foglalhat el, ezért ültetvényben oltványok ültetése ajánlott. Jól viseli a száraz, meleg talajokat, természetesen az oltványok esetében a vízigény növekedik, öntözött kultúrába vehető.

A hiedelmekkel ellentétben fényigényes gyümölcsünk, bár erdőszéleken gyakran kerül úgynevezett „sétáló árnyékba”, de az oltványok termesztése esetében és a nagyobb termésmennyiség realizálásához fontos a teljes fénykitettség.

Feltételezések szerint a kökény a házi szilvánk egyik őse. Nagy többségében tetraploid, de a genetikai változatossága miatt hexaploid és pentaploid változatok is előfordulnak. Környezeti igény tekintetében elmondható, hogy a kökény fényigényes és szárazságtűrő.

A talaj kémhatására és kötöttségére kevésbé érzékeny, a tél végi fagyra a szilvához hasonló érzékenységet mutat. A magas hőtűrőképessége miatt a megváltozott klimatikus viszonyok mellett is sikerrel termeszthető gyümölcsfaj hazánkban.

Beltartalmi értékek és a felhasználás lehetőségei

A kökény kiemelkedő beltartalmi értékét több vizsgálat megerősítette, magas C-vitamin-tartalommal (50 mg/100 g) rendelkezik, ezen kívül tartalmaz flavonoidokat, tanninokat, színanyagokat, cukrot és pektint is.

Ismert a benne található bioaktív anyagok immunerősítő és emésztésjavító hatása. Folyamatban lévő kutatások arra engednek következtetni, hogy a kökény fogyasztása valószínűleg gátolja a humán patogén baktériumok szaporodását (Helicobacter pylori). Továbbá tartalmaz ellagsavat, ami a kötőszövetekben lévő kollagén lebomlását gátolja, tehát kedvező hatású a porcokra és a bőrre.

A kökény fogyasztása csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának lehetőségét, és nem elhanyagolható a daganat-megelőző hatása sem.

A kökény felhasználása során jól megmunkálható fájából golfütőt, sétapálcát és szerszámnyelet készítenek. Kora tavasszal illatos virága jó méhlegelő, nektárja 30-35% cukrot tartalmaz.

A kökénybokrok fészkelő- és búvóhelyet biztosítanak a madarak számára. Védett lepkéinknek, a kardfarkú lepkének és a közepes éjjeli pávaszemnek is tápnövénye. A szárított virágából készített tea vízhajtó hatású, valamint enyhe hashajtó és felgyorsítja az anyagcserét. A testtömegfogyasztó teakeverékek alkotórésze.

Felhasználható a virág desztillátuma, amelyet a kozmetikai iparban a bőrt erősítő hatásáért ismernek el. A népi gyógyászat még a kökény gyökerét is felhasználta: a gyökér héjának főzetét torok- és mandulagyulladás gyógyítására, kérgének főzetét pedig enyhe nyugtatásra használta.

Szárított leveléből lágy, kellemes ízű élvezeti tea készíthető, amely a torok fertőtlenítésre szintén használható. A gyümölcséből készült lekvár megszünteti a hasmenést, segíti az emésztést és a bélműködést. A rómaiak kökénybort is készítettek.

A hazánkban feldolgozott kökény jellemzői

Jelenleg hazánkban több mint nyolcvan üzem foglalkozik a kökény feldolgozásával. Legnagyobb mennyiségben pálinka előállításra használják, de lekvár- és dzsemkészítés is jellemző.

Sokan ismerik a spanyolországi Navarra környékén több száz éves recept alapján készített Pacharan nevű likőrt, amelynek szintén kökény az alapanyaga. Hazánkban is kedveltek a kökény párlatai.

A mélyhűtő-ipar egészben és velő formájában hasznosítja a gyümölcsöt. A táplálékkiegészítőket gyártó cégek többek között instant teát, immunerősítő elixírt készítenek, míg a kozmetikai ipar arctejet, arckrémet és arctonikot gyárt a kökény felhasználásával.

Megállapított, hogy a kökénymag olaj B17-vitaminban gazdag, amely szintén a kozmetikai ipar számára fontos. Továbbá a kökényaszalvány az erdei gyümölcsteák alkotórésze. Hazánkban a kökényt feldolgozó vállalkozások szinte kizárólag gyűjtött kökényt használnak fel.

A gyűjtésből származó kökény feldolgozásának számos problémája van. A gyűjtőhelyek nagyobb része ipari üzemek, főútvonalak mellett található, ezért a termés lehet részben szennyezett, másrészt mivel nem részesülnek növényvédelemben, kártevőktől és kórokozóktól fertőzött.

Ismert az a megállapítás, hogy jó minőségű árut csak jó minőségű nyersanyagból lehet készíteni. Üzemi ültetvények hiányában a feldolgozáshoz szükséges alapanyag mennyisége nem tervezhető.

Európában több helyen, elsősorban Németországban megkezdődtek a kísérletek a kökény termesztésbe vonásával. Néhány évtizede Magyarországon is kezdetét vette a kökénnyel kapcsolatos kutatás.

Lövőpetriben létesült nagyobb ültetvény, fajta- és termesztéstechnológiai-kísérletek beállításával. A kutatás elsődleges célja a kökény gazdaságos üzemi termesztésének fejlesztése.

A vadon termő populáció egyedei között számos értékes változat található, de a keresztezéses nemesítés is jó lehetőségeket kínál. Jelenleg a nemesítés célja a hozam növelése, a korai termőre fordulás, a magas antioxidáns-tartalom (ahol a legkisebb és a legnagyobb értékek között közel 5-szörös különbség mutatható ki).

A megfelelő gyümölcsméret kökénynél 17-18 mm, kökényszilvánál 20-23 mm. Előnyös tulajdonság a jó ökológiai tűrőképesség, kiemelve a hidegtűrést. Lényeges fajtatulajdonság a betegségekkel és kártevőkkel szembeni ellenállóképesség.

A kökény üzemi termesztésének lehetőségei

A kökény kedvező térállása 5×2-3 m, tehát hektáronként 670-1000 db oltvánnyal lehet számolni. A törzs magasságát és a koronaformát attól függően kell kialakítani, hogy a későbbiekben a betakarítást kézi vagy gépi rázással kívánják megvalósítani.

A genetikailag tiszta kökény-klónok szinte teljes mértékben önmeddők, ezért indokolt a kevert telepítés, tehát telepítéskor feltétlenül tisztázni kell a termékenyülési viszonyokat. A kökényszilvák ugyanakkor nagyobb részben öntermékenyek. A faiskolai szaporításban jól összeférnek a mirobalan és St. Julien alanyokkal.

Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a St. Julien alanyon a termőrészek berakódottsága nagyobb, ugyanakkor az oltvány kisebb fát ad, amely lombját tekintve tömörebb, viszont a kevésbé alkalmas talajok esetében a hiánybetegségekre a fenti oltványok érzékenyebbek.

Korona alakító metszése a szilvához hasonló. Termesztéstechnológiája legtöbb elemében megegyezik a szilvánál ismertekkel. Az ültetvényben többnyire a szilvát károsító kártevők, kórokozók ellen kell védekezni.

A gyümölcs egyik jelentős kártevője a poloskaszagú szilvadarázs lárvája, ami a szilvamolytól eltérően 4-5 gyümölcsöt is károsít. A legtöbb felhasználási mód esetén szükség van a hideghatás okozta biokémiai változásra. A fagy hatására nő a gyümölcs pektin- és cukortartalma, viszont csökken a tannintartalom, ezért kellemesebb lesz az íze.

dr. Iváncsics József, Pólyáné dr. Hanusz Borbála

Széchenyi Egyetem, Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság gyümölcstermesztőknek szóló különszámában olvasható. KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.

Megmetszhetem tél elején a bodzabokromat?

2023. december 8. 04:36

Kérem a segítségüket bodza metszésével kapcsolatos kérdésem megválaszolásában. Megmetszhetem már akár most is a bodzabokromat?

Rózsalonc metszése virágzás előtt és után

2024. augusztus 9. 12:40

Ahhoz, hogy könnyebben karban tudjuk tartani a cserjét, a megfelelő öntözés mellett a metszés a másik fontos ápolási munka.

Így teleltessük a leandert!

2024. november 13. 05:40

Lássuk, hogyan teleltessük a leandert, ha tavasszal is egészséges növényre vágyunk!