Gyümölcs

A légköri aszály hatásai a gyümölcstermesztésben

Agrofórum Online

A hazai csapadékellátásra idén is a hektikusság jellemző, csakúgy, mint az elmúlt években. Jelentős az eltérés a tájegységek között, ha a csapadék mennyiségét és eloszlását tekintjük. Milyen káros hatásai vannak a túlzott csapadéknak, és milyen veszélyeket rejt a forró mediterrán légtömeg, amely eléri hazánkat? Ezekre a kérdésekre próbálunk választ találni a következőkben.

Eddig a 2024-es év során Magyarországon átlagosan 250-280 mm csapadék hullott, ez az érték természetesen tájegységektől függően változik. A Dél-Alföldön alig 130-160 mm csapadék az idei átlag, míg a Nyugat-Dunántúlon akár a 420-430 mm-t is elérheti ez az érték.

Komoly gondot okoz a szárazság az Alföld számos pontján, a hetek óta jellemző 33-35 fokos meleg levegő pusztítóan hat a növények élettani folyamataira. A növények transzspirációjának intenzitását számos tényező befolyásolja, így a tábla domborzata, a talaj fizikai félesége és a termesztett kultúrnövény típusa.

A cseresznye, meggy és egyéb csonthéjasok minőségén nem rontott a júliusi szárazság a bőséges tavaszi esőzések miatt, azonban a szüret utáni időszakban is gondoskodnunk kell az árutermő ültetvények vízellátásáról.

Ha ugyanis a csapadékmennyiség nem kielégítő egy gyümölcstermő növény számára, az kedvezőtlen hatást gyakorol a következő év termését hordozó termőképletek fejlődésére. Sajnos az ültetvényeink jelentős része öntözetlen, ami nagyfokú kiszolgáltatottságot jelent az abiotikus tényezőknek.

Fertőzési kapuk

Az ősszel szüretelendő gyümölcseink komolyan megsínylik a száraz, forró időjárást. Az alma felületén barna foltok jelennek meg, amely a napégés biztos jele, emiatt a gyümölcs felreped, rothadásnak indul. Ezáltal fertőzési kaput nyit számos szaprofita gombafajnak.

A gyümölcsátmérő fontos minőséget meghatározó paraméter. A nyári szárazság ezt az értéket is gyorsan tönkre teheti, a légköri aszály és a túlzott napsütés hatására záródnak a gázcserenyílások. Megáll a gyümölcsátmérő növekedése, és nem éri el betakarításig a kívánt 70-80 mm-es értéket.

A légköri aszály a körte termésére is jelentősen hat, a legelterjedtebb körtefajta hazánkban a sokak számára ismert ’Vilmos’. Ez a körtefajta szeptember első hetében szüretelhető, termőhelytől függően. A felmelegedés hatására azonban a gyümölcs töppedt marad, korai érésnek indul, és a magház körül barnult lesz a gyümölcshús, ami nagyban rontja a tárolhatóságát.

A légköri páratartalom emellett felgyorsítja a gyümölcshús kövecsesedését, amire a körtefajtáknak eltérő hajlamuk van, de a kialakulás hatására élvezhetetlen lesz a termés fogyasztása is.

Terméshullás, termésromlás

A hirtelen fellépő hőhullámok a szilvafákat sem kímélik. Ez a gyümölcs már szinte a kultúránk részének tekinthető, termesztése viszont egyre nehézkesebb a XXI. század évtizedeiben.

A szilva korai gyümölcshullással és száradt, aszott gyümölccsel reagál a meleg légtömegekre. Alapvetően ellenálló növény, de a szélsőséges időjárás sokszor próbára teszi ültetvényeinket. Extrém időjárás esetén még a korai lombhullás is előfordulhat.

Az öntözési rendszerek kiépítése jelentős adminisztrációs és anyagi terhet ró a gazdálkodókra, azonban egy stabil, megfelelően méretezett rendszer évtizedeken keresztül javítani fogja a termésbiztonságot.

Öntözés nélkül már nem érdemes és nem is szabad semmilyen évelő kultúrát ültetnünk. Igaz ez a zöldségtermesztés számos termesztett növényére is. Persze a jól működő rendszerek jelentős energiaigényűek is, a megújuló energiaforrások adta lehetőséggel azonban hatékonyan tudjuk csökkenteni az energiaköltségeket. A csepegtetőrendszerektől kezdve a lineárokig ma már mindenhol felhasználhatóak a napelemek mint autonóm energiaforrások.

Az ország bizonyos tájegységein viszont a túlzott csapadék okozhat fejtörést a gazdálkodók számára. Borsodban, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében a hirtelen kialakuló nyári záporok sok esetben akadályozták a növényvédelmi, és egyéb ápolási műveletek elvégzését.

Tokalj-Hegyalján a meredek lejtőkön kialakított szőlőültetvényekről lemosódott a felső termőréteg. A viharok után a felső kavicságy jelezte a sorközöket. A Felső-Tisza-vidéken pedig az egy-két óra alatt lehullott 40-50 mm esővíz okozott fejtörést. A csatornák megteltek, és sokszor a gyümölcsösök mellett kialakított vízelvezető árkok sem tudták megfelelően elvezetni a csapadékot.

A változó időjárás támasztotta kihívások új megoldásokat kívánnak a gazdálkodóktól, a korai érésű gyümölcsök, a megfelelően csatornázott és karbantartott ültetvények és a szakszerűen alkalmazott öntözőrendszerek megoldást jelentenek az új problémákra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől lesz hosszúkás az alma?

2024. december 16. 14:40

A szűkebb értelemben vett bioregulátorok olyan növényi hormonok, amelyeket a növények maguk is készítenek, a mindennapi működésükhöz nélkülözhetetlenek.

Felértékelődik a bodza, mert alacsony tőke- és munkaerőigénnyel termeszthető

2024. december 11. 14:40

Az utóbbi évtizedekben az élelmiszeripar ismét felfedezte a bodza gyümölcsének nagy mértékű antocianin-tartalmát.

Megsokszorozódott a birstermesztés Magyarországon

2024. december 5. 13:50

Egyre nagyobb lendületet vesz a hazai birstermesztés. Legnagyobb termőterülettel Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye rendelkezik.

A naspolya betakarítása: ezért érdemes megvárni az első fagyokat

2024. november 29. 08:10

A naspolya áltermései, amelyek akár 5 magot is tartalmazhatnak, október végétől érnek be. Az érés során zöld színük barnára vált.

Lengyelország 100 ezer tonna étkezési almával nyithatja a szezont

2019. május 19. 14:32

A hatalmas lengyel almakészletek nem csökkennek olyan gyors ütemben, mint amennyire kellene. Április 1-jén Lengyelország frissalma-készlete még 665 ezer tonna volt. Ha csak az olasz és német készletet hozzáadjuk, akkor az már több mint 1,5 millió tonna.

Az alma felvásárlási áránál is szabályozott piaci viszonyok kellenének

2019. január 30. 05:17

A javaslat értelmében minden, a feldolgozóüzemekbe beszállított almára írásbeli szerződést kellene kötni és a feldolgozóknak augusztus 1-ig a feldolgozandó mennyiség legalább 60 százalékára kell ilyen kontraktusokkal rendelkezniük.

Franciaországban több alma, de kevesebb körte teremhet

2023. augusztus 7. 14:10

Az étkezési alma esetében jelenleg mintegy 1,6 millió tonna összmennyiséggel számolnak a statisztikusok; ez 9 százalékkal több, mint az előző évben.

Mitől válik üvegessé az alma belseje?

2023. február 11. 04:37

Az almáim belseje üvegessé válik. Mi okozhatja? Kérem szépen tájékoztatásukat a témával kapcsolatban!