Gyümölcs

Az áfonyatermesztés csehországi tapasztalatai

Agrofórum Online

Az áfonya az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségnek örvend ízletes és tetszetős, könnyen fogyasztható és sokféleképpen felhasználható bogyóterméseinek köszönhetően. Cikkünkben egy csehországi termesztési rendszert mutatunk be, ahol közel 50 hektáron termesztik a gyümölcsfajt.

Az áfonya fajok az északi félteke hidegebb és mérsékelt égövi területein őshonosak. Különösen gyakoriak Észak-Amerikában, Európában és Ázsiában, ahol a savanyú kémhatású, jól vízelvezetéssel rendelkező talajokat kedvelik. Természetes élőhelyükön gyakran megtalálhatók tűlevelű erdők aljnövényzetében, tőzeglápokon és hegyvidéki réteken.

Életmódját tekintve többéves bokor, magassága fajonként és fajtánként változó, 50 cm-től akár a 200 cm-ig is terjedhet. A virágok az alapi résztől a fürt csúcsa felé fejlődnek, bogyói gömbölyűek, vagy lapítottak lehetnek. A bogyóméret a termesztett változatoknál 10-25 mm között alakul. Fokozatosan érik, így a termesztés során a szedés is több menetben, 2-3 alkalommal történik (1. kép).

1. kép: A fürtökben termő bogyók érése folyamatos, így 3-4 alkalommal is szedhetők a növények
1. kép: A fürtökben termő bogyók érése folyamatos, így 3-4 alkalommal is szedhetők a növények

A Vaccinium corymbosum, közismert nevén a magasbokrú áfonya vagy kerti áfonya egy Észak-Amerikában őshonos áfonyafaj, amelyet széles körben termesztenek a világ számos részén. Ez a növény különösen népszerű a bogyótermései miatt, amelyek nagyok, édesek és kiválóak friss fogyasztásra, valamint feldolgozásra. Hazánkban és általában Európában leginkább ez a változat található meg a boltok polcain.

Termesztésük, felhasználásuk

Az áfonyák a laza szerkezetű, tápanyagban gazdag talajokat kedvelik, amelynek optimális pH-értéke 4,5 és 5,5 között van. Az ettől magasabb pH-értékű talajban a növények nem tudják felvenni a szükséges tápanyagokat, amely növekedési problémákhoz és gyenge terméshozamhoz vezethet.

A túl kötött vagy agyagos talajokban a gyökerek nem kapnak elegendő oxigént és a pangó víz gyökérrothadást okozhat, ezért többnyire a termesztésben is faaprítékkal lazítják a közeget.

Csehországban a Farmarket s.r.o. több helyszínen is termeszt áfonyát. A dél-morva régióban, Hovorany mellett 25 hektáron fólia alatt, továbbá egy másik helyszínen további 20 hektáron szintén fólia alatt termesztik a gyümölcsöt.

A szezon széthúzása érdekében több fajtát is használnak, így a szedési időszakot 8 hétre is el tudják nyújtani. Termesztőközegként speciálisan az áfonyának szánt tőzeg alapú keveréket alkalmaznak, amelynek pH-ját már a tőzeg keverésekor gyárilag beállítják.

A korábbi telepítések alkalmával még nagyméretű konténerbe ültették a növényeket, amelyekhez holland szaporítóanyagot használnak. A termesztői tapasztalatok alapján a konténerek helyett az újabb telepítéseket már takart ágyásokba ültetik, általában agroszövettel kibélelt „árkokba” telepítenek, amelyeket a megfelelően bekevert közeggel töltenek fel (2. kép).

2. kép: Az őszi telepítések a nyári időszakban intenzív hajtásnövekedésnek indulnak
2. kép: Az őszi telepítések a nyári időszakban intenzív hajtásnövekedésnek indulnak

Az alkalmazott, „zárt” technológia célja az öntözés és csapadék hatására bekövetkező kilúgozódás, kimosódás elkerülése, csökkentése, a telepített növények talajjal szemben támasztott pH-optimumának biztosítása (3. kép).

3. kép: A domborzati viszonyok kihívást jelentenek eróziós szempontból
3. kép: A domborzati viszonyok kihívást jelentenek eróziós szempontból

dr. Geösel András

MATE, Kertészettudományi Intézet, Budai Campus

(Fotók: a szerző felvételei)

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum 2024/10. számában olvasható. KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Korai gyümölcshullás: mikor kell beavatkozni?

2025. július 1. 13:10

A júniusi gyümölcshullás természetes folyamat, de ha túlzott mértékűvé válik, komoly terméskiesést és anyagi veszteséget okozhat.

Ez az eper nem az, amire gondol – de igazi kincs!

2025. június 24. 14:10

Az eperfa nemcsak árnyékot adó fa, hanem gyógyhatású gyümölcs, állattakarmány és kerti kincs is – mégis kevesen ismerik valódi értékeit

Innovatív körtefajták

2025. június 14. 16:10

A konzervatív fajtahasználat veszélyeket rejt a körtetermesztésben. Ezt egyre többen fölismerik, és próbálnak nyitni az új fajták felé.

Cseresznye minden mennyiségben – fogyassza okosan!

2025. június 8. 16:10

A cseresznye nemcsak finom, de egészséges is. Szezonja rövid, de annál édesebb. Mutatjuk, mikor, hogyan szedje, tárolja és dolgozza fel!

Fóliák hasznosítása, IV. – Hajtatott karalábé termesztése

2024. február 13. 16:40

Főnövényként nem, vagy csak ritkán, de paprika, paradicsom és uborka előnövényeként gyakran hajtatják a káposztaféléket (kínai kelt, fejes káposztát, kelkáposztát, karfiolt), a legjelentősebb növénynek ilyen tekintetben karalábé számít. Területét tekintve a fejes saláta és a hónapos retek után a harmadik legnagyobb felületen termesztett előnövény a fóliák alatt.

Már nem csak fólia alá lehet veteményezni – áprilisi kertészeti teendők

2019. április 17. 08:40

Már bőségesen benne vagyunk az április hónapban, az évnek azon szakaszában, amikor megkezdődnek a szabadföldi munkálatok a veteményesekben is. Persze már hetekkel ezelőtt el lehetett vetni például a borsót is szabadföldbe, de a munka dandárja csak most kezdődik.

Legkorábban vethető primőr – A hónapos retek hajtatása

2023. november 17. 10:10

Sajnos éghajlatunk a friss zöldségfélék fogyasztását csak 6 hónapon keresztül teszi lehetővé, a téli, kora tavaszi, késő őszi hónapokban kénytelenek vagyunk tartósított vagy tárolt zöldségféléket fogyasztani, amelyek táplálkozási értéke nem azonos a tavaszi vagy a nyári, napfényben gazdag időben nevelt és szedett friss zöldségfélék beltartalmi értékével.

Brutális károkat okozott a szél a fóliás termesztőknél

2022. február 2. 13:04

A tavaszi nemkívánatos fagyokat lassan megszokjuk, a nyári-őszi extrém aszályos időszakok sem lepnek már meg egy gazdát sem, a jégverésnél már automatikusan ülünk le viharkárt jelenteni. A klímaváltozás szélsőséges időjárásának leginkább kitett mezőgazdaságot azonban január utolsó hétvégéjén ismét megtépázta az átvonuló front. Szó szerint…