15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Gyümölcs
Fizetett tartalom

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

UPL Hungary

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

A sodrómolyfajok megjelenése és kártétele drasztikusan lecsökkent.  Ez azt jelenti, hogy konvencionális és bio ültetvényben egyaránt az almamoly ellen minden évben szükséges védekezni.  Alapvetően két nemzedékes, de évjáratonként egy csonka harmadik nemzedék is megjelenik. A kifejlett lárvák telelnek át a fák törzsén.  A védekezési stratégiát felállítani nem egyszerű, mivel az almamoly rajzása virágzástól kezdődik és betakarításig tart, nehezen elkülöníthető rajzásdinamikával.

Az almamoly ellen használható inszekticidek száma folyamatosan csökken, egyre kevesebb lehetőség van a szerek rotálására, ezzel egyenes árányba nő a rezisztencia veszélye.  Sok esetben az almamoly első nemzedéke ellen bevetett kitinszintézisgátló, átalakulásgátló rovarölő szerek jelentősen gyérítik a kitinvázzal rendelkező hasznos élőszervezeteket (katicabogár, ragadozó poloskák).

A UPL megoldása az almamolyok ellen: Carpovirusine biológiai rovarölő szer, melynek hatékonysága megegyezik a kémiai hatóanyagokkal. Hatóanyaga: Cydia Pomonella Granulo Vírus. A vírus szuperszelektív, hatását az almamoly lárvák ellen fejti ki. A lárvák táplálkozás útján veszik fel a hatóanyagot, amely bélcsatornába kerülve felszaporodik és kb. 2-3 nap alatt elpusztítja kártevőt. Az elpusztult lárvákon felszaporodott vírusok a következő generáció almamoly populációt is megfertőzik. Kereskedelmi forgalomba 1 l-es kiszerelésben kerül (dózisa 1 l/ha), felhasználásig fagyasztva szükséges tárolni. A konkurens készítményekkel szemben a Carpovirusine olyan „kész” termék, amelynek eredményes felhasználásához semilyen adalékanyag nem szükséges.

A készítmény esőállósága és UV védelme nagyon jó, csalogató attraktánst tartalmaz, és kedvező pH-t biztosít. Az almamoly elleni védekezés sikerességét alapvetően meghatározza a növényvédelmi előrejelzés alapján készített permetezési program. A legeredményesebb megoldás, ha ötvözzük a szexferomoncsapdás előrejelzést a hőösszegszámítási rendszerrel, amit biofix módszernek neveznek. A csupán szexferomoncsapdás előrejelzés alapján nehéz eredményes döntést hozni, mivel egy nemzedéknek is lehet több rajzáscsúcsa (több mint 5 hím egyed hetente). Fontos megemlíteni, hogy kertenként szükséges a csapdák kihelyezése és megfigyelése az eltérő számú áttelelt almamoly lárvák miatt, illetve elhanyagolt ültetvényekből berepülő lepkék megfigyelése szempontjából.

A biofix módszer lényege: a rajzást követően kiválasztjuk azt az estét, amikor 21 órakor a hőmérséklet legalább 16 ℃. Ezután a napi átlaghőmérséklet 10 ℃ feletti értékét összeadjuk, és amikor elérjük a 85-90-es értéket, akkor juttatjuk ki a Carpovirusine-t.  Ezzel a módszerrel pontosan a lárvakelés időpontjára tudjuk időzíteni a készítményt, amely átlagos időjárási viszonyok mellett 10-12 napos tartamhatással rendelkezik.

A Carpovirusine kijuttatását célszerű az első nemzedék ellen irányítani a következő tényezők miatt:

– az almamoly első nemzedékének tojásáit a levél felületére helyezi, kikelést követően a lárva 2-3 napig vándorol, míg rátalál a kis gyümölcsre, ezért nagy jelentősége van a csalogató anyagnak a hatóanyag biztos felvételéhez;

– az első nemzedék lárvájának kártétele során a károsított gyümölcs lehull a fáról, míg a 2. és a 3. nemzedék károsítása során a gyümölcs „kukacos”, felületi rágásokkal károsított lesz, viszont ipari célra értékesíthető;

– a korai alkalmazás esetén a következő nemzedékek egyedszámát csökkenthetjük;

– az első nemzedék áttelelő populációját megfertőzve, jelentősen gyéríthetjük a következő évi áttelelő lárvák egyedszámát.

A Carpovirusine alkalmazása egy vegetációban legalább 3-4 alkalommal javasolt. A készítmény ökológiai gazdálkodásban is alkalmazható. Növényvédő szerekkel, lombtrágyákkal kombinálható (kivéve a mikronizált kén). Élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 3 nap.

2020-ban az ökológiai gazdálkodást folytató termelők részére létrehoztunk egy virtuális egységcsomagot, amely „Alma Bio Csomag” névre hallgat. A 4 ha-os egységcsomag tartalmaz: Carpovirusine-t, Colpenn-t (kén), Cuprogard DG-t (bordói keverék), amely gyártói kedvezménnyel megvásárolható a kereskedő partnereinknél.

Kiss Dániel alma-kultúrafelelős

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.

Miért kell eltávolítani a fákról a gyümölcsmúmiákat?

2019. szeptember 9. 13:11

G. Szabolcs kérdése: Miért kell eltávolítani a fákon maradt összeaszalódott gyümölcsöket, gyümölcsmúmiákat?

Hernyók elleni védelem – természetesen

2022. április 28. 05:38

A hernyóinvázió olyan probléma, amellyel évről évre szembe kell néznünk a kertünkben.

Amikor nem ott és úgy jelentkezik….Tünetek alapján történő tápanyaghiány-diagnózis előnyei és hátrányai a zöldségtermesztésben

2022. szeptember 21. 14:22

A tápanyagellátással kapcsolatos fejlődési rendellenességek tünetei a legtöbb esetben megkülönböztethetők a fertőző betegségek szimptómáitól, de más abiotikus tényező okozta növekedési zavaroktól is (pl. növény toxikus anyagok hatása, klimatikus tényezőkkel összefüggő tünetek, stb.).

Őszi növényvédelem a kiskertben

2021. november 10. 12:07

Akár biogazdálkodásra adjuk a fejünk, akár a vegyszerekben bízunk a kiskertünkben, az őszi növényvédelem és annak fontosabb lépése ugyanúgy fontosak, mint az év többi szakaszában.