Gyümölcs

Birsalma gondozása ősszel, a következő évi bő termésért

Agrofórum Online

A birsalma gondozása ősszel kifejezetten fontos ahhoz, hogy következő évben bőséges termést hozzon számunkra. Az őszi időszak kifejezetten alkalmas arra, hogy megfelelően felkészüljünk, hiszen ez a periódus kiváló lehetőséget nyújt a kártevők és betegségek elleni védekezésre is.

A birsalma általában ősszel, szeptember végétől egészen november elejéig hozza termését, amikor a gyümölcsök sárgára érnek és kellemes, édeskés illatot árasztanak. A termés akkor nevezhető kiváló minőségűnek, amikor színe egyenletesen aranysárga, húsa pedig kemény és illatos.

Ez a kiváló minőségű termés nemcsak friss fogyasztásra alkalmas, hanem tökéletes alapanyagként is szolgál többek között lekvárhoz, vagy a méltán híres igazi hungarikumunkhoz, a pálinkához is. A termés gasztronómiai értéke igen magas, így a pálinkatermelés népszerűségével együtt a minél jobb minőségű és nagyobb mennyiségű termésre való törekvés is fokozódott, éppen ezért fontos, hogy a megfelelő termést már időben megalapozzuk az előző évi szezon zártával.

Teendők a betakarítás után

Miután a birsalmát betakarítottuk, számos fontos teendő vár ránk ősszel, hogy a következő évben is bőséges termésre számíthassunk. Először is, érdemes elvégezni a száraz és sérült ágak metszését, mivel ezek betegségek és kártevők melegágyai lehetnek és akadályozzák a fa növekedését.

Mire figyeljünk a metszéskor?

A birsalma metszésekor fontos odafigyelni arra, hogy a fa légies és nyitott koronaszerkezetet kapjon, mivel a megfelelő szellőzés és napfény bejutása kifejezetten fontos lesz majd a következő évi termés számára.

A metszés során először az elhalt, sérült vagy beteg ágakat távolítsuk el, mivel ezek könnyen vonzzák a kártevőket és gombás fertőzéseket. Ezeket a részeket egészen az ép szövetig vágjuk vissza, hogy a fa gyorsan regenerálódhasson.

A középső, túl sűrűn növő ágak ritkítása is elengedhetetlen, mert ha túl sűrű a korona, a fa alsóbb részei nem jutnak elegendő fényhez, ami gyengébb terméshez vezet. Az oldalirányban növő, fiatalabb hajtásokat úgy kell megmetszeni, hogy a fa harmonikusan fejlődjön, és a koronája a jövőben egyenletesen terjedjen.

A metszés során az a cél, hogy ne legyenek keresztező ágak, amelyek dörzsölődhetnek egymáshoz, mert ezek sebeket okozhatnak, ami szintén fertőzésveszélyt jelent. Így amennyiben úgy érezzük, nyugodtan ritkíthatunk, azonban mindig tartsuk szem előtt, hogy ne metsszünk túl!

A talaj előkészítése szintén lényeges

Ősszel javasolt komposztot vagy érett trágyát bedolgozni a talajba, hogy az a téli hónapok alatt bomlásnak induljon, és tápanyaggal lássa el a gyökereket. Ezzel biztosíthatjuk, hogy a fa a következő vegetációs időszakban elegendő tápanyagot kapjon, ami hozzájárul a bő terméshez.

A megfelelő vízutánpótlásra is érdemes odafigyelni, különösen akkor, ha a szezon végén kevesebb volt a csapadék. A megfelelő tápanyag-utánpótlás különösen fontos a téli időszak előtt, hiszen ez segít majd a fának abban, hogy megfelelően felkészült legyen a télre.

Mulcsozás

Amennyiben fiatal fáról van szó, érdemes a törzset mulccsal körbevenni, hogy a gyökerek védve legyenek a fagyoktól, és a nedvesség is tovább megmaradjon a talajban. A mulcsot körülbelül 5-10 centiméter vastagon terítsük le, úgy, hogy az ne érjen hozzá a fa törzséhez, így elkerüljük a rothadást.

Gyomosodásra hajlamos kertben is megfontolandó a mulcsozás a fa környékén, hiszen az nemcsak a gyökereket védi a fagyoktól, hanem megakadályozza a gyomnövények terjedését is, amelyek versengenének a fa számára szükséges tápanyagokért és vízért.

A mulcs megválasztása során érdemes figyelembe venni, hogy az organikus mulcsok, például a fakéreg vagy a komposzt fokozatosan bomlanak le, és hosszú távon tápanyagokkal látják el a talajt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Áprilisi fagyok: drasztikus terméskiesés várható

2025. április 21. 16:10

Az április eleji fagyok akár 100%-os termésveszteséget is okozhatnak, jelentős áremelkedésre számíthatunk a gyümölcspiacon.

Hajtatott paprika támrendszeres termesztése és metszése

2020. április 30. 10:03

Napjainkban, a paprika hajtatásában, a piacképes áruminőség és a jövedelmező termésmennyiség megvalósításának alapvető technológiai eleme a metszéssel történő támrendszeres termesztés.

Mi legyen a tűzelhalás tüneteit mutató hajtásokkal?

2022. május 18. 04:38

A tűzelhalás tüneteit fedeztem fel gyümölcsfáimon. Mit kell tennem a fertőzött hajtásokkal?

Ficus ginseng: bonsait kaptam, mi tévő legyek?

2022. szeptember 22. 06:38

A bonsaiok hagyománya a messzi Japánból ered, ahol ezeket a különleges megjelenésű növényeket már kétezer évvel ezelőtt is nevelgették a mesterek.

Téli metszések a gyümölcsösben

2022. január 10. 13:37

Ahogyan a nyári zöldválogatásnak is megvan a maga szerepe a gyümölcsöskertben, úgy a téli metszésnek is helyének kéne lenni. Bár a szakma nincs teljesen egy véleményen a gyümölcsfák metszéséről, mégis a tapasztalatunk azt mutatja, hogy egy helyesen elvégzett téli metszés nagyban hozzájárul a megfelelő gyümölcsmennyiséghez és minőséghez egyaránt.