Gyümölcs

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

Agrofórum Online

A márciusi hónap szeszélyes időjárása mindig is nagy fejfájást okozott a kertészek számára. A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Az elmúlt évszázadban sok helyen lehetett látni a fehérre meszelt törzsű gyümölcsfákat. Ennek a gyakorlati hasznával sokan tisztában vannak, de működhet ez a növényvédelmi módszer a XXI. században, az égető munkaerőhiány, és a folyamatos növényvédő szerek kivonása mellett?  Ezen kérdéseket járjuk körbe a következőkben.

A növények tavaszi ébredése és a korai kártevők

A növények téli nyugalmi időszakának a levegő, de főleg a talaj hőmérséklet emelkedése vet véget. Ha elindul a szövetekben a nedvkeringés, egy-két héten belül elkezdődik a rügypattanás is, a mandula és egyéb csonthéjasok esetében már a virágzás is elkezdődik.

A rügypattanással egyidőben viszont elindul a növények párologtatása is, amely vonzó hatással van a korai kártevőkre. Ezek között említhetjük meg a bimbólikasztó bogarat (Anthonomus pomorum), vagy a fekete répa levéltetűt (Aphis fabae).

Nem szabad megfeledkeznünk a pajzstetvek családjába tartozó közönséges kagylós pajzstetűről (Lepidosaphes ulmi) sem.

A pajzstetvek életmódja és károsítása

A kora tavaszi időszak több száz éve hagyománya a fatörzsek festésé a klasszikus mészkénlével. Előnye, hogy a biológiai növényvédelemben is használható és hatása szinte egész évben érezteti hatását. A fehérre festett törzs ezen kívül hűti is fa belső szövetet és így akadályozza meg a törzs kicsattanását.

A felrepedt törzs vonzza a pajzstetveket is, amelyek a folyamatos szívogatásokkal nemcsak a növényi nedvekkel táplálkoznak, hanem  jelentősen csökkentik a hajtásnövekedést és a vesszők torzulását is okozzák. Ellenük való védekezést komplikálttá teszi, hogy viaszos bevonatot képeznek a külső pajzson és ezért a klasszikus piretroidok haszontalanok a kártevőkkel szemben.

A mészkénleves festés viszont elzárja őket a külvilágtól és a kénvegyületek pedig jelentősen szárítják a külső kutikulát. A pajzstetvek életmódjára jellemző az ivaros szaporodás, de kritikus időszakban a szűznemzés is létrejöhet az egyedeknél. Ezek a szipókás rovarok képesek a helyváltoztatásra, de a nőstények a megtermékenyítés után egyre kevésbé mozognak. Gyakran maradnak egy helyen csoportosulva és közösen képeznek viaszbevonatot.

A védekezés utolsó lehetősége a törzskaparás lehet, amely nagy odafigyelést igényel, de véglegesen megszünteti a kártevők populációját. A pajzstetvek elleni védekezés első lépése a fák metszés utáni szemrevételezése. Főleg a hajlatokban, kéreg repedésekben telepedhetnek meg. Különösen nagy a fertőzés veszélye az idősebb bioültetvények esetében.

A védekezés lehetőségei: permetezés vagy festés?

A pajzstetvek és a vértetvek ellen gyakran ajánlják az olajos lemosópermetszereket, ezek hatékonysága azonban sok esetben kérdéses. Befolyásolja a permetező műszaki állapota, a permetlé pH-ja és a víz hőmérséklete is. Illetve a keverék olajtartalma, a törzsek festése ugyanakkor biztos sikert hoz.

Olcsóbb. Igaz nagyobb a munkaerő igénye, azonban ezt a műveletet évente egyszer elég elvégezni. A mészkénlébe gyakran kevernek rezes oldatot is, így az áttelelő gombaképletek ellen is védekezhetünk. Így két legyet ütünk egy csapásra.

Összegzés: hagyományos módszer modern köntösben

Összegezve a törzsek festése még a gyorsan változó időjárási körülmények között is hatékony lehet. A kijuttatás pedig gépesíthető is, a klasszikus ültetvénypermetezők alsó fúvókáinak használatával.

A XXI. század növényvédelmét a biológiai módszerek és a kémiai növényvédelem ötvözése fogja meghatározni, ezért érdemes a hagyományos módszereket is észben tartanunk.

Kiemelt kép forrása: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.

A nagy visszatérő: a szilvatermesztés előnyei

2025. február 20. 07:10

Miért érdemes még mindig foglalkoznunk a szilvatermesztéssel? Milyen buktatókat rejt ennek a kivételes csonthéjasnak a gondozása?

Mit jelent gyümölcsfáink hideg- és melegigénye?

2025. február 14. 07:10

A különböző típusú rügyek hidegigénye eltérő, nem egy időben fognak kilépni a mélynyugalomból.

Mik lehetnek gyümölcsfák törzsén a barna színű, molyhos csomók?

2025. február 17. 04:36

Egyes gyümölcsfáim törzsén világos barna színű, kissé molyhos csomókat találtam. Mik lehetnek ezek? Hogyan kezeljem?

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Miért kell lemetszeni a fákról a vízhajtásokat?

2025. február 23. 04:40

Kertemben számos gyümölcsfa található. Hamarosan kezdem a metszési munkákat és szeretném megtudni, hogy miért szükséges lemetszeni a fákról a vízhajtásokat?

Miért és hogyan kezeljük a metszés által okozott sebeket gyümölcsfákon?

2021. február 25. 10:52

A sebek gyógyulási folyamatát számos termesztési és technológiai tényező befolyásolja.