Gyümölcs

Fiatal almafák koronaalakítása, II. rész

Agrofórum Online

Nemrég már foglalkoztunk olyan alap fitotechnikai eljárásokkal, amelyeket érdemes elvégeznünk az életük elején járó almafák metszése során. A következőkben néhány olyan részletre fogunk kitérni, hogy milyen hatásai vannak a téli-nyári metszéseknek a terméshozamra, illetve a gyümölcsfa élettartamára.

Miért van szükség a laikusok által drasztikusnak vélt kezdeti lépésekre a metszés során? A fent említett kérdéseket járjuk körbe a következőkben.

A frissen telepített ültetvényekre a sűrített sorközök, sövényszerű művelésmód és a maximálisan kihasznált négyzetméterek jellemzők. A termelői szemlélet megköveteli (amennyiben profitorientált vállalkozásról beszélünk), hogy az újabbnál újabb fajtákban rejlő összes termőpotenciált kiaknázzuk.

Ez nem a természet kizsákmányolását jelenti, hanem a növények igényeinek a maximális kielégítését. Mind tápanyagban, mind növényvédelemben a 100%-ot kell a termőültetvényeknek megadni ahhoz, hogy a minőség és a mennyiség folyamatos legyen az évek során.

A fiatal gyümölcsfákat ezért is oltják hosszú évtizedek óta törpítő alanyokra. Ezzel tudjuk elérni az ültetvényekben a 2-3000 tő/ha-os egyedszámot. A csemeték ültetése után a 60-70 cm-es visszametszés sokak számára meglepő lehet. Azonban tisztában kell lennünk azzal, hogy később mit szeretnénk elvárni a gyümölcsfánktól.

Egy félintenzív ültetvény esetében is minimum 40 t/ha-os termésátlag az elvárható. Ez a mennyiség 40 000 kg, ami egy 4×1 m-es sor- és tőtávolság esetében 1000 db csemete/ha-os mennyiséget jelent. Tehát fánként ez a szám 40 kg termést jelent.

Logikus, hogy ekkora mennyiség eléréséhez robusztus törzsre és habitusra van szükség, amit terhelhetünk. A korai visszametszés a fatörzs vastagodását eredményezi, ami alapjául szolgál a következő 15-20 év terméseinek.

Az előző cikkben említést tettem a karcsú orsó koronaformáról, és az alsó vázágak szerepéről. Ezen koronaformának nemcsak a kialakítása, hanem a fenntartása is lényeges. A későbbiekben megvastagodhatnak a felső korona részek is, amelyeket érdemes évről évre ritkítani.

Ez a szuperintenzív ültetvények esetében is fontos. A felső koronarész sűrűsödése nemcsak a fa alsó ágemeleteinek a besötétedését eredményezi, hanem a mellette lévő sorra is káros árnyékot vet. Ez az évek során a termőrészek elhalását eredményezi.

A talajszinthez közeli ágrészek felkopaszodásához a fák túlzott magassága is hozzájárul. Az átlagosan 4-4,5 méter magas fák könnyen túlnőhetnek az optimális magasságon. Ebben az esetben nemcsak a téli időszakban, hanem nyáron is érdemes egy hajtásválogatást elvégezni.

A fiatal oltványok metszése során nem szabad elfeledkeznünk a tősarjakról. A helytelen ültetés után gyakran előfordul, hogy a csemete nemes része sarjad és egyfajta bokrosodás következik.

Ezek a vesszők később táptalajt jelentenek a szúró-szívó kártevőknek, illetve a tőközök gyomirtásakor ezen keresztül a hatóanyag bekerül a fák szervezetébe, visszavetve őket a fejlődésben.

A különböző tőközkaszák, oldalazó talajmarók által okozott sebek szintén indukálhatnak túlzott sarjképződést. A törpítő alanyoknál szintén gyakori ezeknek a hajtásoknak a megjelenése. Problémákat okozhatnak csonthéjasok esetében is, pl.: szilva, kajszibarack.

Gyakori probléma az ültetések utáni évben a vadkár kialakulása. A friss hajtások és rügyek gyakran vonzzák az őzeket, mezei nyulakat. A téli metszések során érdemes rügyre visszametszeni ezeket a sérült hajtásvégeket. Ha túlzott a törzsön megfigyelhető hámozgatások mértéke, tavasszal érdemes mésztejes törzsfestést alkalmazni a fertőtlenítés érdekében.

A törpítő alanyra oltott étkezési, illetve ipari célültetvények esetében a csemete visszametszése során törekednünk kell szuperorsó koronatípus kialakítására. Ebben az esetben már a 2-3 éves termőgallyak fognak dominálni a későbbiekben, melyeknek 20-25 cm-nél hosszabban nem szabad túllógniuk a fa törzsétől.

Ennek a koronatípusnak az előnye, hogy a rövidebb, fiatalabb termőrészekhez könnyebb a növényeknek eljuttatniuk a tápanyagot. Könnyebben megújítható a korona szerkezete, illetve jobb a napozottsága, ellentétben más extenzívebb koronatípusokkal szemben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Mathà-féle csapos metszés alapjai

2025. május 8. 08:10

A Mathà-féle metszés során eltávolítjuk a túlzottan erős, konkurens növedékeket és 3-4 rügyre metsszük vissza az egyéves vesszőket.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére

2019. március 13. 08:28

Az elmúlt héten folytatódott a tavasziasan enyhe idő, de a szárazság aggasztóan súlyos továbbra is. A kisebb csapadékok nem enyhítettek a talajok nedvességhiányán, az eddig eltelt két és fél hónapban 100-150 mm az elmaradt csapadék.

Szaporítható most még a málna?

2022. november 4. 04:37

Szomszédom kertjében nagy gyümölcsfű, finom málna terem, tudnám most valahogy szaporítani?

Megmetszhetem tél elején a bodzabokromat?

2023. december 8. 04:36

Kérem a segítségüket bodza metszésével kapcsolatos kérdésem megválaszolásában. Megmetszhetem már akár most is a bodzabokromat?

Gondot okozhat, ha a leanderen nem marad levél a teleltetésnél?

2024. október 28. 04:37

Kétharmados metszést szeretnék végezni a leanderen, és az a helyzet, hogy annyira fel van csupaszodva a tő, hogy nem fog maradni levél a szárakon. Ez nem fog gondot okozni a teleltetésnél, hogy nem lesznek rajta levelek, zöld részek?