Gyümölcs

Gyümölcsfajok tápanyag-tartalékolása télre

Agrofórum Online

A gyümölcsfák tavaszi ébredésük után virágba borulnak, majd a megporzott és termékenyült virágokból elkezdődik a gyümölcsök, termések kialakulása. Ezek a generatív fejlődési folyamatok sok tápanyagot, energiát igényelnek, amelyeket a fák döntően a szervezetükben télire betárolt tartalékokból biztosítanak.

Mint látni fogjuk, a gyümölcsfajok között nagy különbségek vannak abból a szempontból, hogy mennyire vannak ráutalva ezekre a télire betárolt tápanyagokra.

Kezdjük a csonthéjasokkal:

ide tartozik a mandula is a mostani vizsgálódásunk szempontjából, hiszen az is botanikailag csonthéjas gyümölcsfaj, ráadásul a legkorábban virágzó. Ezenkívül a kajszi, az őszibarack, a szilva, a cseresznye és a meggy tartozik még ebbe a csoportba.

Tavasszal a csonthéjasok virágzási időszakában még hideg a talaj, a gyökerek még nem kezdtek el igazán dolgozni, nincs jelentős tápelemfölvétel a talajból. Ha lenne is, még nincsenek levelek, amelyek a tápanyagokat szerves anyagokká alakíthatnák. A virágnyílás ugyanis a csonthéjasoknál megelőzi a hajtások, levelek képződését.

A virágaik a vesszők oldalán lévő valódi virágrügyekből alakulnak ki. Ezek a gyümölcsfák még virágzás után, amikor kis gyümölcskezdemények vannak a fán, akkor is szinte teljes egészében a betárolt tápanyagokra vannak utalva.

Egészen addig, ameddig a hajtások elkezdődnek fejlődni, levelek képződnek, és a talaj is fölmelegszik annyira, hogy a gyökerek tápelemfölvétele elkezdődhessen. Így szép lassan friss tápanyagokhoz jut a növény, a levelek asszimilációs tevékenysége révén fokozatosan egyre jobban ellátja magát szerves anyagokkal, energiával.

Az almatermésűeknél

egy picit más a helyzet, mert a virágzataik vegyes rügyekből képződnek, és minden virágzatot apró levelek vesznek körül. Ezek levélfelülete azonban nagyon kicsi, korántsem tudnak annyi asszimilátumot termelni, amennyire a fának ebben az időszakban szüksége van.

Az alma, a körte, a birs és a naspolya számára is fontosak tehát a télire betárolt tápanyagok a tavaszi meginduláshoz. A csonthéjasoknál később virágoznak, ebben az időszakban már kedvezőbbek a feltételek a tavaszi gyökérfejlődéshez. Így fokozatosan, de főként csak az elvirágzás után egyre inkább a frissen a talajból felvett tápelemek látják el a fa szükségleteit.

A diófák

tavasszal hajtásfejlődéssel indítanak, majd, amikor már elég tekintélyes mennyiségű lomb van a fákon, akkor kezdődik az egyes hajtásokon a hímvirágzatok és a női virágok kialakulása. A nővirágok vegyes rügyekből képződnek.

A hajtások tavaszi indulásához van tehát elsősorban szükségük a diófáknak a tartalékolt tápanyagokra. Virágzáskor és terméskötődéskor már a friss levelek aktívan dolgoznak, a talajból felvett tápelemek egyre fontosabbá válnak a fa ellátásában.

Dr. Szalay László

MATE Kertészettudományi Intézet, Budai Campus

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2023. novemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fiatal almafák téli koronaalakítása, I. rész

2025. január 17. 11:10

A metszés során fontos, hogy tisztában legyünk az alany és a fajta típusával. A növekedési erély határozza meg a koronaforma kezelhetőségét.

Venezuela kincse: a mézbogyó

2025. január 15. 16:10

A mézbogyó fája akár 25-30 méter magasra is megnőhet, olykor bordázott törzse pedig 1 méter átmérőjű is lehet.

Várjunk még a csonthéjas gyümölcsfák metszésével!

2025. január 14. 07:10

A hazai üzemi gyakorlatban egyre inkább áttérnek a csonthéjas gyümölcsfajok fáinak nyári metszésére.

Hogyan védjük meg a jostát télen?

2025. január 5. 08:10

Ahhoz, hogy a növény sérülésmentesen élje túl a zord téli hónapokat, intézkedéseket kell tenni.

Továbbra is időszerű a monília elleni védelem a csonthéjasokban

2018. május 3. 07:06

Az átlagosnál melegebb időben a gyümölcsfélék zöme már elvirágzott, most a terméskezdemények tisztulása folyik.

Cseresznyefa metszése ősz végén lehetséges?

2023. november 29. 04:36

Cseresznyefát lehet most metszeni? Vagy várjam meg a tavaszt ezzel a munkával? Két termő fám van.

Hogyan menthető meg a moníliás meggyfa?

2020. május 4. 14:27

Nagy méretű, öreg meggyfa teteje erősen monília fertőzött a szárazság és a virágzásban és sziromhullás után elvégzett permetezések ellenére is. Valószínűleg azért, mert ott vannak olyan régebbről ott maradt beteg ágak melyek nehezen hozzáférhetőek metszéskor. Annyi lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben van még értelme felszívódó készítménnyel kezelni, lehet gátolni a továbbterjedést? Ha csak a mechanikai eltávolítás marad, ami jelen esetben egy ifjítással érne fel, mikor célszerű megejteni? Szüret után, vagy nyugalmi időszakban?

Erősödőben a nyugati dióburok fúrólégy rajzása – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 3. 09:10

Az elmúlt héten folytatódott a nyárias időjárás. Az országon több hullámban átvonuló időjárási frontok többfelé hoztak csapadékot, de sok tájegység nem kapott az esőből. A hirtelen hőmérsékletváltozás néhány körzetben komoly jégveréssel társult, jelentős károkat okozva. A nappali és éjszakai hőmérséklet már lecsökkent, megszűnt a 30 fok feletti forróság.