13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Gyümölcs

Gyümölcsfajok tápanyag-tartalékolása télre

Agrofórum Online

A gyümölcsfák tavaszi ébredésük után virágba borulnak, majd a megporzott és termékenyült virágokból elkezdődik a gyümölcsök, termések kialakulása. Ezek a generatív fejlődési folyamatok sok tápanyagot, energiát igényelnek, amelyeket a fák döntően a szervezetükben télire betárolt tartalékokból biztosítanak.

Mint látni fogjuk, a gyümölcsfajok között nagy különbségek vannak abból a szempontból, hogy mennyire vannak ráutalva ezekre a télire betárolt tápanyagokra.

Kezdjük a csonthéjasokkal:

ide tartozik a mandula is a mostani vizsgálódásunk szempontjából, hiszen az is botanikailag csonthéjas gyümölcsfaj, ráadásul a legkorábban virágzó. Ezenkívül a kajszi, az őszibarack, a szilva, a cseresznye és a meggy tartozik még ebbe a csoportba.

Tavasszal a csonthéjasok virágzási időszakában még hideg a talaj, a gyökerek még nem kezdtek el igazán dolgozni, nincs jelentős tápelemfölvétel a talajból. Ha lenne is, még nincsenek levelek, amelyek a tápanyagokat szerves anyagokká alakíthatnák. A virágnyílás ugyanis a csonthéjasoknál megelőzi a hajtások, levelek képződését.

A virágaik a vesszők oldalán lévő valódi virágrügyekből alakulnak ki. Ezek a gyümölcsfák még virágzás után, amikor kis gyümölcskezdemények vannak a fán, akkor is szinte teljes egészében a betárolt tápanyagokra vannak utalva.

Egészen addig, ameddig a hajtások elkezdődnek fejlődni, levelek képződnek, és a talaj is fölmelegszik annyira, hogy a gyökerek tápelemfölvétele elkezdődhessen. Így szép lassan friss tápanyagokhoz jut a növény, a levelek asszimilációs tevékenysége révén fokozatosan egyre jobban ellátja magát szerves anyagokkal, energiával.

Az almatermésűeknél

egy picit más a helyzet, mert a virágzataik vegyes rügyekből képződnek, és minden virágzatot apró levelek vesznek körül. Ezek levélfelülete azonban nagyon kicsi, korántsem tudnak annyi asszimilátumot termelni, amennyire a fának ebben az időszakban szüksége van.

Az alma, a körte, a birs és a naspolya számára is fontosak tehát a télire betárolt tápanyagok a tavaszi meginduláshoz. A csonthéjasoknál később virágoznak, ebben az időszakban már kedvezőbbek a feltételek a tavaszi gyökérfejlődéshez. Így fokozatosan, de főként csak az elvirágzás után egyre inkább a frissen a talajból felvett tápelemek látják el a fa szükségleteit.

A diófák

tavasszal hajtásfejlődéssel indítanak, majd, amikor már elég tekintélyes mennyiségű lomb van a fákon, akkor kezdődik az egyes hajtásokon a hímvirágzatok és a női virágok kialakulása. A nővirágok vegyes rügyekből képződnek.

A hajtások tavaszi indulásához van tehát elsősorban szükségük a diófáknak a tartalékolt tápanyagokra. Virágzáskor és terméskötődéskor már a friss levelek aktívan dolgoznak, a talajból felvett tápelemek egyre fontosabbá válnak a fa ellátásában.

Dr. Szalay László

MATE Kertészettudományi Intézet, Budai Campus

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2023. novemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.

A nagy visszatérő: a szilvatermesztés előnyei

2025. február 20. 07:10

Miért érdemes még mindig foglalkoznunk a szilvatermesztéssel? Milyen buktatókat rejt ennek a kivételes csonthéjasnak a gondozása?

Hogyan védekezhetünk a kéregmoly ellen?

2018. szeptember 21. 07:30

R. Veronika kérdése: Idősebb őszibarackfáim törzsén sebzések és furcsa, rágásra utaló csomók jelentek meg. Milyen kártevő okozhatja a problémát, és hogyan lehet megvédeni a fákat ellene?

Most veszélyeztet a csonthéjasok moníliája

2024. március 19. 05:40

A csonthéjasok moníliája egyes gyümölcsfajok esetében nemcsak a teljes termés elpusztítására képes, hanem akár a gyümölcsfák létét is veszélyeztetheti.

Mi okozhat mézgafolyást a csonthéjas gyümölcsfáknál?

2019. november 27. 12:17

K. Dezső kérdése: Csonthéjas gyümölcsfáimon gyantafolyást vettem észre. Esetleg növényvédelmi probléma okozza? Mi a teendőm vele?

Mézgásodik a barackfa és a meggyfa. Mit tegyek?

2022. augusztus 23. 04:38

A barackon az elmúlt három évben, a meggyen pedig idén júliusban megjelent a mézgásodás. Mit tegyek?