Gyümölcs

Mennyire bio, amelyet annak tartanak?

Agrofórum Online

A növényvédelem óhatatlanul jelent némi veszélyt a környezetben élő egyéb szervezetekre, nem csak a kezelés során megcélzott károsítóra. Felismerve ezt mindenképpen helyes és követendő az a trend, gyakorlat, hogy a növényvédelem minél inkább szelektív legyen és a környezet „non target” résztvevőit minél kevésbé károsítsa. Ezen okok miatt pl. a növényvédő szerek és hatóanyagok engedélyezése napjainkban már rettenetesen drága és hosszú, több éves folyamat, hiszen egy leendő növényvédő szernek egyre újabb és újabb szempontoknak kell megfelelnie.

A környezet védelmére való igény hatására előtérbe kerültek – sok egyéb mellett – a különböző előrejelzési eszközök is. Ez alapvetően nagyon helyes dolog, mivel a kártevők, kórokozók ellen a védekezés legjobb időzítése csak előrejelzésre alapozva állapítható meg. Ez a helyzet a cseresznye és a meggy közismert kártevői, a cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi, Rhagoletis cingulata) fajok esetében is. A rajzásuk előrejelzésére szolgáló sárga ragasztós lapokat mint „bio védekezési eszközöket” reklámozzák nagyon sok helyen. Ez ugyanakkor már hiba, amelynek árát rengeteg, a gazdálkodóknak valamilyen módon hasznot hajtó rovar fizeti meg az árát.

Attól, hogy egy ilyen termék csomagolásán élénk, zöld betűkkel fel van tüntetve, hogy „bio”, attól még az a termék egyáltalán nem biztos, hogy tényleg az! Csak ha ésszel, a kártevő életmódjának ismeretében használják és arra a célra, amelyre eredetileg is készült.

A sárga színcsapda nem a cseresznyelégy kedvelt rajzási helyén van

Ha csak a cseresznyelégy rajzásának előrejelzésére használható sárga színű színcsapdákat nézzük, sok hazai termelő vét olyan hibákat, amelyek következtében durva környezeti károkat okozhatnak, miközben azt hiszik, hogy éppen a környezetet védik.

Mik is ezek a hibák:

Irtásra használjuk az előrejelző eszközt: A sárga színcsapda – ahogy az a nevében is szerepel – egy csapda, amely megfog és el is pusztít minden olyan ízeltlábút, amely a sárga színhez vonzódik. Szelektivitása nincs, illetve pontosan annyi, mint pl. egy szintetikus piretroiddal végrehajtott védekezésnek. Ez utóbbiról tudjuk, hogy brutális pusztítást végez a rovarok közt. Valahogy a sárga színcsapdák esetében ez nem nagyon jut eszébe senkinek. Az egyszerű, lakossági felhasználók esetében ez talán még érthető is, hiszen a termék csomagolására hatalmas betűkkel van ráírva: Bio.

Rablólegyek, fürkészlégy, tevenyakú fátyolka … és egy cseresznyelégy

A csapdázás során nyilvánvalóan feláldozunk jó néhány, számunkra valamilyen módon hasznos rovart az információért. Azért, hogy pontosan nyomon tudjuk követni a kertünkben, gyümölcsösünkben élő cseresznyelégy fajok rajzásának menetét. Ennek célja a későbbiekben ezen rovarok ellen tervezett inszekticides kezelés minél jobb időzítése. A csapdával csak információt kellene szerezni, irtásra használni durván környezetromboló hatású is lehet. A tömegesen kihelyezett színcsapdák ugyanis tényleg irtanak. A megcélzott kártevő faj mellett mindent, ami rájuk ragadt.

Helytelenül használjuk a színcsapdát: A rajzásmenet pontos nyomon követéséhez nyilvánvalóan minél több egyedet kellene begyűjteni a csapdákkal. Ennek nem a csapdák számának akár drasztikus megnövelése a helyes módja, hanem a színcsapdáknak olyan helyre történő kihelyezése, ahol a megcélzott károsító a legszívesebben tartózkodik. Ehhez elengedhetetlen a károsítók, jelen esetben a cseresznyelegyek életmódjának ismerete. A cseresznye és meggy esetében az első kártételt a sokszor már május közepén rajzó európai cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi) okozza. Ez a faj nem éppen hosszú távú repülő, ugyanakkor meglehetősen melegigényes. Kedvenc területe a cseresznye és meggyfák koronájának déli, napsütötte felső része. Alacsonyan, árnyékban nem igazán szeret tartózkodni, így a kényelem okán a korona aljára, netán a belsejébe elhelyezett színcsapdák jóval kevesebb kártevőt fognak, mint azok, amelyek a korona tetején, a déli oldalon vannak kihelyezve. Kisebb fogások esetén a kártevő rajzásmenete nehezebben állapítható meg és esetleg téves időzítéshez vezethet a későbbi kezelést illetően.

A sárga színcsapdák jó és hatékony segítő eszközök a növényvédelmi előrejelzésben. Helyes használatukkal tényleg „bio” irányban változhat a növényvédelmünk gyakorlata, mivel a kezelések pontos időzítésével, netán azok számának csökkentésével sokkal kevésbé terheljük környezetünket. Ugyanakkor helytelen használatukkal – főképp ha az tömeges használattal, irtási céllal történik – érzékelhető károkat is okozhatunk a környezetünk élővilágában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ehetjük-e nyersen a kökényt?

2024. november 8. 06:40

A kökény magja, hasonlóan a sárgabarack és a mandula magjához, amygdalint tartalmaz, amely a szervezetben ciánsavra bomlik, és súlyos mérgezési tüneteket okozhat.

Hogy éri meg diót termelni?

2024. október 23. 13:10

A dió termesztésének sikerességéről kérdeztük az Engelhardt Dióbirtok tulajdonosát: évről évre színesebb a tapasztalatok köre.

Így teleltethető a pomelo

2024. október 23. 10:10

Közép-európai éghajlaton a cserepes Citrus maxima nyáron a szabadban tartható, mégpedig ott, ahol elegendő fényt és meleget kap.

Ezért igazi kincs az őszi málna

2024. október 22. 13:10

Az őszi málnák a napos, meleg helyeket kedvelik. A talaj legyen humuszban gazdag, pH-értéke 5,5 és 6 között.

Védekezni kell az aranka és a hamuszürke szárkorhadás ellen, egyre több a gyapottok bagolylepke

2018. augusztus 15. 06:54

A tartós meleg hatására szántóföldön és a kertészetekben is rohamosan érnek a növények, tartják időbeli előnyüket más évekhez viszonyítva.

Az almamoly elleni biológiai védekezés lehetősége

2021. augusztus 16. 06:36

Az almamoly esetében néhány kulcsfontosságú növényvédő szer elvesztése, a rezisztencia megjelenése, és egyes szermaradékokkal kapcsolatos aggályok miatt szükségessé vált alternatív növényvédelmi megközelítések kidolgozása.

Kiszámíthatóság és tervezhetőség a napraforgótermesztésben

2022. április 8. 11:36

2021-ben a napraforgó az egyik legjobban jövedelmező növényünk lett. Vetésterülete növekszik, gyakorlatilag csak a vetésforgó szab gátat neki. Tavaly 664.000 hektáron termesztettük, melyből több, mint 200.000 hektár Express™-toleráns hibrid került elvetésre.

A 130 éves Budai Arborétumról

2023. október 18. 05:40

A Budai Arborétum története gyakorlatilag elválaszthatatlanul összekapcsolódik a kertészeti oktatás kialakulásával Magyarországon. Október 13-15. között került megrendezésre az „Őszkert” 2023 Őszi Kertészeti Napok, melynek keretein belül az arborétum fennállását is ünnepelték a résztvevők.