15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Gyümölcs

Ritkább kártevők a gyümölcsösökben virágzás idején

Agrofórum Online

A tavasz elérkeztével, a melegebb időjárás hatására fokozatosan megindul a hazai gyümölcsösökben is az idei vegetáció. Az újonnan kialakuló biomassza meglehetősen sok károsító (és kórokozó) számára nélkülözhetetlen táplálékforrás, amelyért komoly verseny alakul ki nemcsak a különböző károsítók között, hanem a károsítók és a gazdálkodók között is.

Ebben az időszakban a gyümölcsfákon fajonként eltérő mértékben ugyan, de alapvetően még igen kicsi az idei friss növekmény mennyisége, így az egyes kártevők egy-egy rügy kiodvasításával, egy-egy virágcsokor megrágásával sokkalta nagyobb kárt is okozhatnak, mint amelyet direkt kártételként az elfogyasztott növényi anyaggal egyébként okoznának.

A tavaszi, kilombosodási időszak döntően a különböző, a lombot (is) pusztító hernyók jelenlétéről szól. Egy részük, mint pl. a különböző araszoló lepkék hernyói teljesen nyíltan, szövedék védelme nélkül, magányosan károsítanak. Ellentétben a veszélyesebb és gyakoribb sodrómolyokkal, amelyek hernyói már egészen korán, rügyfakadás idején megjelenhetnek, és amelyek a kifejlődött leveleket szövedékkel összeszőve, védett helyen, szabad szemmel nem látható módon táplálkoznak. E csoportba évente egy-, két- és háromnemzedékes fajok is tartoznak. Igazság szerint azon kívül, hogy legtöbbjük a sodrómolyok (Tortricidae) családjába tartozik, csak a táplálkozás jellege és a kárkép köti össze őket.

Fiatal sodrómolyhernyó

A sodrómolyok esetében fontos, hogy minél hamarabb észrevegyük a jelenlétüket. Mivel meglehetősen gyorsan és hatékonyan változtatják búvóhellyé a megtámadott rügyekből kihajtó leveleket és virágokat, így ellenük hatékonyan csak felszívódó inszekticidek alkalmazásával lehet eredményesen védekezni.

Feketeszemölcsös rügysodró hernyója és kártétele

A lepkék között érdemes még megemlíteni a gyűrűspillét, hiszen ennek a nem túlságosan gyakori károsítónak a hernyói is ebben az időszakban károsítanak. A késő ősszel rajzó lepkék által az ágakra gyűrű alakban lerakott petecsomók telelnek át és a kikelő hernyók csapata igen aktív levélfogyasztóvá válik.

Gyűrűspille már kiürült petecsomója
Gyűrűspille hernyói alma hajtásán

Hátránya ennek a károsítónak, hogy sokáig károsít, a hernyók végig egy csapatban maradnak az általuk készített szövedék védelmében és csak éjszaka hagyják el azt, hogy táplálkozhassanak. Az ilyen, falkában történő táplálkozás akár részleges tarrágást is okozhat a gyümölcsfákon. Ellenük hatékony lehet a mechanikai védekezés is, hiszen a hernyófészkek sokszor már korán felismerhetők. Mivel éjszaka nyílt színen, a szövedék védelmén kívül károsítanak, így ellenük bármilyen kontakt hatású inszekticid eredményes lehet.

Gyűrűspille hernyók a szövedékük védelmében

A gyümölcsösben ilyenkor nem csak lepkék, illetve hernyóik károsítanak. Az alma és a körte virágzatában esetenként találkozhatunk apró, barnás színű, gubacsokká átalakult bimbókkal, amelyekben a bimbólikasztó bogár (Anthonomus pomorum) lárvái élnek és károsítanak.

A viszonylag korán, rügyfakadás idején rajzó imágók ellen nehéz a védekezés. Igazság szerint nem olyan gyakori kártevő, hogy számszerűsíthető termésveszteséget okozzon. Mivel egy virágcsokorból általában mindig hagy néhány virágot, amelybe nem helyez el petét, így jelenléte egyfajta természetes termésszabályozásként is felfogható. Jelen időszakban, amikor már a kártevő lárvái a bimbók belsejében károsítanak, amúgy sem lehet ellene hatékonyan védekezni.

A bimbólikasztó bogár kártétele

Az ország egyes részein, főleg erdők környezetében tavasszal gyakoriak lehetnek a különböző lombormányosok (Phyllobius spp.). Ezek az évente egy nemzedéket nevelő, viszonylag jól repülő bogarak néha tömegesen lephetik el a gyümölcsfákat és ekkor nagyobb lombkártételt is okozhatnak. Esetükben csak a bogarak a kártevők és mind végig nyíltan, szabad szemmel jól látható módon károsítanak. Szükség esetén szinte bármilyen kontakt inszekticiddel eredményesen kordában tarthatók.

Lombormányos az alma virágzatában

A jelen levő károsítók időben történő észlelése nagyon fontos, hiszen csak így lehet – szükség esetén – az általuk okozott kártételt egy védekezéssel megelőzni. Vonatkozik ez az olyan kártevőkre is, amelyek szinte az egész évben jelen vannak a gyümölcsösben, mint pl. a mezei pocok (Microtus arvalis).

Mezei pocok járatok a gyümölcsösben

Ellene a talajszinten növekvő növényzet térnyerése, megnövekedése miatt később már sokkal körülményesebb védekezni, mint most, amikor még kicsiny a növényzet és a járatok jól láthatók. Az esetleges védekezés során ne feledjük, hogy a pocok ellen véralvadásgátló szerrel történő védekezés esetén szükséghelyzeti engedélyt is kérvényezni kell! Cink-foszfid hatóanyagú készítményeknél ez nem szükséges, de az ilyen jellegű készítmények nedves körülmények között nem használhatók hatékonyan.

Alma lisztharmat primer fertőzésének tünete

A szemlézések során érdemes az olyan kórokozókat is szemmel tartani, amelyek esetleg elkerülhették a tél végi metszés során történő eltávolítást. Ilyen pl. az alma lisztharmat (Podosphaera leucotricha), amelynek a fertőzött rügyekből előbújó primer fertőzése nagyon feltűnő. Ellene ebben az időszakban (hacsak nem rendkívül tömeges a megjelenése) sokkal hatékonyabb a metszőolló használata, mint bármelyik fungicid.  

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Mathà-féle csapos metszés alapjai

2025. május 8. 08:10

A Mathà-féle metszés során eltávolítjuk a túlzottan erős, konkurens növedékeket és 3-4 rügyre metsszük vissza az egyéves vesszőket.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Országszerte kritikusan magas a mezeipocok-fertőzöttség – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. október 24. 17:10

Október utolsó hetében még mindig várat magára az őszies időjárás. A napokban ugyan átvonult a Kárpát-medence felett egy váltakozó hőmérsékletű front, de csak átmeneti lehűlést okozott. Jelentősebb csapadékot elsősorban a délnyugati-északkeleti tengely mentén hozott, az Alföld déli tájegységei ismét kimaradtak az áztató esőből.

Poros talajba kerülnek az őszi kalászosok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. október 10. 12:40

Október első dekádjában folytatódott az évszaknál kissé melegebb, de száraz időjárás, melyet a dekád végén egy hidegfront szakított meg, némi csapadékkal. A talaj nedvességtartalma alig változott, így az őszi kalászosok poros talajba kerülnek, emiatt vontatott kelés várható.

Segítséget kaptak a gazdák a pocokinvázió elleni harcban

2023. november 2. 14:10

Az őszi csapadékos időjárás mellett a Nébih legutóbbi döntése is segítheti az ország egyre nagyobb területén elszaporodó mezei pocok elleni védekezést. A hatóság – a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kérésére – megemelte az engedéllyel rendelkező, mezei pockok elleni védekezésre használt készítmények kihelyezhető mennyiségét.

Elmaradhat a kalászosok bokrosodása és jön a vetésfehérítő is

2019. március 12. 10:36

Az elmúlt héten tovább folytatódott a kellemes tavaszi idő. A kiadós csapadékot hozó időjárási frontok továbbra is nagy ívben elkerülik a Kárpát-medencét. A talajok felső rétegében aggasztó mértékű a kiszáradás. Az áttelelt növények fejlődését most nem a hőmérséklet, hanem a vízhiány gátolja.