Kritikus időszak jön a gyümölcsösök tekintetében: a virágzás. Ebben a vegetációs szakaszban több kórokozó is megfertőzheti a fáinkat, ezért fontos a megelőzésen túl a pontos időben történő kezelés is.
A csonthéjasok esetében a legveszélyesebb ilyenkor a virágfertőző monília, a meggy és cseresznye esetén sziromhulláskor fertőz az antraknózis. De ilyenkor támad a barack tafrinája és a csonthéjasok levéllyukacsosodását okozó sztigmina is.
Különösen érzékenyek a virágzó kultúráink, ha hűvösebb, csapadékosabb, párás időjárás van végig a virágzás során, vagy szakítja meg a jó időt ködösebb, hűvösebb nap. A most előrejelzett időszak pont ilyen lesz.
A virágfertőző monília fajoknak a hűvös, csapadékos idő igen kedvező. A járvány kialakulását a magas páratartalom mellett, a 8 – 10 C°-os átlaghőmérséklet, a hajnali ködképződés, illetve az erős harmat segíti a legjobban. Minden évben rendszeresen jelentkezik a tafrina is, de súlyos károkat a tavaszi, hűvös, csapadékos időjárást követően idéz elő. A virágrügyek pattanásától a gyümölcs kötődéséig fertőz. A betegség elleni védekezés az őszibarack védelmének fontos része kell, hogy legyen.
Hogy ezek a kórokozók ne fertőzzék meg gyümölcsfáinkat, fontos a megelőzés is, úgy mint az előző évi gyümölcsmúmiák eltávolítása a metszés során, a szellős lombkorona kialakítása.
A virágzás elején, amikor még hűvösebb az idő, a triazol hatóanyagok nem fejtik ki maximális hatásukat, ezért ezeket a teljes virágzásra, vagy a virágzás végére időzítsük. Virágzás elején a fent említett betegségek ellen jól működik a ciprodinil hatóanyagú készítmény. A réztartalmú szereket ilyenkor kerülni kell, hiszen azokkal könnyen perzselést okozhatunk az érzékeny virágokon. A hatóanyagok váltogatásával elkerüljük a rezisztencia kialakulását.
ÖKO-ban termelőknek is van mit fújniuk! Meg tudják védeni az ültetvényüket a virágfertőző monília ellen, a Blossom Protect nevű baktérium- és gombaölő készítmény a tavalyi év után újra Magyarország teljes területére szükséghelyzeti engedélyt kapott, ökológiai rendszerben termesztett kajszibarack- és meggykultúrákban monília ellen, földi permetezéssel kijuttatva. A szükséghelyzeti engedély 2022. március 1-től 2022. június 28-ig érvényes.
A rovarölő szerek alkalmazását ilyenkor még semmi nem indokolja, ezért ne keverjünk bele a virágzáskori permetlevekbe ilyeneket.
A virágzás közben kiemelten fontos két tápanyag, az egyik a bór, amely a terméskötődést segíti, a másik a foszfor, amelyre a virágzás alatti energia szükséglet pótlása miatt van szükség. Ezek többféle lombtrágya formában is kaphatóak a gazdaboltokban!
A növényvédő szereket mindig felelősséggel használjuk, tartsuk be a címke utasításait!